EN

10.08.2024, 09:56 Wersja do druku

Hajnówka. Startuje Uniwersytet Ludowy Teatralny

Po zakończeniu 16. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Wertep w okolicy Puszczy Białowieskiej mamy nowe wydarzenie: Uniwersytet Ludowy Teatralny startuje w Hajnówce od września. 

fot. mat. organizatora

Jest to owoc wieloletnich doświadczeń artystów, ekspertów z różnych dziedzin teatru, na czele z reżyserem Darkiem Skibińskim, wspieranych przez wolontariuszy z Europejskiego Korpusu Solidarności i z samego powiatu hajnowskiego a także zebrania organizacyjnych doświadczeń co do formuły uniwersytetu ludowego, m.in. w projektach polsko-norweskich, z norweskim Hardanger Folkehogskule z Lofthus i ze Studium Actoris z Fredrikstad, jak "Następny krok: Sztuka bliżej Natury" oraz "Następny krok: Sztuka bliżej Ludzi".

Podczas walnego zgromadzenia członków Stowarzyszenia Kulturalnego „Pocztówka” w Policznej, zdecydowano 8 sierpnia 2024 r., iż planowany Uniwersytet Ludowy Teatralny rozpocznie działalność w Hajnówce Centralnej – Stacji Kultury już od września tego roku.

Rozpoczęcie działalności Uniwersytetu Ludowego Teatralnego to wynik procesu, który trwał od kilku lat. Założyciele Hajnówki Centralnej, związani z A3Teatrem i Stowarzyszeniem Kulturalnym „Pocztówka” pomnażali zasoby niezbędne do tego, żeby stworzyć tu ten jedyny w Polsce uniwersytet, kształcący osoby dorosłe w dziedzinie teatru.

Model kształcenia wzorowany jest na szkołach skandynawskich, a bezpośrednim partnerem w projekcie edukacyjnym przygotowującym projekt hajnowskiego uniwersytetu, był uniwersytet nad norweskim fiordem Hardanger – Hardanger Folkehogskule w Lofthus. Młodzież kształci się tam m.in. w projektowaniu i realizowaniu kostiumów cosplay.

Beneficjentem tej oferty będzie lokalna społeczność. Profity są następujące: młodzież uzyska dostęp do edukacji teatralnej blisko miejsca zamieszkania, a także do akademickiego kształcenia, pod okiem artystów, którzy tu zagoszczą. Zyska środowisko osób z niepełnosprawnością, którzy podjęli współpracę podczas ostatniego projektu PFRON Kultura wrażliwa czyli widowiska „Światło jest w nas – parada lampionów.” Będzie to istotny aspekt działania hajnowskiego uniwersytetu, który będzie dbać o dostęp , wyrównywanie szans, balans i parytet.

Zasoby twórców hajnowskiego uniwersytetu przedstawiają się następująco:

Posiadają w długoletniej dzierżawie obiekt po byłym dworcu PKP, który wyremontowali w dwóch trzecich powierzchni.

Powstała w nim baza noclegowa (26 miejsc oraz mieszkanie wynajmowane w Hajnówce dla wolontariuszy Europejskiego Korpusu Solidarności).

Jest zaplecze do pracy artystycznej, prowadzenia spotkań i prób.

Merytoryczną współpracę zapewniają eksperci związani artystycznie i projektowo z Hajnówką Centralną, którzy  lat przygotowywali plany kształcenia w dziedzinach, które sami uprawiają: scenografia, kostiumy, muzyka, tradycja lokalna i obrzędowość Podlasia.

Realizacja międzynarodowych projektów w dziedzinach teatru, edukacji, ekologii także stanowi unikatowe know-how, którym może poszczycić się grupa inicjatywna Uniwersytetu Ludowego Teatralnego w Hajnówce, na czele z Darkiem Skibińskim i Agatą Rychcik-Skibińską.  Jest więc potencjał organizacyjny i intelektualny na to, żeby podjąć kształcenie dorosłych w szeroko rozumianej dziedzinie teatru, żeby rewitalizować i badać obrzędy lokalne m.in., obrzędy kolędnicze i kształcić teatralnie osoby w wieku 30 – 50 lat. Od września pojawi się pierwsza lokalna grupa, odbędzie się premiera, nad którą pracę podjęte są w ramach hajnowskiego uniwersytetu. Jest to grupa osób z Hajnówki, która ma potrzebę realizowania swoich pasji. Są to dorośli, czynni zawodowo ludzie, którzy chcą podnosić kompetencje i rozwijać talenty.

Obiecująco rozwija się także współpraca z partnerami, do których należą Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza – filia w Białymstoku, partnerzy Festiwalu Wertep na czele z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Lasy Państwowe, urzędy Wojewódzki i Marszałkowski w Białymstoku i naturalnie Urząd Miasta Hajnówka oraz Powiatu Hajnowskiego.

Chcą wdrażać elementy współczesne, rozwijać sztukę cosplay podczas warsztatów i konwentów. Chcą kształcić muzycznie przy zaangażowaniu znakomitych ekspertów – kompozytorów i badaczy muzyki, jak Jacek Hałas i Paweł Paluch, chcą ukazywać działalność teatru bardzo współczesnego –  jak teatr Cinema, chcą współpracować z Centrum Grotowskiego we Wrocławiu.

W praktyce wiele tych działań już podjęto. Od jesieni będą odbywały się pod nowym organizacyjnym parasolem: hajnowskiego Uniwersytetu Ludowego Teatralnego.


Źródło:

Materiał nadesłany

Data publikacji oryginału:

10.08.2024