EN

19.06.2024, 14:04 Wersja do druku

Görlitz/Wrocław. Festiwal Performansu „(nie) Obecność”

W dniach 20 – 21 czerwca w Görlitz odbędzie się niemiecka odsłona Festiwalu „(nie)Obecność”  – jednego z pierwszych i największych zagranicznych przeglądów dorobku uznanych już polskich artystek i artystów performansu. W programie prezentacje m.in. Janusza Bałdygi, Jerzego Kosałki oraz Tomasza Opani.

fot. mat. organizatora

Pierwsza edycja Festiwalu Performansu „(nie) Obecność” opiera się na haśle „Hide or seek”, które zawiera w sobie poszukiwanie bezpieczeństwa, ukrywanie się, ale także świadomą widoczność i odpowiedzialność.

Gra w chowanego rządzi się prostymi zasadami. Uczestnicy określają teren działania, czas trwania zabawy, wyznaczają też osobę szukającą. Sytuując te reguły w szerszym kontekście społecznym, po jednej stronie odnajdujemy potrzebę prywatności, autonomii chroniącej nas przed presją oczekiwań otoczenia i konformizmem. Chowając się, separujemy się od problemów, obowiązków, trudności życiowych; ukrywamy naszą prawdziwą naturę przed innymi, w trakcie „rozgrywki” zdejmując z siebie odpowiedzialność i uciekając w ograniczone czasowo strefy bezpieczeństwa. Po drugiej stronie dualizmu ukrycie–odkrycie znajdują się dążenie do poznania istoty rzeczy, odwaga i zgoda na wzięcie odpowiedzialności za nasze słowa i czyny.

Zakończenie gry jest jedno: zostajemy odnalezieni bądź ujawniamy się sami. Nasze bezpieczne schronienia przed odpowiedzialnością są więc limitowane czasowo. Decydując się na pozostanie w nich, łamiemy zasady „rozgrywki”, tracimy autentyczność, wpadając w błędne koło realnej nieobecności „tu i teraz” oraz zatracając się w projekcjach przeszłości przeplatanych nierealnymi wizjami przyszłości.

Festiwal Performansu „(nie) Obecność” to wielowymiarowe wydarzenie otwierające przestrzeń dla różnorodnych stylów artystycznych i tematów społecznych, które przy tym skupia się na pojęciu obecności. Wychodząc z bogatej, sięgającej lat 50. XX wieku tradycji „sztuki akcji” we Wrocławiu, czy szerzej, na Dolnym Śląsku, rozpoczynamy cykl prezentacji polskiego performansu w instytucjach partnerskich w Niemczech i Czechach.

Pierwsza edycja Festiwalu będzie okazją do podjęcia refleksji nad znaczeniem sztuki performansu w społeczeństwie, a przede wszystkim do poszukiwania tego, co w człowieku najważniejsze: emocji, wrażliwości i odpowiedzialności. Będzie to jednocześnie jeden z pierwszych tak dużych zagranicznych przeglądów dorobku uznanych już polskich artystek i artystów performans, a także miejsce promocji obiecujących młodych osób twórczych.

Agnieszka Chodysz-Foryś, kuratorka Festiwalu.

***

Termin i miejsce / Date and location:
20-21.6.2024
RABRYKA / Second Attempt e.V.
Conrad-Schiedt-Str. 23, 02826 Görlitz, Germany
rabryka.eu

Osoby artystyczne / Artists:
Görlitz, Germany
Janusz Bałdyga, Dariusz Fodczuk, Edka Jarząb, Jerzy Kosałka, Tomasz Opania, SIORY (Wiktoria Sobota, Ola Winnicka), Jarek Słomski, Joanna Urbańska, Liliana Zei


Współpraca przy części niemieckiej projektu / Collaboration on German part of the project:
Krzysztof Dobrowolski

Organizator / Organiser:
Culture and Art Centre in Wroclaw
Rynek-Ratusz 24, 50-101 Wrocław, Poland

Współorganizatorzy / Co-organizers:
RABRYKA / Second Attempt e.V.
Görlitz, Germany
rabryka.eu

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne