EN
4.04.2022, 08:48 Wersja do druku

Gorzów Wlkp. W teatrze zebrali na pomoc dla Ukrainy

W miniony czwartek (31.03.) na Scenie Byrskich gorzowskiego Teatru Osterwy odbyło się czytanie performatywne sztuki ukraińskiego dramaturga Pavlo Arje „Chwała bohaterom” w reżyserii Konrada Pruszyńskiego, połączone z kwestą na konto zbiórki SOS Ukraina Polskiej Akcji Humanitarnej.

fot. fot. Paweł Jakuboszczak / mat. Teatru M

Sztuka Pavlo Arje dzieje się w sali szpitalnej, w której dochodzi do spotkania dwójki ukraińskich weteranów wojennych. Starzy i schorowani mężczyźni usilnie próbują dowieść własnych racji, udowodnić własną bohaterskość w walce o wolność Ukrainy. Ostap i Andrij przeciwstawieni są młodszemu pokoleniu, utożsamiającemu się z innymi wartościami oraz odmiennymi, bardziej pokojowymi formami ich egzekwowania.

- Dwójka naszych głównych bohaterów prezentuje dwa odmienne światopoglądy, dwie historie Ukrainy. Jeden z nich jest weteranem Ukraińskiej Powstańczej Armii, drugi weteranem Armii Radzieckiej i to na tym tle powstaje, a właściwie trwa konflikt. Taki jednoznaczny podział, to jest coś, co znamy i możemy odczytać z naszej polskiej perspektywy – mówił w wywiadzie dla Radia Plus Gorzów reżyser przedstawienia Konrad Pruszyński.

Czytanie performatywne Teatru Osterwy i Teatru Mostów na Scenie Byrskich odbyło się pod hasłem „Ukraina jest kobietą”. Wszystkie postaci dramatu odczytane zostały przez aktorki (Anna Łaniewska, Bogumiła Jędrzejczyk, Bożena Pomykała-Kukorowska, Kamila Pietrzak-Polakiewicz, Karolina Miłkowska-Prorok, Joanna Rossa), a przemiana jednej z bohaterek utożsamiona została z aktualną postawą całego narodu: „jestem dorosła, jestem wojowniczką, kto stanie mi na drodze, temu biada”.

Reżyser przedstawienia, a jednocześnie odczytujący didaskalia dramatu Konrad Pruszyński w swoim wprowadzeniu odwołał się do wystosowanych na niedawny Międzynarodowy Dzień Teatru orędzi, które stały się swoistymi ramami wydarzenia. „Wojna jest radykalną manifestacją patriarchatu. Patriarchat zatem musi się skończyć, by skończyły się wojny toczone przeciw życiu” – czytał między innymi ze sceny pomysłodawca Teatru Mostów.

- Mieliśmy bardzo mało prób, ale bardzo chcieliśmy wystawić tę sztukę. Tekst napisany został już jakiś czas temu, ale jest on bardzo aktualny. Tym bardziej w czasach wojny
i antagonizmów, z których te straszne wojny się biorą – mówiła w wywiadzie dla TVP 3 Gorzów aktorka Anna Łaniewska.
Po zakończonym czytaniu aktorki oraz reżyser przedstawienia udali się do foyer teatru, gdzie kwestowali z puszkami Polskiej Akcji Humanitarnej. W ramach akcji udało się zebrać 720 złotych. Pieniądze zasiliły konto zbiórki SOS Ukraina. Jak się okazało, wydarzenie było dla niektórych okazją do sentymentalnych powrotów na teatralną widownię.

- Dawno w teatrze nie byłam, około czterdziestu lat, a przyszłam zobaczyć spektakl, bo mam wielu znajomych Ukraińców – powiedziała jedna z widzek czytania.

Bieżące aktualności dotyczące działalności obu Teatrów znajdą Państwo pod linkami: Mosty, Osterwa.Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne