EN

22.10.2020, 13:40 Wersja do druku

Gorzów Wlkp. W listopadzie premiera nagrodzonej opery dla młodzieży „Salija”

20 i 21 listopada odbędą się pierwsze pokazy opery dla młodzieży „Salija” w Filharmonii Gorzowskiej. Jej fabuła osadzona jest w konwencji baśni, a opowiada przemijającym dzieciństwie, dojrzewaniu, młodzieńczej wrażliwości i poszukiwaniu definicji szczęścia – poinformowała w czwartek rzeczniczka Filharmonii Gorzowskiej Urszula Śliwińska.

fot. mat. organizatora

- To opowieść o dorastającej dziewczynce, którą poznajemy w dniu jej trzynastych urodzin. Niespodziewany bieg zdarzeń sprawia, że główna bohaterka przenosi się w tajemnicze miejsce, z którego podróżuje w głąb nieznanego świata, stając przed koniecznością trudnych wyborów - wyjaśniła Śliwińska.

Dodała, że autorzy opery - librecistka Małgorzata Szawalij, kompozytor Krzysztof Dobosiewicz i reżyser Rafał Matusz - przemawiają do młodzieży jej językiem i odnoszą się do problemów najistotniejszych w życiu nastolatków. Jest to zarazem pierwsza produkcja operowa zrealizowana kompleksowo przez Filharmonię Gorzowską.

Libretto dotyka tematów odwołujących się do wyobraźni, wrażliwości oraz doświadczeń nastoletniego odbiorcy, takich jak samopoznanie, odkrywanie własnej tożsamości, konfrontacja z lękami. Natomiast muzyka ilustruje zarówno akcję opery, jak i charaktery, emocje czy relacje poszczególnych bohaterów.

Poza wartością artystyczną projekt pełni również misję edukacyjną, zachęcając młodych odbiorców do obejrzenia tak wyjątkowego dzieła scenicznego, jakim jest opera - zaznaczyła Śliwińska.

"Salija" otrzymała I nagrodę w Konkursie na Operę dla dzieci i młodzieży w wieku 8-15 lat (libretto i muzykę) zorganizowanym w 2019 r. przez Stowarzyszenie Autorów ZAiKS oraz Teatr Wielki - Operę Narodową z okazji jubileuszu 100-lecia istnienia Stowarzyszenia Autorów ZAiKS.

Źródło:

PAP