EN

27.10.2020, 08:20 Wersja do druku

Gorzów. Wlkp. "Salija" - opera dla młodzieży do obejrzenia za miesiąc

Pierwsze pokazy opery dla młodzieży "Salija" odbędą się 20 i 21 listopada w Filharmonii Gorzowskiej. Jej twórcami są librecistka Małgorzata Szwajlik oraz kompozytor Krzysztof Dobosiewicz. Reżyserem spektaklu jest znany teatralnej publiczności Rafał Matusz.

mat. organizatora

To będzie wyjątkowe na skalę ogólnopolską wydarzenie artystyczne. Twórcy sięgnęli bowiem po niezwykle rzadki gatunek, chcąc jednocześnie przemówić do nastolatków ich językiem i odnosząc się do problemów najistotniejszych w ich życiu.

Będzie to również pierwsza produkcja operowa zrealizowana kompleksowo przez Filharmonię Gorzowską.

„Salija” to opowieść o dorastającej dziewczynce, którą poznajemy w dniu jej trzynastych urodzin. Niespodziewany bieg zdarzeń sprawia, że główna bohaterka przenosi się w tajemnicze miejsce, z którego podróżuje w głąb nieznanego świata, stając przed koniecznością trudnych wyborów. Fabuła opery, choć osadzona jest w konwencji baśni, opowiada o sprawach niezwykle ważnych – przemijającym dzieciństwie, dojrzewaniu, młodzieńczej wrażliwości i zawiłym poszukiwaniu definicji szczęścia.

Libretto świadomie dotyka tematów odwołujących się do wyobraźni, wrażliwości oraz doświadczeń nastoletniego odbiorcy, takich jak samopoznanie, odkrywanie własnej tożsamości, konfrontacja z lękami.

– Muzyka, wykorzystując bogactwo kolorystyczne orkiestry symfonicznej i pełnię możliwości harmonicznych oraz żonglując dynamiką i nastrojem, znakomicie ilustruje zarówno akcję opery, jak i charaktery, emocje czy relacje poszczególnych bohaterów. Poza wartością artystyczną projekt pełni również misję edukacyjną, zachęcając młodych odbiorców do obejrzenia tak wyjątkowego dzieła scenicznego, jakim jest opera – dodaje Urszula Śliwińska, rzeczniczka Filharmonii Gorzowskiej

„Salija” otrzymała I nagrodę w konkursie na operę dla dzieci i młodzieży w wieku 8–15 lat (libretto i muzykę) zorganizowanym w 2019 roku przez Stowarzyszenie Autorów ZAiKS oraz Teatr Wielki – Operę Narodową z okazji jubileuszu 100-lecia istnienia Stowarzyszenia Autorów ZAiKS.

– Napisanie libretta do opery potraktowałam jako podwójne wyzwanie – wymagało ono bowiem nie tylko stworzenia spójnego dramaturgicznie tekstu, do którego kompozytor następnie miał napisać 60 minut muzyki, ale przede wszystkim dobrego pomysłu na historię; pomysłu, który zaciekawi tak wymagającego odbiorcę jak dzieci i nastoletnia młodzież. Organizatorzy konkursu dali nam pełną dowolność w doborze tematu opery, jedynym ograniczeniem był czas jej trwania. I tak oto powstała godzinna opowieść o przemijającym dzieciństwie, młodzieńczej wrażliwości i nieco zawiłym poszukiwaniu drogi do szczęścia. Choć brzmi to poważnie, to mogę zapewnić, że w operze nie brakuje humoru, intrygi i zwrotów akcji; chwilami można się nawet bać, jak w prawdziwym horrorze – mówiła wtedy Małgorzata Szwajlik .

W konkursie nagrodzona została również doskonała muzyka napisana przez Krzysztofa Dobosiewicza, polskiego kompozytora mieszkającego na stałe w Finlandii. W Filharmonii Gorzowskiej podbił serca publiczności nietuzinkową muzyką do musicalu „Dogonić Pippi”, projektem dla dzieci „Lunapark” oraz muzyką z gier komputerowych i filmów grozy.

Tytuł oryginalny

"Salija" - opera dla młodzieży do obejrzenia już za miesiąc

Źródło:

„Gazeta Wyborcza - Gorzów Wlkp.” online

Link do źródła

Wszystkie teksty Gazety Wyborczej od 1998 roku są dostępne w internetowym Archiwum Gazety Wyborczej - największej bazie tekstów w języku polskim w sieci. Skorzystaj z prenumeraty Gazety Wyborczej.

Autor:

db

Data publikacji oryginału:

27.10.2020