EN

1.10.2024, 12:09 Wersja do druku

Gliwice. Trzy dramaty w finale III edycji Konkursu o Nagrodę Dramaturgiczną im. Tadeusza Różewicza

Do III edycji zgłoszono 112 utworów, spośród których Komisja Kwalifikacyjna rekomendowała do kolejnego etapu 19 najlepszych. Kapituła Nagrody wybrała do etapu finałowego trzy dramaty.

fot. mat. organizatora

Są to w kolejności alfabetycznej:

Błoto” Łukasza Pawłowskiego - W post apokaliptycznym świecie, gdzieś na wsi, gdzieś w Polsce, w domu na uboczu mieszka dorosłe rodzeństwo. Próbują przetrwać, ona czeka na powrót ukochanego. Wokół giną ludzie. Ktoś wymierza sprawiedliwość. Sprawiedliwość?

Kret/Mara” Katarzyny Szaulińskiej - Byłe kochanki spotykają się w skażonej, promieniotwórczej Strefie, zwanej „Jamą”. Jedna z kobiet umiera, druga ma w sobie Kreta. Co je łączy? Jaka zbrodnia? Co zabiło ludzi w „Jamie” i na zawsze skaziło tę ziemię?

Norman Freeman” Agnieszki Jelonek - Na pewno coś się stanie, gdy uwierzysz w swoje „nowe, lepsze ja”. Od tej pory pojawią się dwie osoby, „ja” i „ja” w j e d n y m ciele - a to chyba zwiastuje kłopoty? Powitajmy Normana i Freemana w naszym nowym, wspaniałym świecie, dr Jekyll i Mr Hyde przesyłają im (?) pozdrowienia.

Wyboru dokonała Kapituła pod przewodnictwem Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk, w której zasiadają Zyta Rudzka, Beniamin Bukowski, Roman Pawłowski i Paweł Szkotak.

Dramaty, które znalazły się w finale tegorocznej edycji, łączy wspólny element: świat, w którym żyją bohaterowie (nasz świat) jest nie do wytrzymania. Uczucia, związki, emocje kosztują nieprawdopodobnie wysoką cenę. Angielszczyzna ujmuje to zwięźle - „the sky is the limit” (cenowy). Zerwane z łańcucha szaleństwo nie ogląda się na cierpienie innych. Szaleństwo urodziło się z cierpienia i nie zna empatii. „Chaos rządzi” jak powiedział martwy lis w „Antychryście” Larsa von Triera. Możemy się tylko zastanawiać, dlaczego tworzymy dla siebie takie zimne, nieczułe piekło?” – mówi o finałowych dramatach Małgorzata Sikorska-Miszczuk.

Laureata III edycji Nagrody Różewicza poznamy 16 listopada 2024 r. podczas uroczystości finałowej w Teatrze Miejskim w Gliwicach. Tego dnia odbędzie się także premiera książki zawierającej teksty finałowe II edycji konkursu. Więcej informacji: www.nagrodarozewicza.pl

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne