EN

10.05.2021, 08:06 Wersja do druku

Gliwice. Premiera na dzień dobry

Teatr Miejski w Gliwicach planuje dla swoich widzów bardzo intensywny czerwiec, bo może być to również ostatnia okazja do spotkania przed wakacjami. 29 czerwca odbędzie się premiera „Ożenku” Mikołaja Gogola w reż. Pawła Aignera.

fot. Jeremi Astaszow / mat. teatru

To klasyczna komedia i satyra na obyczajowość XIX-wiecznej Rosji, w której męsko – damskie relacje przypominają istne targowisko próżności. I choć pięknie się tu mówi o uczuciach, to w gruncie rzeczy ważne jest kto, z kim i za ile. Pomimo upływu czasu, zmiany kostiumów i konwenansów społecznych ta opowieść wydaje się wciąż szalenie aktualna.
Kolejna propozycja, nad którą  pracuje właśnie zespół Teatru Miejskiego w Gliwicach, to spektakl „Amadeusz” Petera Shaffera w reżyserii Norberta Rakowskiego. Zanurzamy się w dziele tworzenia muzycznego testamentu, dworskich intryg, eksplozji i destrukcji geniuszu. Sztuka, którą będą Państwo mogli zobaczyć już w czerwcu, to historia wielkiej, teatralno – muzycznej rywalizacji dwóch artystów, Antonio Salierego i Amadeusza Mozarta. W rolach głównych antagonistów wystąpią Błażej Wójcik (Salieri) i Mateusz Trzmiel (Amadeusz).
Sezon zakończymy współcześnie i komediowo. W ostatni weekend czerwca na Dużą Scenę wraca „Plotka” Francisa Vebera, w reżyserii Cezarego Ibera.
Głównym bohaterem jest tu… księgowy – Pignon, ciamajda i życiowy nieudacznik, którego zostawiła żona, a syn nie chce mieć z nim nic wspólnego. Na domiar złego chcą go zwolnić z pracy. Ba, nawet samobójstwa nie potrafi popełnić. I nagle na ratunek przychodzi plotka… Dobrze uszyty fake news niczym za dotknięciem czarodziejskiej różdżki zmienia z dnia na dzień losy Pignona. A przy tym obnaża w groteskowy sposób nasze społeczne zachowania, powierzchowne opinie i stereotypy.
Nie zapominając o młodych widzach, Teatr Miejski w Gliwicach ma przygotowane na czerwiec dwie propozycje familijne: „Pod Kolor” – kreatywny spektakl, w których wspólnie odkrywamy nowe dźwięki, barwy i słowa oraz „Tuwim dla dzieci”, gdzie w muzyczno – plastycznej gonitwie widzowie mają okazję spotkać się z jednym ze swoich ulubionych poetów.
Sprzedaż biletów na wszystkie spektakle rusza już 11 maja. Zachęcamy przede wszystkim do zakupów online na stronie www.teatr.gliwice.pl. Czynna jest również kasa Teatru w Kinie Amok w Gliwicach (Dolnych Wałów 3). Wszelkie pytania odnośnie repertuaru oraz rezerwacji prosimy kierować mailowo lub telefonicznie do naszego Biura Obsługi Widzów:  tel. 32 230 49 68 / [email protected]
Serdecznie zapraszamy.

Źródło:

Materiał nadesłany

Data publikacji oryginału:

10.05.2021