W dniach 28-30 września w Teatrze Miejskim w Gdyni odbędzie się finał 16. Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej. W tym roku pod hasłem FAKTY, MITY, PRZEMILCZENIA. Gdyńska Nagroda Dramaturgiczna to najważniejsze wyróżnienie dla polskich dramatopisarzy. Zwyciężczyni albo zwycięzca konkursu otrzyma pamiątkową statuetkę oraz nagrodę pieniężną w wysokości 50 tys. zł.
Wszystkich miłośników teatru, zaciekawionych diagnozą współczesności i nas samych, Teatr Miejski w Gdyni zaprasza na czytania najlepszych sztuk nadesłanych na konkurs o Gdyńską Nagrodę Dramaturgiczną.
Do finału szesnastej już edycji GND, spośród nadesłanych 173, nominowano pięć utworów: „Małą piętnastkę” Tomasza Mana, „Nigdy się nie dowiecie” Jarosława Jakubowskiego, „Rohtko” Anki Herbut, „Wyparte” Darii Kubisiak i „Zmęczone” Darii Sobik.
Wszystkie nominowane sztuki oparte są na faktach i nawiązują do rzeczywistych zdarzeń. Czy możemy mówić o triumfie dramatu dokumentalnego? Wyreżyserowania finałowych sztuk podjęli się: Katarzyna Minkowska, Tomasz Cyz, Wojciech Rodak, Klaudia Hartung-Wójciak i Zdenka Pszczołowska.
Konkurs o GND dał wiarę we własne siły wielu młodym dramatopisarkom i dramatopisarzom. Teksty finalistów coraz częściej trafiają na teatralne sceny. Można je również znaleźć na stronie www.gnd.art.pl. W ubiegłym roku nagroda przyznana została sztuce „Jeszcze tu jesteś” Maliny Prześlugi. Laureata tegorocznej edycji poznamy 30 września, do jego rąk trafi statuetka oraz 50 tysięcy złotych ufundowanych przez prezydenta Gdyni Wojciecha Szczurka.
Wyboru dokona Kapituła w składzie: dr hab. Piotr Dobrowolski, dr Ewa Hevelke, prof. Jacek Kopciński, prof. Grzegorz Niziołek – przewodniczący, oraz prof. Jerzy Stuhr. Konkursowej prezentacji towarzyszyć będzie pokaz specjalny monodramu muzycznego Agnieszki Babicz „Wiera”.
Zapraszamy!!! Polski dramat współczesny gotowy do r@portu!!!
na czytania wstęp wolny
28-30 września 2023
Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza w Gdyni
16. FINAŁ GDYŃSKIEJ NAGRODY DRAMATURGICZNEJ
28 – 30 września 2023 Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza w Gdyni
czytania i szkice sceniczne najlepszych sztuk zgłoszonych do konkursu
PRAWDY, MITY, PRZEMILCZENIA…
28 września 2023
g. 18.00 Tomasz Man MAŁA PIĘTNASTKA reżyseria: Katarzyna Minkowska
uczcie dzieci pływać
g. 20.00 Daria Kubisiak WYPARTE reżyseria: Klaudia Hartung-Wójciak
wyparłam. i co mi zrobisz? wyparłam.
29 września 2023
g. 18.00 Daria Sobik ZMĘCZONE reżyseria: Zdenka Pszczołowska
średnio przekonuje mnie metafora teatru jako rodziny.
g. 20.00 Jarosław Jakubowski NIGDY SIĘ NIE DOWIECIE reżyseria: Tomasz Cyz
chcę poznać prawdę. chcę wiedzieć.
30 września 2023
g. 16.00 Anka Herbut ROHTKO reżyseria: Wojciech Rodak
muszę o sztuce wiedzieć wszystko. nie mam nawet czasu dowiedzieć się czegoś o sobie.
g. 19.00 pokaz specjalny WIERA monodram muzyczny Agnieszki Babicz
g. 20.30 GALA FINAŁOWA GDYŃSKIEJ NAGRODY DRAMATURGICZNEJ oraz X edycji Konkursu im. Andrzeja Żurowskiego na recenzje teatralne dla młodych krytyczek i krytyków
Kapituła Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej: Piotr Dobrowolski, Ewa Hevelke, Jacek Kopciński, Grzegorz Niziołek (przewodniczący), Jerzy Stuhr
Komisja Artystyczna: Mirosław Baran, Małgorzata Jarmułowicz, Wojciech Owczarski
Opiekun artystyczny czytań: Piotr Kruszczyński
Po każdym z czytań rozmowę z autorką/autorem oraz reżyserką/reżyserem sztuki poprowadzi Łukasz Drewniak
Na czytania GND wstęp jest wolny
Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza w Gdyni ul. Bema 26, 81 – 381 Gdynia
www.teatrgombrowicza.art.pl www.gnd.art.pl e-mail: [email protected]
Podczas 16. FINAŁU GDYŃSKIEJ NAGRODY DRAMATURGICZNEJ w Teatrze Miejskim w Gdyni będzie można zobaczyć monodram muzyczny Agnieszki Babicz, na który serdecznie zapraszamy.
30 września 2023
g. 19.00 pokaz specjalny WIERA monodram muzyczny Agnieszki Babicz
Cezary Rossa
WIERA
Reżyser: Krzysztof Stasierowski
Oprawa muzyczna i aranżacje piosenek: Paweł Stankiewicz
Światło i dźwięk: Maciej Boryszewski
W roli Wiery: Agnieszka Babicz
Wiera - monodram muzyczny Agnieszki Babicz oparty na biografii i piosenkach z repertuaru Wiery Gran. Wielkiej artystki, polskiej pieśniarki żydowskiego pochodzenia, aktorki kabaretowej i filmowej, która podczas wojny śpiewała w getcie warszawskim, a po wojnie była oskarżona o kolaborację z Niemcami, stała się ofiarą ówczesnego hejtu. Przeżyła okupację jako jedyna z rodziny. Do końca życia odpierała zarzuty, że wyjście z getta okupiła kolaboracją z gestapo. Mimo oświadczeń i wygranych procesów wciąż spotykała się ostracyzmem ludzi dających wiarę oskarżeniom. Bardzo chciała oczyszczenia się z pomówień - m.in. dlatego napisała książkę "Sztafeta oszczerców: Autobiografia śpiewaczki" (1980}, na której podstawie powstał tekst tego monodramu, którego autorem jest Cezary Rossa, opieką reżyserską otoczył je Krzysztof Stasierowski, oprawą muzyczną i aranżacjami piosenek Paweł Stankiewicz a światłem i dźwiękiem Maciej Boryszewski.
Spektakl nagrodzony na X Festiwalu Debiutów w Monodramie w Koszalinie, 2022.
Cena biletów: N 60 zł; U 50 zł