EN

11.09.2021, 16:29 Wersja do druku

Gdynia. Wkrótce finał 14. Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej

Pięć sztuk rywalizować będzie w finale Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej, której 14. edycja odbędzie się między 23 a 26 września w Teatrze Miejskim w Gdyni. Imprezie, jak co roku, towarzyszy festiwal R@Port, ale w tym roku jego repertuar będzie ograniczony.

fot. Roman Jocher

14. finał Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej (GND) pierwotnie zaplanowano w maju, ale z powodu lockdownu związanego pandemią koronawirusa, wydarzenie zostało przełożone na jesień.

"Zwyciężczyni albo zwycięzca konkursu otrzyma pamiątkową statuetkę oraz nagrodę pieniężną w wysokości 50 tys. zł. Ogólnopolski konkurs o Gdyńską Nagrodę Dramaturgiczną został powołany przez prezydenta Gdyni w 2007 roku jako rozwinięcie i uzupełnienie powołanego dwa lata wcześniej Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych R@Port. Oba przedsięwzięcia są elementami najbardziej prestiżowego w Polsce projektu promocji i popularyzacji polskiej dramaturgii współczesnej" - przypomniała Marzena Szymik-Mackiewicz z Działu Literackiego Teatru Miejskiego im. Witolda Gombrowicza w Gdyni.

Do tegorocznej GND zgłoszono 206 sztuk, z czego wytypowano 40 do drugiego etapu konkursu.

Do finału 14. GND trafiło pięć sztuk: "Banalna historia" Jarosława Jakubowskiego, "I tak nikt mi nie uwierzy" Jolanty Janiczak, "Stanisław Lem vs Philip K. Dick" Mateusza Pakuły, "Totentanz. Czarna noc, czarna śmierć" Ishbel Szatrawskiej oraz "Schwarzcharakterki" Martyny Wawrzyniak.

Finałowe sztuki zostaną zaprezentowane w formie inscenizowanych czytań. Ich opiekunem artystycznym jest w tym roku Dorota Ignatjew. Zaplanowano też rozmowy z autorami sztuk, które będzie prowadzić Łukasz Drewniak.

Wyboru finałowych sztuk dokonała kapituła w składzie: Piotr Dobrowolski (przewodniczący), Justyna Jaworska, Jacek Kopciński, Grzegorz Niziołek i Jerzy Stuhr.

Tegoroczna edycja Festiwalu R@Port z powodów finansowych będzie miała okrojony charakter - pozbawiona zostanie charakteru konkursowego. W tej sytuacji organizatorzy postanowili też zmienić nazwę imprezy na R@port Epizod.

"Miasto Gdynia, zawsze pięknie opiekuńcze wobec Festiwalu R@Port, w tym roku nie znalazło funduszy. Finansując, owszem – jako osobną imprezę – 14. Gdyńską Nagrodę Dramaturgiczną. Uzyskana dotacja ministerstwa kultury, dziedzictwa narodowego i sportu starczyła na tyle, by czytania finalistów GND obudować kilkoma inscenizacjami polskiej literatury współczesnej. Bez nagród i prac jury. Jedynie w formie epizodycznego przeglądu" - wyjaśnił, cytowany w komunikacie prasowym, dyrektor programowy festiwalu Jacek Sieradzki.

W ramach skromniejszego programu R@portu pokazane zostaną cztery spektakle.

Dwa przedstawienia to dzieła trójmiejskich teatrów: "Prawiek" Teatru Miejskiego w Gdyni, według powieści Olgi Tokarczuk, w adaptacji i reżyserii Jacka Bały oraz "Życie intymne Jarosława" Teatru Wybrzeże w Gdańsku, w reżyserii Kuby Kowalskiego, autorstwa Magdy Kupryjanowicz i Michała Kurkowskiego, w oparciu o korespondencję, dzienniki i wątki opowiadań Jarosława Iwaszkiewicza.

Dyrektor programowy R@portu szczególnie zaprasza do obejrzenia przedstawienia "Inna dusza" Teatru Polskiego im. Konieczki w Bydgoszczy.

"Szczególnie, bo to pozycja z repertuaru 15. R@portu, który był gotowy, zestawiony i zamknięty na początku 2020 r., ale pozostał tylko niespełnionym planem. Powieść Łukasza Orbitowskiego nawiązującą do autentycznej historii rozgrywającej się w Bydgoszczy lat dziewięćdziesiątych zaadaptował i przystosował do swojego oryginalnego języka teatralnego Michał Siegoczyński. Aktorzy spektaklu zdobyli sporą liczbę indywidualnych nagród XXVI Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej; widowisko było jednym z triumfatorów tej edycji" - uzasadnił Sieradzki.

Pokazana zostanie także sztuka "Inni ludzie" Doroty Masłowskiej, w reżyserii Macieja Gorczyńskiego, krakowskiego Teatru Barakah.

"Trochę dobrej i różnej literatury, trochę ciekawego teatru. Trochę R@portu. Co musi nam na razie wystarczyć, póki nie doczekamy się pełnej, 15. edycji festiwalu" - podsumował Sieradzki.

W ubiegłym roku Gdyńska Nagroda Dramaturgiczna przyznana została Malinie Prześludze za sztukę "Debil".

Źródło:

PAP

Wątki tematyczne