EN

27.09.2023, 12:51 Wersja do druku

Gdynia. W Teatrze Miejskim ruszają czytania sztuk finałowych GND

Teatr Miejski w Gdyni zaprasza na 16. FINAŁ GDYŃSKIEJ NAGRODY DRAMATURGICZNEJ.  W dniach 28-30 września odbędą się  czytania i szkice sceniczne najlepszych sztuk zgłoszonych do konkursu. Spośród nich wyłoniona/wyłoniony zostanie laureatka/laureat, tegorocznej edycji. Zwyciężczyni/Zwycięzca otrzyma nagrodę, wysokości 50 tysięcy zł, ufundowaną przez prezydenta Gdyni Wojciecha Szczurka.

fot. mat. teatru

Wyboru dokona Kapituła w składzie: dr hab. Piotr Dobrowolski, dr Ewa Hevelke, prof. Jacek Kopciński, prof. Grzegorz Niziołek – przewodniczący, oraz prof. Jerzy Stuhr. Konkursowej prezentacji towarzyszyć będzie pokaz specjalny monodramu muzycznego Agnieszki Babicz „Wiera”.

28 września 2023
g. 18.00  Tomasz Man MAŁA PIĘTNASTKA reżyseria: Katarzyna Minkowska

MAŁA PIĘTNASTKA to historia katastrofy, która wydarzyła się na wakacjach 1948 na Jeziorze Gardno. Na obozie harcerskim wychowawczyni chciała zapewnić atrakcje harcerkom i zorganizowała wycieczkę na łódkach przez Jezioro Gardno do morza. Łódki jednak okazały się dziurawe, a nie wszystkie harcerki umiały pływać…
uczcie dzieci pływać
Obsada: Monika Babicka, Julia Stężewska (PPSWA Gdynia), Dariusz Szymaniak, Laura Walczak (AT im. A. Zelwerowicza f. Białystok)

g. 20.00 Daria Kubisiak WYPARTE reżyseria: Klaudia Hartung-Wójciak

Ale mam też słowa, które pozwalają mi to opowiedzieć, nierzadko wraz z moją historią padają inne historie. Usłyszałam przy tej okazji wiele innych nieopowiedzianych historii. Wszystkie je przekazujemy sobie z ust do ust.
WYPARTE to tekst o amnezji dysocjacyjnej, która nastąpiła na skutek przemocy seksualnej, albo jak wolisz traumatycznych doświadczeń, albo jak wolisz przestępstwa na tle seksualnym popełnionym wobec dziewczynki, albo jak wolisz przemocy seksualnej popełnionej wobec dziewczynki, albo jak wolisz gwałtu, albo jak wolisz molestowania, albo jak wolisz to może też być tekst o tym jak pewien starszy chłopak zakochał się w młodszej siostrze swojego kolegi i chciał ją dotykać, całować, pieścić i uwielbiać.
Obsada: Agnieszka Bała, Olga B. Długońska, Marta Kadłub, Martyna Matoliniec, Weronika Nawieśniak

29 września 2023
g. 18.00 Daria Sobik ZMĘCZONE reżyseria: Zdenka Pszczołowska

ZMĘCZONE to opowieść pisana z perspektywy teatralnego biura. Niedoceniane i mobbingowane pracowniczki działów administracji, promocji czy edukacji nie mogą oderwać się od swoich foteli. Nie są w stanie niczego zmienić wierząc, że dzięki pracy w „świątyni sztuki” osiągnęły społeczny awans. W przetrwaniu pomagają im fantazje o wypowiedzeniu, antydepresanty i przyśniona rewolucja. W międzyczasie teatrem zawiadują niekompetentni w zarządzaniu artyści.
średnio przekonuje mnie metafora teatru jako rodziny.
Obsada: Monika Babicka, Piotr Łukawski (Teatr Wybrzeże), Katarzyna Z. Michalska (Teatr Wybrzeże), Julia Stężewska (SWA Gdynia), Beata Buczek-Żarnecka

g. 20.00 Jarosław Jakubowski NIGDY SIĘ NIE DOWIECIE reżyseria: Tomasz Cyz

Sztuka teatralna NIGDY SIĘ NIE DOWIECIE. TRAGEDIA JAROSŁAWA ZIĘTARY opowiada o 24-letnim dziennikarzu, który 1 września 1992 roku zaginął w Poznaniu. Według dotychczasowych ustaleń śledczych został uprowadzony, a następnie zamordowany na zlecenie. Ciała dziennikarza nie odnaleziono do dziś.  W pracy nad tekstem wykorzystano przede wszystkim ustalenia śledztw dziennikarskich, dotyczących śmierci Jarosława Ziętary oraz materiały reżysera i dokumentalisty Jacka Raginisa-Królikiewicza. Sztuka jest oparta (luźno) na motywach mitologicznego Labiryntu, a także w pewnym stopniu - Conradowskiego „Jądra ciemności”, które stworzyły możliwość stworzenia nośnej metafory.
chcę poznać prawdę. chcę wiedzieć.
muzyka: Dominik Strycharski
Obsada: Agnieszka Bała, Rafał Kowal, Martyna Matoliniec, Piotr Michalski, Weronika Nawieśniak, Szymon Sędrowski, Bogdan Smagacki, Maciej Wizner, Grzegorz Wolf, Mariusz Żarnecki

30 września 2023
g. 16.00 Anka Herbut ROHTKO reżyseria: Wojciech Rodak

Tekst ROHTKO inspirowany jest późną twórczością Marka Rothko, chińską koncepcją shanzhai negującą podział na kopię i oryginał oraz tekstami filozofa i teoretyka kultury Byung Chul Hana. W „Rohtko” Anka Herbut eksploruje powiązania między sztuką, rynkiem i prekaryjnością, duchowością i kapitalizmem, chaosem i próbami regulowania świata (sztuki). Czy sfałszowany obraz może wywoływać prawdziwe emocje? Co decyduje o wartości sztuki? Czy dobra sztuka może być tania?
muszę o sztuce wiedzieć wszystko. nie mam nawet czasu dowiedzieć się czegoś o sobie.
Obsada: Krzysztof Berendt, Olga B. Długońska, Marta Kadłub, Maciej Konopiński (Teatr Wybrzeże), Karolina Kowalska (Teatr Wybrzeże), Aleksander Machalica (gościnnie), Elżbieta Mrozińska, Grzegorz Otrębski (Teatr Wybrzeże), Dariusz Szymaniak, Jarosław Tyrański (Teatr Wybrzeże)  oraz TAO (ona)  - Lifen Chen, HAI (on )  - Jacky Sun.

g. 19.00 pokaz specjalny WIERA monodram muzyczny Agnieszki Babicz

g. 20.30 GALA FINAŁOWA GDYŃSKIEJ NAGRODY DRAMATURGICZNEJ oraz X edycji Konkursu
im. Andrzeja Żurowskiego na recenzje teatralne dla młodych krytyczek i krytyków

Na czytania GND wstęp jest wolny. Po każdym z czytań rozmowy z twórcami poprowadzi Łukasz Drewniak.

Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza w Gdyni ul. Bema 26, 81 – 381 Gdynia
www.teatrgombrowicza.art.pl  www.gnd.art.pl  e-mail: [email protected]

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne