Teatr Gdynia Główna zaprasza na wyjątkowe, magicznie i iście baśniowe otwarcie sezonu teatralnego!
„Tajemnica czarno złotego jeziora” to fascynująca podróż przez świat pełen dziwów i czarów, podczas której jednego dnia zaprezentujemy, nie jedną, ale aż dwie zachwycające opowieści – spektakl „Rybak i geniusz” oraz „Tajemnica Króla Wysp Hebanowych”, które stanowią dwie części bajki o Rybaku, Geniuszu i dzielnym Sułtanie. Na deskach teatru ożyją baśnie ze słynnego zbioru „Klechd sezamowych” autorstwa Bolesława Leśmiana. W tym wyjątkowym dniu wyjaśni się cała tajemnica czarno-złotego jeziora, zrozumiemy znaczenie czterech lilii, czterech fal oraz ryb czterech kolorów. Bądźcie w tym dniu z nami!
Tajemnica czarno złotego jeziora:
„Rybak i Geniusz”
wg Klechd Sezamowych Bolesława Leśmiana
Scenariusz i reżyseria: Ewa Ignaczak
Obsada: Anna Bochnak – Fryc, Jacek Panek, Filip Wójcik
1 października 2023 godz. 12:00
---
„Tajemnica Króla Wysp Hebanowych”
wg Klechd Sezamowych Bolesława Leśmiana
Scenariusz i reżyseria: Ewa Ignaczak
Obsada: Anna Bochnak – Fryc, Jacek Panek, Filip Wójcik
1 października 2023 godz. 14:00
Wydarzenie na Facebooku:
https://www.facebook.com/events/250769261261396
Więcej o spektaklach:
RYBAK I GENIUSZ
wg Klechd Sezamowych Bolesława Leśmiana
Scenariusz i Reżyseria: Ewa Ignaczak
Obsada: Anna Bochnak – Fryc, Jacek Panek, Filip Wójcik
Światło, kostiumy, scenografia: Marzena Chojnowska
Video: Marzena Chojnowska i Grzegorz Kujawiński
Muzyka: Marzena Chojnowska i Konstanty Kamiński
Teatr Stajnia Pegaza
Opowieść o Rybaku i Geniuszu to historia pełna niezwykłych zagadek oraz przygód, w której elementy ze świata rzeczywistego mieszają się z magiczną baśniowością, pobudzając wyobraźnię widza w każdym wieku.
Bolesław Leśmian głównie kojarzony z twórczością poetycką pisząc Klechdy sezamowe, zaczerpnął orientalnych inspiracji i stworzył zbiór baśni przeznaczony nie tylko dla najmłodszych odbiorców.
Losy ubogiego, ale bardzo pracowitego rybaka odmienią się, kiedy zarzuci sieć po raz czwarty i wyłowi z morza tajemniczą, miedzianą szkatułkę, w której od trzystu lat uwięziony był Geniusz – Dżin. Rybak będzie musiał zmierzyć się z ogromnym niebezpieczeństwem, które dzięki swojemu sprytowi i mądrości przekształci w szansę na zdobycie bogactw. Wraz z rybakiem za czterema wielkimi wzgórzami odnajdziemy tajemnicze czarno-złote jezioro, w którym pływają ryby o nietypowych kolorach. Historia pochodzenia ryb zaprowadzi nas do kolejnej opowieści o empatii oraz dobroci serca.
Baśń ukaże najmłodszym widzom niespodziewane odwrócenie się losu, w którym nagrodzona zostanie dobroć oraz życzliwość. Szlachetność serca połączona z mądrością pokona zło i doprowadzi do odnalezienia największej wartości, jaką jest szczęście.
Czy liczba „cztery” ma w tej historii magiczne znaczenie?
Czy ukryte przed niszczycielską ciekawością człowieka jezioro odkryje przed nami swoje tajemnice?
Być może, aby uzyskać odpowiedzi na to pytanie, będziemy musieli przenieść się do kolejnej bajki…
„Tajemnica Króla Wysp Hebanowych”
wg Klechd Sezamowych Bolesława Leśmiana
Scenariusz i Reżyseria: Ewa Ignaczak
Obsada: Anna Bochnak – Fryc, Jacek Panek, Filip Wójcik
Światło, kostiumy, rekwizyty: Marzena Chojnowska
Video: Marzena Chojnowska i Grzegorz Kujawiński
Muzyka: Anna Bochnak – Fryc i Marzena Chojnowska
Teatr Stajnia Pegaza
Zapraszamy do świata pełnego dziwów i czarów, gdzie czarno-złote jezioro oraz pływające w nim kolorowe ryby skrywają tajemnice, o jakich słyszeliście tylko w baśniach.
Król Wysp Hebanowych to dobry, ale nieszczęśliwy władca, który za sprawą złych czarów skazany jest na marne życie w zaklętym pałacu. Jego losem kieruje niecna czarownica, zaślepiona fałszywą miłością. Próbuje ona zmusić Króla do poddania się jej rozkazom. Na szczęście na ich drodze staje odważny i szlachetny Sułtan. Czy wystarczy mu sił, aby zdjąć z Króla Wysp Hebanowych ciążącą klątwę i przezwyciężyć zło głęboko zakorzenione w sercu Chryzeidy? Czy czarno-złote jezioro odkryje przed nami swoje tajemnice? Czy poznamy sekret kolorowych ryb?
Orientalne opowiadanie Bolesława Leśmiana pochodzące ze zbioru „Klechd sezamowych” pokaże, że najważniejszą wartością w życiu jest niesienie bezinteresownej pomocy oraz empatia względem drugiej osoby.
Więcej o twórcach:
Ewa Ignaczak – studiowała na warszawskiej Akademii Teatralnej, założycielka i reżyserka niezależnego Teatru Stajnia Pegaza. Wieloletnia animatorka życia kulturalnego w Trójmieście – laureatka Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska za całokształt pracy artystycznej (2001). Autorka projektów: „Teatr a natura”, „Teatr a szaleństwo”, „Teatr Zajechał”, “Zaczynania Teatralne”, „Lekcje Teatralne”, Polska Akademia Teatru Niezależnego na Litwie. Założycielka i od 2003 do 2011 roku dyrektor Sopockiej Sceny Off de BICZ. Reżyserka teatralna kilkudziesięciu spektakli teatralnych, nagradzanych na wielu festiwalach Polsce. Założycielka i Wiceprezes Fundacji „Klinika Kultury”, a także założycielka i Dyrektorka Artystyczna Teatru Gdynia Główna. Kuratorka Artystyczna międzynarodowego unijnego projektu “South Baltic Academy of Independent Theatre – a Tool of Social Change”. W latach 2013-2015 Członkini Gdyńskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego, oceniała także wnioski w konkursie ofert dla Urzędu Miasta w Gdyni. Nagrodzona “Galionem Gdyńskim za rok 2015” w dziedzinie animacji kultury oraz Nagrodą Specjalną Za Animację Kultury Marszałka Województwa Pomorskiego w roku 2017.
Anna Bochnak-Fryc - absolwentka Akademii Praktyk Teatralnych Gardzienice oraz Uniwersytetu Adama Mickiewicza na kierunku Filozofia Komunikacja Społeczna i Filologia Norweska. Współpracowała z Teatrem Strefa Ciszy i Barakah, grała w spektaklach reżyserowanych przez Macieja Gorczyńskiego, do niektórych współtworzyłam również muzykę.
Śpiew to jej największa pasja. Od ponad dziesięciu lat wykonuje archaiczne pieśni ludowe i wykorzystuje je również w procesie tworzenia muzyki. Utwory tradycyjne w jej interpretacji można usłyszeć w najnowszym spektaklu Teatru Nowego w Słupsku - „Grupa Krwi”.
Obecnie śpiewa w zespołach Akademia Głosów Tradycji oraz Dobre Sobie. Pisze własne teksty oraz muzykę. Prowadzi warsztaty śpiewacze dla dużych i małych.
Filip Wójcik — aktor, tancerz. Absolwent Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej w Gdańsku, absolwent PWST w Krakowie, na Wydziale Teatru Tańca w Bytomiu. Stworzył role aktorskie i taneczne m.in. dla: Krakowskiego Teatru Tańca (Poliamoria, Estra i Andro), Teatru Rozrywki w Chorzowie (Osobowość Zaburzona, Młody Frankenstein), Narodowego Centrum Kultury (Święty), Fabryki Kultury (Pan Tadeusz Muzycznie, Wszystko o Disco), Konsulatu Kultury w Gdyni (Mayday), Teatru Rozbark w Bytomiu (Kanarki), Teatru Małego w Tychach (Woyzeck), Sopockiego Teatru Tańca (Tab. Nowy Początek). Obecnie współpracuje z Teatrem Gdynia Główna.
Jacek Panek:
Członek Stowarzyszenia Artystyczno- Społecznego Feeria. Magister
Pedagogiki oraz absolwent Wiedzy o Teatrze na Uniwersytecie Gdańskim.
Ukończył Południowobałtycką Akademię Teatru Niezależnego (BAIT) oraz
Akademię Teatru Alternatywnego, realizowaną przez Instytut im. Jerzego
Grotowskiego we Wrocławiu. Brał udział w przedsięwzięciach teatralnych i
projektach Teatru Gdynia Główna, Teatru Czarny Kwadrat oraz Teatru
Znak. W latach 2013-2019 pracował jako instruktor teatralny dla grup
dziecięcych, młodzieżowych i dorosłych w Gdańskiej Szkole Artystycznej. W
latach 2019- 2020 pracował jako instruktor teatralny w Zakładzie
Kulturalnym w Gdańsku. Od 2016 roku współtworzy spektakle Teatru Forum
prezentowane w Teatrze Gdynia Główna, Gdańskiej Szkole Artystycznej i
Zakładzie Kulturalnym, a także tworzy i realizuje projekty
Stowarzyszenia Feeria.
Bilety: 70 zł – za dwa spektakle
Bilety w cenie 40 zł można także kupić na pojedyncze spektakle.
Rezerwacja:
sprzedaż online: http://teatrgdyniaglowna.interticket.pl/
Teatr Gdynia Główna
Plac Konstytucji 1, 81-354 Gdynia,
Dworzec PKP Gdynia Główna (peron -1)
www.teatrgdyniaglowna.pl