EN

7.09.2024, 11:07 Wersja do druku

Gdańsk. XII Festiwal Kultury Żydowskiej „Zbliżenia" - od środy

Wernisażem wystawy uczniów Liceum Sztuk Plastycznych w Gdańsku „Przyszłość wyrasta z przeszłości" rozpocznie się w środę, 11 września XII Festiwal Kultury Żydowskiej „Zbliżenia".

fot. mat. organizatora

Jak co roku zapraszamy na wydarzenia festiwalowe. W programie znajdą się między innymi: koncerty muzyczne, warsztaty tematyczne, spotkania i wykłady, spacery.

„Gdy miłość staje się piosenką", to koncert zrealizowany w ramach VIII już odsłony projektu Academia Musica Judaica, skierowanego do studentów Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku. Tym razem młodzi artyści zmierzyli się z tekstami Debory Vogel, poetki, prozatorki i eseistki, a także wybitnej tłumaczki.

„Skandal, romans i krew" nosi tytuł spotkanie z Joanną Degler i Adamem Stepnowskim, którzy przybliżą fenomen popularnej prozy jidysz, która przeżyła gwałtowny rozwój w XIX w. i cieszyła się ogromną popularnością. W czasie dyskusji chcielibyśmy zapytać, jakie były przyczyny tego rozwoju. Czy powieść brukowa żydowska różniła się od tego typu utworów nieżydowskich? Czy była ostoją tradycjonalizmu czy wehikułem modernizacji? Jakie historie możemy wyczytać w tych niewielkich powieścidłach broszurowych, a co wiemy o ich autorach/autorkach?

Jak co roku, odbędzie się czytanie  performatywne dramatu izraelskiego. Tym razem będzie to „Amsterdam" Mai Arad Yasur.

Młoda muzyczka, będąca w dziewiątym miesiącu ciąży, budzi się pewnego ranka w swoim pięknym apartamencie nad malowniczym kanałem Keizersgracht w Amsterdamie. Chce usmażyć omlet, ale w zdumieniu odkrywa, że nie ma gazu. Na progu drzwi znajduje rachunek na astronomiczną sumę obejmującą odsetki za brak płatności od roku 1944. Kto używał gazu w czasie, za który wystawiono rachunek, i kto właściwie powinien tę kwotę zapłacić? Towarzyszymy kobiecie podczas jej całodziennych rutynowych czynności.

Amsterdam, pióra Maya Arad Yasur, w tłumaczeniu Agnieszki Olek, poruszający m.in. tematy zbiorowej tożsamości i alienacji, to sztuka o strukturze polifonicznej: wielogłos przywołujący historie, które mogły się wydarzyć w przeszłości i za sprawą których stylowy apartament bohaterki przeobraża się w scenę tragicznych wydarzeń.

Przeplatanie się światów, misternie odtwarzane lub stwarzane w procesie narracji zdarzenia i ich szczegółowe okoliczności wytrącają ze strefy komfortu. Polifoniczna forma, w którą wpleciono frazy z różnych języków, podkreślając wielowymiarowość rzeczywistości i powtarzalność motywów, nadają tej wstrząsającej sztuce niezwykły walor poetycki. Za pomocą natrętnych powtórzeń, autorka jak po spirali myśli rozwija swoją pieśń o zagładzie, przenikając czas i przestrzeń labiryntu pamięci i skojarzeń.

Reżyseria próby czytanej: Marek Brand.
Występują: Sandra Bożewicz, Aleksandra Dziewit, Łukasz Kamiński
Muzyka na żywo: Maria Chwedyna (skrzypce)

W Centrum św. Jana w Gdańsku odbędzie się koncert  „Czerwona mysz", inaugurujący działalności kobiecego składu klezmerskiego KLEZMO.RIOT. Zespół reinterpretuje tradycyjną muzykę żydowską, używając środków elektronicznych i niestandardowych instrumentów, inspirowanych instrumentarium pierwszych, wędrujących zespołów klezmerskich przed dwustu laty. KLEZMO.RIOT sięga po stare niguny i klezmerską muzykę z archiwów, traktuje je jednak swobodnie, jako materiał nowych dźwiękowych konstrukcji, posługujących się współczesnymi zasadami budowy języka muzycznego. Urban-folkowy KLEZMO.RIOT burzy też niepisaną tradycję dostępności tego typu wykonań instrumentalnych wyłącznie dla mężczyzn. Skład: Maja Miro - flety, elektronika, Katarzyna Podpora - obiekty amplifikowane, cytra, theremin, Weronika Kulpa - wiolonczela, looper, Basia Dowgiałło - klawesyn.

XII Festiwal Zbliżenia zakończy spektakl baletowy uczniów Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Janiny Jarzynówny-Sobczak w Gdańsku -  „Zicharon/Pamięć".

Wszystkie wydarzenia TUTAJ.

Szczegółowy program TUTAJ

Źródło:

Materiał nadesłany