W środę, w pierwszą rocznicę śmierci pisarza Pawła Huelle, w Centrum św. Jana w Gdańsku odbędzie się „Wieczór Przyjaciół”. W ramach wydarzenia będą m.in. czytane fragmenty książek i prezentowane krótkie filmy z jego udziałem.
"Dla ludzi z Gdańska i Pomorza Paweł Huelle był postacią wyjątkową i niepowtarzalną. Był osobą, której nie da się zastąpić" - powiedziała PAP Adam Kamiński autor scenariusza i reżyser wydarzenia "Wieczór Przyjaciół", który przez wiele lat przyjaźnił się z nieżyjącym pisarzem.
Podkreślił, że odejście Huellego bardzo mocno uderzyło bliskich pisarza i osób z nim związanych. "Rok po jego śmierci postanowiliśmy przypomnieć, że nie ma go już z nami" - dodał.
W ramach wydarzenia, które odbędzie się w środę, w pierwszą rocznicę śmierci Huellego, w Centrum św. Jana w Gdańsku odbędzie się dyskusja m.in. na temat twórczości pisarza. Rozmowę poprowadzi Katarzyna Janowska. Wezmą w niej udział: Szymon Karolewski, Antonia Lloyd-Jones, ks. Krzysztof Niedałtowski, Krzysztof Czyżewski, Leszek Kopeć oraz Krzysztof Babicki.
Wieczór muzycznie wzbogacą występy Ewy Pobłockiej, Mikołaja Trzaski i Ola Walickiego.
"Zostaną zaprezentowane również krótkie filmy z udziałem Pawła, na których zobaczymy, jak się poruszał, jak mówił i wyglądał" - powiedział Kamiński.
"Paweł tworzył atmosferę przyjacielską. Był niezwykle komunikatywny i wielu ludzi, po jego śmierci poczuło, że bez niego nie będzie już tak samo. Zaprosiliśmy osoby, które były z nim blisko, które dobrze go znały. Dlatego nazwaliśmy to spotkanie +Wieczorem Przyjaciół+" - podsumował.
Paweł Huelle urodził się 10 września 1957 roku w Gdańsku, o którym mówił, że jest jego "małą ojczyzną". Tutaj mieszkał i tworzył. Ukończył filologię polską na Uniwersytecie Gdańskim (1980).
Zadebiutował w listopadzie 1987 roku, wydając "Weisera Dawidka", którego akcja dzieje się w okolicy istniejącego w latach 1913-2013 w Gdańsku Wiaduktu Weisera (zwanego także Mostem Weisera). Stanowiąca literacki dialog z Günterem Grassem powieść uważana jest za najważniejszy debiut lat 80.
Kolejne lata od debiutu przyniosły następne jego poczytne powieści, zbiory opowiadań i dramatów oraz wiersze, a także scenariusze i eseje. Powieść "Ostatnia Wieczerza" (2007) przyniosła mu nominację do Nagrody Nike.
Był ponadto autorem następujących książek: "Opowiadania na czas przeprowadzki" (1991), "Wiersze" (1994), "Pierwsza miłość i inne opowiadania" (1996), "Inne historie" (1999), "Mercedes-Benz. Z listów do Hrabala" (2001), "Byłem samotny i szczęśliwy" (wybór opowiadań, 2002), "Castorp" (2004), "Opowieści chłodnego morza" (2008), "Śpiewaj ogrody" (2014) i "Ulica Świętego Ducha i inne historie" (2016).
W 2020 roku ukazał się zbiór jego opowiadań, zatytułowany "Talita". Jego książki zostały przetłumaczone na kilkadziesiąt języków, między innymi na język angielski, holenderski, szwedzki, czeski, włoski, fiński, francuski, hiszpański, litewski i niemiecki. Pisarz zmarł 27 listopada zeszłego roku.
"Wieczór Przyjaciół" odbędzie się w środę o godz. 18 w Centrum św. Jana w Gdańsku. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.