EN

27.07.2021, 14:49 Wersja do druku

Gdańsk. W sierpniu 13. Gdański Festiwal Tańca w Klubie Żak

Ostatni sierpniowy tydzień warto spędzić na 13. Gdańskim Festiwalu Tańca w Klubie Żak. W ciągu dziesięciu dni zostaną zaprezentowane polskie premiery i spektakle zagraniczne, a profesjonalni tancerze z całego świata, wybrani ze 150 zgłoszeń, zatańczą swoje solówki przed międzynarodowym Jury podczas Solo Dance Contest. Po spektaklach można zrelaksować się w ogrodzie Klubu Żak, podzielić swoimi refleksjami i spotkać artystów.

fot. mat. organizatora

Trójmiejskie premiery

Festiwal rozpocznie się 20 sierpnia premierowymi spektaklami przygotowanymi przez trójmiejskich tancerzy pod okiem mentorów – Ulriqi Fernqvist i Petera Svenzona – dyrektorów artystycznych szwedzkiego Art Of Spectra. „De Light” będzie opowieścią o świetle i ruchu w wykonaniu h art company, której założycielem jest Artur Grabarczyk. Absolwent Gdańskiej baletówki, którego podróż artystyczna zaczęła się w balecie Opery Bałtyckiej u Izadory Weiss, prowadziła przez Szkocję i Francję, z powrotem do Trójmiasta. Choreograf zaprosił do współpracy tancerkę Teatru Dada von Bzdulow – Katarzynę Ustowską, Kamila Wawrzutę, oraz tańczącą w najnowszych produkcjach Sopockiego Teatru Tańca – Różę Kołodę. „Mirroring” to spektakl artystek zespołu Hertz Haus – Magdy Kowali i Anny Zglenickiej. Produkcje grupy zaczynają osiągać poziom europejski, budzą zainteresowanie innych choreografów i festiwali, zaskakują świeżością pomysłów, jakością ruchu i energią sceniczną.  

Izrael i Luxemburg

Pierwszy weekend Festiwalu to prezentacje dojrzałych spektakli z nietuzinkową choreografią. „Sieben”, który zostanie pokazany w sobotni wieczór (21 sierpnia), jest według krytyków szczytowym osiągnięciem błyskotliwej kariery młodej choreografki Jill Crovisier. Dała się ona poznać gdańskiej publiczności w ubiegłych latach w przykuwającym wzrok solo „Zement”. W spektaklu „Sieben” posługuje się prostymi środkami, główny nacisk kładąc na jakość ruchu i energię sceniczną. W niedzielę (22 sierpnia) zobaczymy spektakl „Fakarouni” w klimacie orientalnym, z doborową obsadą doświadczonych izraelskich tancerzy z Batsheva i Kibbutz Contemporary Dance Company. Za koncept spektaklu odpowiada Orly Portal – charyzmatyczna tancerka, której spektakl „Rite of Spring” uwiódł dwa lata temu widownię Gdańskiego Festiwalu Tańca. Choreografki poprowadzą także warsztaty dla tancerzy.

Solo solo solo

W poniedziałek 23 sierpnia rozpocznie się prestiżowy międzynarodowy konkurs Solo Dance Contest. Codziennie widzowie będą mogli obejrzeć po kilka solowych spektakli, a w piątek wybrać zwycięzców wraz z Jurorami: Tero Saarinenem, Lisbeth Gruwetz, Stefanem Fardellim, Joanną Nadrowską i Konradem Kurowskim. Pula nagród wyniesie 6000 euro, w tym nagroda publiczności w wysokości 500 Euro. Od kilku lat Solo Dance Contest cieszy się opinią jednego z najciekawszych konkursów integrujących międzynarodowe środowisko tancerzy. W tym roku wyjątkowo liczne będzie grono tancerzy z Włoch, natomiast Trójmiasto będą reprezentować Joanna Woźna i tancerka Opery Bałtyckiej – Sayaka Haruna-Kondracka.

Mocny finał

W drugą sobotę Festiwalu (28 sierpnia), będzie można zobaczyć spektakl „Gloria” - efekt pracy studentów IV roku Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu, najlepszej polskiej uczelni szkolącej aktorów teatrów tańca. Olga Bury, Zuzanna Predygier, Jan Sarata, Marek Szajnar i Mateusz Wierzbicki mają na koncie spektakle dyplomowe ze znanymi choreografami, a także wygrane w konkursach teatralnych, autorskie spektakle i produkcje profesjonalnych teatrów. Praca nad spektaklem odbyła się w ramach projektu rezydencja/premiera, będącego od ponad 10 lat znakiem firmowym Gdańskiego Festiwalu Tańca. Nad spektaklem czuwa włoski pedagog i choreograf Matteo Bittante. Festiwal zakończy „Kraksa” w choreografii Marty Bury – zabawny i wzruszający spektakl, z udziałem między innymi Piotra Stanka i Natalii Dinges. „Scena pełna emocji przypomina gejzer grożący wybuchem” pisał po premierze Andrzej Piątek w Dzienniku Teatralnym.

Organizatorem Festiwalu jest Klub Żak i jest on realizowany ze środków Miasta Gdańska oraz dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Taniec”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca. Nasza strona: gdanskifestiwaltanca.pl, aktualności i relacje z premier i konkursu pisane przez krytyków teatralnych będziemy publikować na Facebook.com/GdanskiFestiwalTanca. Także w naszych mediach społecznościowych publikujemy fotorelacje z dni festiwalowych, które dokumentuje ekipa fotografów z kolektywu Testigo Documentary.

fot. mat. organizatora

13. Gdański Festiwal Tańca / program / Klub Żak

20.08.2021 / Dzień Premier
G.19.00 / DE LIGHT / h.art company
wyk.: Róża Kołoda, Katarzyna Ustowska, Artur Grabarczyk, Kamil Wawrzuta / współpraca artystyczna Ulriqa Fernqvist i Peter Svenzon
G.20.30 / MIRRORING / Hertz Haus
wyk.: Magdalena Kowala, Anna Zglenicka / współpraca artystyczna Ulriqa Fernqvist i Peter Svenzon

21.08.2021
G.19.00 / SIEBEN / JC Movement Production Jill Crovisier
chor. Jill Crovisier / wyk.: Coline Hemery, Océane Lhomme, Inès Costa, Lucie Bellenger, Aster Henderieckx, Antoine Vander Linden, Markéta Jedličková / Luxembourg / 60 min.

22.08.2021
G.19.00 / FAKAROUNI / Orly Portal company
wyk.: Orly Portal, Anderson Braz, Erez Zohar, Artour Astman / Izrael / 60 min.

23 – 26.08.2021 / Solo Dance Contest /
G.18.00 / pokazy konkursowe

27.08.2021 / Solo Dance Contest
G.18.00 / pokazy finalistów
G.21.30 / ogłoszenie werdyktu

28.08.2021
G.19.00 / GLORIA / Bury, Predygier, Sarata, Szajnar, Wierzbic
wyk.: Olga Bury, Zuzanna Predygier, Jan Sarata, Marek Szajnar, Mateusz Wierzbicki / współpraca artystyczna Matteo Bittante / premiera

29.08.2021
G.19.00 / KRAKSA / Teatr O.de.la
chor. Marta Bury / wyk.: Natalia Dinges, Joanna Jaworska – Maciaszek, Krystian Łysoń, Piotr Stanek / 60 min.

WARSZTATY
Miejsce: Kolektyw Ruchu, Gdańsk, ul. Grunwaldzka 487 c

23.08.2021 / G.14.00 - 17.00
ORLY PORTAL Method

23 i 24.08.2021 / G.10.00 - 13.00
JILL CROVISIER /  taniec współczesny i choreografia spektaklu SIEBEN

25 i 26.08. 2021 / G.10.00 - 13.00
DANIELA KOMĘDERA / praca na jakościach ruchowych tańca współczesnego

BILETY

Pokazy konkursowe Solo Dance Contest
10 zł – ulgowe, zniżka* na Kartę Tancerza i na Kartę Do Kultury
15 zł

Spektakle
10 zł – zniżka* na Kartę Tancerza
15 zł – ulgowe* dla uczniów, studentów oraz seniorów
25 zł – zniżka* na Kartę Do Kultury
35 zł
 
Warsztaty:
150 zł / 100 zł* - warsztat z Orly Portal / 3h
300 zł / 250 zł* - warsztat z Jill Crovisier / 6h
300 zł / 250 zł* - warsztat z Danielą Komęderą / 6h
*zniżka na Kartę Tancerza

Ulgowe bilety na koncerty i spektakle przysługują wyłącznie:
- studentom studiów stacjonarnych i niestacjonarnych (licencjackich i magisterskich, do 26 roku życia),
- uczniom i dzieciom
- emerytom i rencistom
- na Kartę Dużej Rodziny
za okazaniem aktualnej, właściwej legitymacji lub innego dokumentu (potwierdzającego wiek dziecka).

Sprzedaż biletów i karnetów oraz rezerwacje prowadzi wyłącznie kasa Klubu Żak codziennie w godzinach od 15.00 do 21.00 (w sb i nd od g.16.00) lub 30 minut przed pierwszym seansem.
Kontakt: [email protected]; Tel. 58 344 05 73 lub 58 345 15 90 – w.117 / Płatność gotówką lub kartą.
Liczba biletów w danej puli limitowana. Zakupione bilety i karnety nie podlegają zwrotom. Niewykorzystane limity wejść na dany karnet po upływie terminu ważności przepadają. Wszystkie ceny zawierają podatek VAT.

Zasady rezerwacji
Rezerwacje: [email protected]. Potwierdzone rezerwacje na koncerty, spektakle, PC Dramę należy odebrać w ciągu 3 dni od dnia potwierdzenia rezerwacji (nieopłacone w terminie rezerwacje są anulowane). Nie przyjmujemy rezerwacji na ostatnie 20 miejsc na dany koncert/przedstawienie/seans. Zarezerwowane bilety są sprzedawane w cenie obowiązującej w dniu faktycznego wykupienia zarezerwowanych biletów.

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne