Cykl Teatr w Blokowisku wróci po wakacjach, tymczasem garść informacji o tym, jaki to był intensywny sezon teatralny przy Pilotów 11.
46 wydarzeń, 3 premiery (HOP W KOSMOS!, SMUTEK&MELANCHOLIA i SUPERNOVA LIVE), 1 festiwal (SMUTEK&MELANCHOLIA na festiwalu RZECZPOSPOLITA B.), 4 pokazy gościnne HOP W KOSMOS w Teatrze Animacji w Poznaniu, a także czytania performatywne i niezliczona ilość warsztatów teatralnych. Ponadto 2 nasze spektakle brały udział w Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej organizowanym przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie.
Od roku akademickiego 2022/2023 współpracujemy ze studentami Wiedzy o Teatrze, Zarządzania i Komunikacji w Sztukach Scenicznych oraz Zarządzania Instytucjami Artystycznymi oraz pracownikami naukowymi Uniwersytetu Gdańskiego. 8 maja odbyła się premiera spektaklu dyplomowego Karoliny Wesołowskiej i Marty Kurzacz “Wschód Księżyca”, 15 maja zaprezentowane zostało przedstawienie dyplomowe Aleksandry Knitter “Kapłanka”, natomiast 19 czerwca wydarzenie „Paperweights / Memento Koni” przygotowali studenci III roku ZIA. Sezon 2022/2023 to również czas współpracy z Akademią Teatralną im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie – w jej ramach studenci aktorstwa w białostockiej filii AT, przyszłe gwiazdy teatru, kina i telewizji, na scenie Teatru w Blokowisku prezentują swoje spektakle egzaminacyjne.
W październiku 2022 był to brawurowy “Stand Up” Aleksandry Gosławskiej, w listopadzie – “Płuca” pod opieką reżyserską Łukasza Lewandowskiego a w lutym 2023 – “Spotkanie” Ewy Doan. Ponadto spektakle gościnne ze szkoły teatralnej w Białymstoku obudowywane były wydarzeniami kontekstowymi, takimi jak rozmowy po przedstawieniach z publicznością: po spektaklu “Stand Up” odbyła się poprowadzona przez dr Martę Ceberę (UG) rozmowa z dziekanem białostockiej filii AT, dr hab. Arturem Dwulitem, dr Błażejem Piotrowskim (wykładowcą AT, opiekunem egzaminu) oraz autorką spektaklu. Po “Płucach” aktorzy i widzowie połączyli się online z dr hab. Łukaszem Lewandowskim podczas rozmowy moderowanej przez Tomasza Kaczorowskiego, kuratora Teatru w Blokowisku. Po “Spotkaniu” dyskusję z elementami performatywnej prezentacji możliwości teatru ożywionej formy poprowadzi Wiktoria Bronk (studentka UG).
Staraliśmy się również współpracować z niezależnymi artystami, którym udostępniamy przestrzeń sceny do prezentacji swoich przedstawień i projektów. W 2022 rezydentami Teatru w Blokowisku była Małgorzata Polakowska ze Stowarzyszeniem FEERIA, która realizowała spektakle w formule teatru forum i LARPu dotykające najbardziej palących tematów otaczającej rzeczywistości (“PRL – Polska Republika Lękowa”, “WF – Wyobcowanie Fizyczne” i “Migrantów”). Dzięki pozyskanemu stypendium artystycznemu miasta Gdańska Paulina Eryka Masa zrealizowała czytanie performatywne “Delta Wenus”. Widzowie ponadto zobaczyli gościnne spektakle Mariusza Babickiego (“(Nie)Cierpienia Młodego Wertera”) oraz Fundacji Banina (“Obca”).
Tymczasem HOP W KOSMOS! podbije ponownie poznańską widownię w ramach Festiwalu Najmłodszych na scenie Teatru Animacji w Poznaniu (pokazany zostanie aż trzykrotnie 28.06) a także na festiwalu Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych FETA 2023 / 7-9.07.2023 w Gdańsku (dwukrotnie - premiera plenerowa!)
Co po wakacjach? Dużo emocji, bo oprócz stałej, poniedziałkowej oferty repertuarowej dla dorosłych i niedzielnej dla dzieci, nasze spektakle zostały zaproszone na ogólnopolskie festiwale teatralne i do prezentacji gościnnych: HOP W KOSMOS! (Open Street Festiwal w Karpaczu), SMUTEK&MELANCHOLIA (festiwal Debiutu w Monodramie STRZAŁA PÓŁNOCY w Koszalinie), a SUPERNOVA LIVE w słupskim Teatrze Rondo.
Planujemy też na scenie przy Pilotów 11 dwie premiery Pauliny Eryki Masy, których realizacja będzie możliwa dzięki stypendiom artystycznym miasta Gdańska i marszałka województwa pomorskiego.
Mamy też nadzieję, że jesienią zawitają do nas najciekawsze spektakle grup niezależnych - trzymajcie kciuki, żeby udało się zrealizować wszystkie plany.
Dziękujemy i do zobaczenia na festiwalu FETA i po wakacjach!
Tomasz Kaczorowski
kurator cyklu Teatr w Blokowisku w Gdańskim Archipelagu Kultury PLAMA