EN

21.08.2023, 11:31 Wersja do druku

Gdańsk. Ruszył XVIII Międzynarodowy Festiwal Mozartowski „Mozartiana"

Polski Chór Kameralny Schola Cantorum Gedanensis zaprasza w dniach 20-26 sierpnia na XVIII Międzynarodowy Festiwal Mozartowski „Mozartiana". W programie tegorocznej edycji znajdują się zarówno wielkie formy instrumentalno-wokalne, czy unikatowe inscenizacje oper pod gołym niebem, ale także koncerty kameralne oraz współczesne i jazzowe opracowania twórczości Mozarta.

fot. mat. organizatora

Już po raz osiemnasty w ostatnim, pełnym tygodniu sierpnia Gdańsk zamieni się w Salzburg północy!  Międzynarodowy Festiwal Mozartowski Mozartiana to jedyne wydarzenie w Polsce, prezentujące twórczość Wolfganga Amadeusza Mozarta w tak oryginalny sposób.
 
Bogaty program tego wyjątkowego przedsięwzięcia sprawia, że z każdym rokiem Festiwal przyciąga coraz więcej wielbicieli - zarówno mieszkańców Gdańska, jak i gości odwiedzających Trójmiasto. Organizatorem Mozartianów od siedemnastu lat jest Polski Chór Kameralny, świętujący w tym roku jubileusz 45-lecia, zaś inicjatorem – wybitny polski dyrygent Jan Łukaszewski, dyrektor chóru.

Poznaj artystów

Każdego roku Festiwal gości wybitne indywidualności świata muzycznego, solistów oraz zespoły o ugruntowanej renomie.

To właśnie doborowa obsada artystów, nad którą pieczę sprawuje pomysłodawca Festiwalu i jego dyrektor prof. Jan Łukaszewski, gwarantuje wyjątkowe doznania muzyczne podczas koncertów na światowym poziomie i z rozmachem poprowadzonych przedstawień operowych pod gołym niebem. Wyjątkowy koloryt festiwalu współtworzą dodatkowo aktorzy w strojach z epoki Amadeusza, którzy do swych działań chętnie włączają publiczność.

Mozartiana tryskają różnorodnością. Zależy nam, by każdy słuchacz, bez względu na wiek czy gust muzyczny, odnalazł coś dla siebie. Koncerty odbywają się w bajkowej scenerii Parku Oliwskiego, a także w Dworze Artusa i Archikatedrze Oliwskiej.

Festiwal w tym roku staje się pełnoletni, więc zapraszamy Was do wspólnego świętowania! Każdego roku gościmy wybitne indywidualności świata muzycznego, solistów oraz zespoły o ugruntowanej światowej renomie. Dobór znakomitych artystów to gwarancja doznań muzycznych na najwyższym światowym poziomie, fantastycznie zrealizowane widowiska i najbardziej stylowa oprawa muzycznego festiwalu w Polsce.

20, 21 i 22 sierpnia zapraszamy na koncerty kameralne w Dworze Artusa - spotkamy się z wiolonczelistą Marcinem Zdunikiem i Riverbero Quartet, Chopin University Accordion Trio oraz Glass Duo. Na koncercie inauguracyjnym 23 sierpnia zagra Polska Filharmonia Kameralna Sopot pod dyrekcją Wojciecha Rajskiego, a wieczorem Mozart zabrzmi w brawurowym wykonaniu Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego pod batutą ppłka Marcina Ślązaka.

24 sierpnia - wyjątkowa inscenizacja w Parku Oliwskim - opera Łaskawość Tytusa w reżyserii i ze scenografią Leszka Mądzika w wykonaniu wybitnych solistów światowych scen. Wystąpią: Aleksander Kunach, Valentina Coladonato, Maria Laura Martorana, Wolfinger, Gabriela Celińska-Mysław, Maciej Falkiewicz oraz Zbigniew Szymczyk w roli narratora. Zagra Polska Filharmonia Bałtycka pod batutą Massimiliana Caldiego. W nocną podróż po jazzowych aranżacjach tematów Mozarta zabierze nas Tomasz Chyła Quintet. 25 sierpnia (piątek) rozpoczniemy przedstawieniem dla najmłodszych - Mozart dla dzieci, a wieczorem zapraszamy na dwa koncerty: symfoniczny z udziałem Lwowskiej Filharmonii Narodowej oraz Mozart w jazzowych barwach w wykonaniu Janusza Strobla z zespołem. Na zakończenie festiwalu zapraszamy na uroczysty koncert finałowy. W tym roku 25 sierpnia (sobota) mury Archikatedry Oliwskiej wypełnią się dźwiękami Wielkiej Mszy c-moll KV 427 Wolfganga Amadeusza Mozarta. Kompozycje wykonają niezrównani soliści: Lucy Crowe i Valentina Coladonato - soprany, Aleksander Kunach - tenor, Leszek Skrla - bas, organizator festiwalu - Polski Chór Kameralny oraz orkiestra Akademie für Alte Musik Berlin. Całość oczywiście pod batutą dyrektora i pomysłodawcy gdańskich Mozartianów - Jana Łukaszewskiego.

Vivat Mozart, vivat Mozartiana!

26.08.2023 (sobota) godz. 21.00
KONCERT FINAŁOWY
Archikatedra Oliwska, ul. Biskupa E. Nowickiego 5


PROGRAM:
Wolfgang Amadeusz Mozart
Wielka msza c-moll KV 427
Gregorio Allegri 1582-1652
Miserere
Wolfgang Amadeusz Mozart
Ave verum corpus KV 618

WYKONAWCY:
Lucy Crowe - sopran I
Valentina Coladonato - sopran II
Aleksander Kunach - tenor
Leszek Skrla - bas
Polski Chór Kameralny
Akademie für Alte Musik Berlin
Jan Łukaszewski - dyrygent

Jan Łukaszewski, pomysłodawca i kreator Międzynarodowego Festiwalu Mozartowskiego Mozartiana przyzwyczaił już słuchaczy do tego, że koncerty finałowe festiwalu stają się jednymi z najważniejszych wydarzeń artystycznych roku. Nie inaczej będzie i tym razem! Wielka msza c-moll Wolfganga Amadeusza Mozarta, choć przecież niedokończona, bez cienia wątpliwości dosięga szczytów muzycznego geniuszu.

Zaledwie kilka jest w muzyce wyjątkowych dzieł, które historia ochrzciła mianem "wielkich". Pełna emocji i niezwykle efektowna, niczym kunsztowne barokowe ołtarze. Monumentalny styl chóralnej muzyki oratoryjnej z czasów Bacha i Händla przeplata się w niej z rokokową ornamentacją koloratur śpiewanych przez solistów - na czele z Lucy Crowe, rozchwytywaną przez najważniejsze teatry operowe na świecie, jak Royal Opera House w Londynie czy Metropolitan Opera w Nowym Jorku. Jej głos, który łączy techniczną doskonałość i niepowtarzalną muzykalność, zachwyca melomanów i krytyków od Nowego Jorku po Tokio.

Oprócz Mozartowskiej Mszy podczas koncertu zabrzmią także dwa utwory, w których głównym bohaterem będzie Polski Chór Kameralny, obchodzący w tym roku jubileusz 45-lecia: Pierwszy z nich to Miserere Gregorio Allegriego, którym 14-letni Mozart zachwycił się podczas wielkośrodowego nabożeństwa w Kaplicy Sykstyńskiej w 1770 roku. Wobec ścisłej tajemnicy, w jakiej trzymano partyturę Allegriego, postanowił zapisać Miserere z pamięci. Na koniec koncertu, a co za tym idzie także tegorocznych Mozartianów, Chór z towarzyszeniem orkiestry wykona Ave verum corpus, motet do słów łacińskiego hymnu eucharystycznego, przeznaczony na Boże Ciało. Mimo niewielkich rozmiarów, braku zaskakujących zwrotów tempa technicznej wirtuozerii, tak charakterystycznej dla operowej czy instrumentalnej twórczości Mozarta, utwór ten zachwyca głębią duchowego przeżycia, które sprawia, że od wieków uważany jest powszechnie za arcydzieło muzyki!

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne