Jesteśmy dokumentem. Jesteśmy poematem. Nasze indywidualne historie opowiedziane na głos transformują się w chóralną, uniwersalną i uzdrawiającą opowieść. Autorki poematów dokumentalnych – Rita Jankowska i Maja Miro – po ich odsłonach scenicznych przenoszą je w przestrzeń dźwiękową i projektują do odsłuchu społecznego.
Oba bowiem poematy: Wyjście z Ur oraz Kobiety, strasznie śmiać się! mają wymiar głęboko społeczny i transgresywny. Otwierają przestrzeń do rozmowy o doświadczeniu traumy, uchodźstwa i straty, obcości i bliskości; końca przemocy, zdrowienia i transformacji; naprawie i wpływie kobiecego pierwiastka na równoważenie świata.
Odsłuch społeczny to nowy sposób dotarcia z literaturą do słuchaczy. Zakłada słuchanie we wspólnocie z innymi, w przestrzeni odpowiadającej na różne preferowane sposoby słuchania oraz następującą po nim rozmowę. Autorki zapraszają w przestrzeń utworów intymnych, nagich, pięknych, i odważnych.
Wykonanych przez Ritę Jankowską, Khedi Alievę oraz Chór Społeczny Kobiet, z muzyką Mai Miro.
KOBIETY, STRASZNIE ŚMIAĆ SIĘ!
21 września / 18.00 / Gdańsk Miasto Literatury, Długa 35
22 września / 18.00 / Goyki 3 Art Inkubator, Sopot
20 października / 18.00 / Instytut Kultury Miejskiej, Kunszt Wodny
tekst i wykonanie : Rita Jankowska
muzyka: Maja Miro
nagrania: Marek Romanowski/Maro Records & Maja Miro
WYJŚCIE Z UR
28 września / 18.00 / Gdańsk Miasto Literatury, Długa 35
7 listopada / 18.00 / Europejskie Centrum Solidarności / Mediateka
tekst i reżyseria : Rita Jankowska
muzyka: Maja Miro
wykonanie: Khedi Alieva & Chór Społeczny Kobiet:
Olenia Barczewska / Karolina Bartoszewska / Anna Chmielewska-Wilska / Karolina Durlik / Rita Jankowska / Katarzyna Korolczuk / Beata Mokosz / Agnieszka Mos / Polina Nikorowicz / Agnieszka Pawlikowska / Olga Sowińska / Małgorzata Zielińska / Magda Zakrzewska Duda
nagrania: Paweł Osicki & Maja Miro
Organizator: Fundacja Zróbmy Sztukę
Partnerzy: Gdańsk Miasto Literatury, Instytut Kultury Miejskiej, Europejskie Centrum Solidarności, Goyki 3 Art Inkubator, Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. J. Conrada-Korzeniowskiego w Gdańsku
Wstęp wolny
Projekt dofinansowano ze środków Miasta Gdańska oraz Funduszu Popierania Twórczości ZAIKS