EN
14.03.2022, 08:33 Wersja do druku

Gdańsk. Po premierze "Tonji z Glimmerdalen" w Teatrze Miniatura

To historia pełna humoru i radości życia, ale mówiąca o sprawach ważnych dla dzieci i dorosłych - powiedziała o najnowszym spektaklu "Tonja z Glimmerdalen" w Teatrze Miniatura w Gdańsku, którego prapremiera odbyła się w niedzielę, kierowniczka literacka teatru Agnieszka Kochanowska.

fot. mat. teatru

W niedzielę na Dużej Scenie Teatru Miniatura w Gdańsku odbyła się prapremiera adaptacji powieści dla dzieci norweskiej pisarki Marii Parr zatytułowanej "Tonja z Glimmerdalen".

Tonja mieszka w małej górskiej miejscowości, gdzie poza nią są sami dorośli. Jest odważna, zadziorna, a jednocześnie ciepła i dbająca o innych. Zadaje niewygodne pytania i próbuje po swojemu nazywać świat. Jej siłą jest też bardzo dobry kontakt z własnymi uczuciami i emocjami.

"Szukaliśmy opowieści, która pokaże taką nieskrępowaną dziewczyńską energię, a jednocześnie w niestereotypowy sposób świat. Powieść Marii Parr jest taką historią – pełną humoru i radości życia, ale mówiącą o sprawach ważnych dla dzieci i dla dorosłych" – powiedziała Agnieszka Kochanowska.

Tytułową bohaterkę, 10-letnią Tonję, zagrała Magdalena Bednarek, nowa aktorka w zespole Teatru Miniatura. "Tonja jest bardzo odważna i kiedy widzi jakiś problem, od razu działa. Myślę, że tego możemy się od niej nauczyć – empatii i chęci działania, żeby pomóc czy naprawić jakieś zło, które według niej zostało wyrządzone. W tej historii widać, że dziecko też może samo odkrywać świat i się go uczyć, decydować, co o nim myśli. Że nie trzeba mu koniecznie wtykać do głowy swoich wizji, a właśnie dać przestrzeń do wyrobienia sobie własnego zdania" - powiedziała Bednarek.

Spektakl wyreżyserowała Karolina Maciejaszek. "Tonja konfrontuje się z trudnym światem dorosłych i próbuje go zrozumieć. Bardzo ważnym wątkiem w tej opowieści jest relacja dziecko – rodzic. Najbardziej poruszająca jest chyba historia miłości i opuszczenia w relacji najlepszego przyjaciela Tonji, starego Gunnvalda, i jego córki Heidi. Tonja staje się swoistą mediatorką w tym konflikcie, a najważniejsze zdanie słyszy od miejscowego alkoholika Nilsa, że te wszystkie głupoty, które robią dorośli, +to nigdy nie jest wina dzieci+. To według mnie najbardziej poruszające i ważne zdanie w tej książce. Zdanie, które bardzo wiele dzieci potrzebuje usłyszeć" - powiedziała reżyserka.

W spektaklu wystąpili: Magdalena Bednarek, Edyta Janusz-Ehrlich, Piotr Kłudka, Kamil Marek Kowalski, Jacek Majok, Piotr Srebrowski, Krystian Wieczyński, Andrzej Żak oraz Magdalena Żulińska.

Scenografię spektaklu zaprojektował Paweł Walicki. Autorką muzyki jest kompozytorka Magdalena Sowul. Za ruch sceniczny odpowiedzialna jest Wioleta Fiuk.

Przedstawienie jest odpowiednie dla dzieci powyżej szóstego roku życia. Kolejne pokazy zaplanowano na 18 marca o godz. 18. oraz 19 i 20 marca o godz. 12.

Źródło:

PAP