EN
7.09.2021, 10:13 Wersja do druku

Gdańsk. Plenerowe "Fantomy" Teatru AKT na Zaspie

Gdyby żył, 12 września obchodziłby 100. urodziny, dlatego rok 2021 okrzyknięto "Rokiem Lema" - świętem kultury, technologii i nauki. Do tego 2021 to rok 25 urodzin Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych FETA. Z obu tych okazji 11 września (sobota) zapraszamy na gdańską Zaspę na plenerowy spektakl Teatru AKT „Fantomy” inspirowany tekstem „Solaris” Stanisława Lema.

fot. Sylwia Zawadzka

Nowy spektakl plenerowy Teatru Akt jedynie dotyka powieści, w żadnym razie nie opowiada jej, tworzy własną wariację opartą na motywach, ideach, a przede wszystkim obrazach snujących się w dziele. Wydobywa z niej przestrzenie kryjące się między słowami. Podchodzi do tematu z dystansem i lekkością.

Fabuła powieści prowadzona jest na dwóch równoległych poziomach: romantycznej historii miłosnej oraz opowieści filozoficznej w obliczu spotkania z Nieznanym, czyli myślącym Oceanem. W obu wypadkach, relacji międzyludzkich i międzygatunkowych, człowiek wykazuje brak umiejętności nawiązania prawdziwego kontaktu. Wciąż aktualny i pobudzający wyobraźnię temat podróży kosmicznych, spotkań i prób nawiązania kontaktu z Obcymi połączony jest tu z rozważaniami nad kondycją człowieka, jego lękami oraz problemami w relacjach z drugim człowiekiem.

„Wyruszamy w kosmos, przygotowani na wszystko (…). Ze skromności nie wypowiadamy tego głośno, ale myślimy sobie czasem, że jesteśmy wspaniali. Tymczasem, tymczasem to nie wszystko, a nasza gotowość okazuje się pozą. Nie chcemy zdobywać kosmosu, chcemy tylko rozszerzyć Ziemię do jego granic (…). Nie potrzeba nam innych światów. Potrzeba nam luster. Nie wiemy, co począć z innymi światami. Wystarczy ten jeden, a już się nim dławimy”. Stanisław Lem „Solaris”.

Teatr Akt wniósł do spektaklu wiele nowych pomysłów inscenizacyjnych, zbiorowe sceny teatru ruchu z oryginalnym wykorzystaniem prostych rekwizytów, taniec i akrobacje na maszcie chińskim, sugestywne projekcje video, muzykę z nowoczesnym, przestrzennym brzmieniem, wykonywaną na żywo. Wszystko zostało wypracowane podczas kilku miesięcy wspólnej pracy artystów nad projektem.

Gdański Archipelag Kultury Plama zaprasza na spektakl plenerowy Teatru Akt "Fantomy" inspirowany powieścią Stanisława Lema pt. "Solaris".

11.09. (sobota) godz. 20:00
Lokalizacja: boisko przy ul. Pilotów 8, Gdańsk Zaspa
Wstęp wolny. Ilość miejsc ograniczona.

Występują: Karolina Banaszek, Agnieszka Musiałowicz, Marek Kowalski, Krzysztof Skarżyński, Tomasz Musiałowicz, Maciej Czarski, Antoni Borodziuk
Scenariusz, reżyseria: Agnieszka i Tomasz Musiałowicz
Muzyka: Dominik Strycharski
Współpraca scenograficzna: Roman Woźniak
Współpraca plastyczna: Anna Rudzińska
Projekcje: Maciej Białek, Szymon Cieślak, Jakub Musiałowicz.
Realizacja światła: Adam Sztorc
www.teatrakt.pl

Źródło:

Materiał nadesłany