EN

26.07.2021, 09:43 Wersja do druku

Gdańsk. PC Drama: „NOSEXNOSOLO” Agnieszki Jakimiak w klubie Żak

Dziś w ramach cyklu PC Drama  "NOSEXNOSOLO" - tekst reżyserki i dramatopisarki Agnieszki Jakimiak. Sztukę wyreżyseruje debiutujący na PC Dramie Michał Kurkowski, dramaturg Teatru Wybrzeże. Początek o godz. 19.

fot. mat. organizatora

„NOSEXNOSOLO” to tekst polskiej reżyserki i dramatopisarki Agnieszki Jakimiak, która reżyserowała m in. w Teatrze Powszechnym w Warszawie czy współpracowała jako dramaturżka z Oliverem Frljiciem przy głośnej „Klątwie”. Odwołuje się on do autentycznych oskarżeń o molestowanie seksualne, skierowanych wobec Jana Fabre’a, jednego z najważniejszych europejskich twórców teatralnych. – Bezpośrednim bodźcem do napisania tego dramatu był dla mnie list otwarty wystosowany przez byłych współpracowników i współpracowniczki Jana Fabre’a, dotyczący jego praktyki pracy – opartej na przemocy, mobbingu, molestowaniu i egzekwowaniu pozycji władzy – opowiada Jakimiak. – Zafascynowała mnie – oraz zszokowała – odpowiedź Jana Fabre’a, a raczej obecnego zespołu Troubleyn, balansująca między protekcjonalizmem, a całkowitą ignorancją wobec cudzego cierpienia. Stwierdziłam, że ta sytuacja zawiera w sobie wielki potencjał sceniczny. „No sex no solo” to hasło przywoływane przez jednego z byłych współpracowników Fabre’a, który twierdził, że już w latach osiemdziesiątych ta maksyma określała zasadę pracy z belgijskim twórcą.

Choć sztuka odwołuje się do konkretnych wydarzeń, dotyczących belgijskiego reżysera, trudno nie czytać jej dziś jako mocnego głosu w toczącej się od wielu miesięcy dyskusji o przemocy i nadużyciach w polskim teatrze. W „NOSEXNOSOLO” powtarzane są wielokrotnie dwie sytuacje, przepisane – niczym w wymienianych jako jedna z inspiracji „Ćwiczeniach stylistycznych” Raymonda Queneau – w różnych stylach i konwencjach. Tym samym sztuka przedstawia wiele punktów widzenia i argumenty przywoływane przez obie strony głośnego konfliktu. – Tekst „NOSEXNOSOLO” może być czytany jako dokumentacja postawy charakterystycznej dla ludzi u władzy, która, mam nadzieję, niedługo będzie musiała odejść w niepamięć – deklaruje Agnieszki Jakimiak.

Tekst „NOSEXNOSOLO" powstał w ramach III Konkursu Dramaturgicznego Strefy Kontaktu, organizowanego przez Wrocławski Teatr Współczesny im. E. Wiercińskiego i Miasto Wrocław, na którym został wyróżniony Nagrodą Pawła Korczaka. Sztukę wyreżyseruje debiutujący na PC Dramie Michał Kurkowski, dramaturg Teatru Wybrzeże.

autorka: Agnieszka Jakimiak | reżyseria: Michał Kurkowski | obsada: Kinga Bobowska i Piotr Witkowski | prowadzenie spotkania: Magdalena Hajdysz

Źródło:

Materiał nadesłany