EN
27.03.2023, 12:26 Wersja do druku

Gdańsk. Muzyk w hołdzie Aktorowi. Po premierze „Lekcji aktorstwa” na Scenie Teatralnej im. Ryszarda Jaśniewicza

Rok temu, w Międzynarodowy Dzień Teatru scena teatralna Domu Zarazy w Oliwie otrzymała imię aktora, reżysera, poety Ryszarda Jaśniewicza, który trzynaście lat tworzył tu teatr. Ostatni swój monodram, „Budowniczy” wystawił na tych deskach na miesiąc przed śmiercią, we wrześniu 2021 roku.

fot. mat. teatru

W sobotę oliwska scena uczciła święto Teatru premierą spektaklu „Lekcja aktorstwa” autorstwa Gabrieli Pewińskiej-Jaśniewicz. Rzecz dzieje się w teatrze, podczas próby generalnej. To opowieść o spotkaniu polskiego aktora i poety Ryszarda Jaśniewicza z norweskim muzykiem i poetą Royem Einarem Drengiem. Oto byliśmy  świadkami dialogu sztuk, pokoleń i cudu Teatru, który dzieje się poza czasem, który trwa mimo śmierci. Jak pamięć.
Poprowadził ich między światami, między Scenami Krzysztof Janczukowicz. Royowi Einarowi Drengowi (wokal, gitara, harmonijka) towarzyszył Ronnie Gerrard (skrzypce, mandolina).

Sobotnią premierę zwieńczył pokaz teledysku "Pusta scena".
To ballada napisana przez Roya Einara Drenga w hołdzie Ryszardowi Jaśniewiczowi. Materiał został zrealizowany  na scenie w Domu Zarazy w maju 2022 roku. Royowi Einarowi Drengowi (wokal, gitara, harmonijka) towarzyszyli: Ronnie Gerrard - skrzypce, mandolina oraz Asbjørn P. Olsen – kontrabas.

Źródło:

Materiał nadesłany