EN
17.03.2023, 15:15 Wersja do druku

Gdańsk. Jutro premiera „Atlasu wysp odległych" w Teatrze Miniatura

W sobotę na deskach gdańskiego teatru dla dzieci zostanie wystawiony spektakl "Atlas wysp odległych" w reżyserii Marka Zákostelecký'ego. Przedstawienie dla dzieci powyżej 10. roku życia powstało na podstawie książki Judith Schalansky o tym samym tytule. Jest to pierwsza premiera Teatru Miniatura w tym roku.

fot. mat. teatru

"Książka Judith Schalansky jest jedną z ulubionych książek wielu artystów, to trochę dokument, trochę poezja, pięknie napisana i zilustrowana, ogromnie pobudzająca wyobraźnię. Pokazuje w dużym stopniu, jakie różne są nasze wyobrażenia o życiu na wyspie w stosunku do rzeczywistości" - mówiła PAP, przed premierą spektaklu "Atlas wysp odległych", kierowniczka literacka teatru Agnieszka Kochanowska.

W sobotę na deskach Teatru Miniatura w Gdańsku, na podstawie książki Schalansky w przekładzie Tomasza Ososińskiego, zostanie zaprezentowane przedstawienie o tym samym tytule: "Atlas wysp odległych".

Kochanowska zdradziła, że w spektaklu dużą rolę odgrywają obrazy budowane z wykorzystaniem efektów iluzji, płaskich planszet, teatru cieni i kamer. "Reżyser postanowił wykorzystać teatralne tricki używane do efektów wizualnych w teatrze, które stosował przez lata, żeby opowiedzieć historie wybranych przez niego wysp" - mówiła.

"W +Atlasie wysp odległych+ jest opisanych 50 wysp, reżyser wybrał 10 z nich" - zaznaczyła. Podkreśliła, że została opisana między innymi historia pilotki Amelii Earhart, która zaginęła na Oceanie Spokojnym w pobliżu wyspy Howland podczas próby okrążenia Ziemi wzdłuż równika, a także opowieść o wyprawie miłośników i badaczy ptaków na Wyspę Niedźwiedzią na Oceanie Antarktycznym. Jedna z przedstawionych historii opowiada o UFO, które pojawiło się nad wyspą Trindade na Oceanie Atlantyckim w 1958 roku a także o wyprawie Ferdynanda Magellana, którą mało kto z jego załogi przeżył.

"Te opowieści są bardzo ciekawe, choć czasem wydają się nieprawdopodobne i dziwaczne, ale wszystkie są oparte na faktach" - zapewniła Kochanowska.

Dodała, że to znakomity materiał dla teatru, więc propozycję reżysera Marka Zákostelecký’ego Miniatura przyjęła z dużym entuzjazmem.

Reżyser Marek Zákostelecký ma na swoim koncie ponad 130 scenografii do spektakli m.in. w Stanach Zjednoczonych, Francji, Izraelu, Polsce i Australii. Był też wielokrotnie nagradzany – dwukrotny laureat prestiżowej czeskiej nagrody Alfréda Radoka, czterokrotny laureat Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Lalkowych Spotkania w Toruniu, laureat Grand Prix Festiwalu Małych Prapremier w Wałbrzychu i Grand Prix.

"Widziałem spektakl na podstawie książki +Atlas wysp odległych+ w Czechach i bardzo mi się spodobał" - mówił Zákostelecký. Zdradził, że bardzo chciał wyreżyserować przedstawienie na gdańskiej scenie. "Dyrektor Michał Derlatka przystał na tę propozycję" - wspomniał.

Muzykę do spektaklu skomponował Martin Husovský, pochodzący ze Słowacji muzyk, współzałożyciel i frontman zespołu Komajota, nagradzany kompozytor muzyki teatralnej i filmowej. Dramaturgicznie przy przedstawieniu współpracuje kierowniczka literacka Teatru Miniatura Agnieszka Kochanowska.

W spektaklu wystąpią: Magdalena Bednarek, Magdalena Gładysiewicz, Kamil Marek Kowalski, Jacek Majok oraz Piotr Srebrowski na zmianę z Jakubem Ehrlichem.

Premiera "Atlasu wysp odległych” odbędzie się w sobotę na Scenie Kameralnej Teatru Miniatura.

Źródło:

PAP