EN

11.05.2021, 09:50 Wersja do druku

Gdańsk. Jak rozmawiać o zemście i sprawiedliwości? Spotkanie z cyklu "Bezradność filozofa" w GTS

Gdański Teatr Szekspirowski zaprasza na drugie spotkanie z cyklu „Bezradność filozofa. Rozmowy o współczesności z Szekspirem w tle”. Tym razem gośćmi prowadzącego dyskusję Piotra Augustyniaka będą Agata Bielik-Robson i Tomasz Stawiszyński. Tematem ich rozmowy, inspirowanym „Burzą” Szekspira, będzie „Zemsta i sprawiedliwość”.

fot. mat. teatru

- Dzieje ludzkości to dziedziczenie uprzedzeń, traum, resentymentów, krzywd, nierozliczonych przewin, zdrad, zbrodni i innych występków. Dlatego wciąż domagamy się sprawiedliwości, ale nie potrafimy odróżnić jej od zemsty. Nasz świat zamyka się w „kole zbrodni”: w niekończącym się cyklu przemocy i odwetu. – mówi Piotr Augustyniak, kurator „Bezradności filozofa”.

Czy możliwe jest wyjście z tego zapętlenia? Czy można wyobrazić sobie sprawiedliwość bez zemsty oraz przebaczenie, które prowadzi do prawdziwego pojednania? Czy zdążymy z tą kwestią przed końcem świata? A może koniec świata, którego bliskość odczuwamy, to brak nadziei na tego rodzaju „mesjański” przełom?

Inspiracją dla rozmowy i prób odpowiedzi na te pytania będzie „Burza” Williama Szekspira.
W rozmowie udział wezmą Agata Bielik-Robson i Tomasz Stawiszyński. Rozmowę poprowadzi Piotr Augustyniak. Spotkanie odbędzie się w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim i będzie dostępne za pośrednictwem transmisji na żywo na kanale YouTube GTS oraz na Facebooku.

***
Cykl „Bezradność filozofa. Rozmowy o współczesności z Szekspirem w tle” został zainaugurowany w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim 23 kwietnia 2021 roku, w 457. rocznicę Urodzin Williama Szekspira. Pierwsza odsłona cyklu, inspirowana szekspirowskimi postaciami Prospera i Hamleta, poświęcona była życiu i twórczości zmarłego w marcu bieżącego roku Profesora Jerzego Limona. Cykl „Bezradność filozofa” stanowi wprowadzenie do 25. Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku, w trakcie którego odbędzie się finałowe spotkanie. Rozmowy w ramach cyklu organizowane są raz w miesiącu. Kolejne spotkanie pod koniec czerwca 2021 roku.

„Jesteśmy bezradni wobec tragicznego, przedwczesnego, niesprawiedliwego odejścia Profesora Jerzego Limona. Powodów do bezradności mamy coraz więcej: pandemia, degeneracja życia politycznego, dewastacja środowiska naturalnego, nierówności społeczne, marginalizacja sztuki i myśli, szerząca się głupota… Zapewne dlatego pragnieniem Profesora Jerzego Limona było, żeby w Teatrze Szekspirowskim odbywały się debaty na temat bezradności filozofa. Filozofa, czyli człowieka myślącego i wrażliwego, starającego się zrozumieć całą złożoność i zawikłanie świata..” – Piotr Augustyniak.

***

Uczestnicy drugiego spotkania w ramach cyklu „Bezradność filozofa”:

Agata Bielik-Robson – filozofka i publicystka. Profesorka katedry Studiów Żydowskich na Uniwersytecie w Nottingham, a także Instytutu Filozofii i Socjologii PAN. Zajmuje się filozofią podmiotowości, postsekularyzmem, myślą judaistyczną oraz wpływem psychoanalizy i formacji romantycznej na filozofię. Autorka wielu książek, m.in. „Na drugim brzegu nihilizmu: filozofia współczesna w poszukiwaniu podmiotu” (1997), „Inna nowoczesność. Pytania o współczesną formułę duchowości” (2000), „Duch powierzchni: rewizja romantyczna i filozofia” (2004), „Na pustyni. Kryptoteologie późnej nowoczesności” (2008), „The Saving Lie: Harold Bloom and Deconstruction” (2011), „Żyj i pozwól żyć” (2012).

Tomasz Stawiszyński - filozof, publicysta i eseista. Absolwent Instytutu Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 2007–2011 prowadził Studio Alternatywne i współprowadził Czytelnię w TVP Kultura. Był m.in. redaktorem działu kultura w „Dzienniku”, a także szefem działu krajowego i działu publicystyki w „Newsweeku”. W Polskim Radiu RDC prowadził m.in. autorską audycję „Niedziela Filozofów czyli potyczki z życiem”. Od marca 2016 związany z Radiem TOK FM, gdzie prowadzi „Godzinę filozofów”, „Kwadrans filozofa” i „Wieczór Radia TOK FM”. Do marca 2020 roku był członkiem kolegium redakcyjnego „Kwartalnika Przekrój”. 1 marca 2020 roku uruchomił autorską stronę www.stawiszynski.org – z opcją płatnej subskrypcji. Jest twórcą internetowego podcastu „Skądinąd”, dostępnego m.in. na platformach iTunes, Google Podcasts, Spotify i YouTube. Autor książki „Potyczki z Freudem. Mity, pokusy i pułapki psychoterapii” (2013) oraz dwóch zbiorów wierszy: „Nie ma takiego imienia” (1999) i „Rzecz ciemna” (2002). 20 stycznia 2021 roku, nakładem Wydawnictwa Agora, ukazała się jego książka „Co robić przed końcem świata”.

Piotr Augustyniak - filozof, eseista i tłumacz, profesor w Katedrze Filozofii Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Jest autorem „Homo polacus. Eseje o polskiej duszy” (2015). Ostatnio opublikował „Wyspiański. Burzenie polskiego kościoła” (2019) oraz „Jezus Niechrystus” (2021). Publikuje w „Kronosie”, „Przeglądzie Politycznym” i „Znaku”. Mieszka w Krakowie.

Bezradność filozofa. Rozmowy o współczesności z Szekspirem w tle
Spotkanie drugie: Zemsta i sprawidliwość
Gdzie: transmisja na żywo na YouTube i FB z Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego
Kiedy: 24 maja 2021, godz. 19.00


Źródło:

Materiał nadesłany