EN

29.11.2023, 16:14 Wersja do druku

Gdańsk. II Kongres Kultury Pomorskiej: Dyskusja inicjująca - 5 grudnia

Czy chcesz mieć wpływ na kulturę na Pomorzu? Interesuje cię konstruowanie i wspieranie? Ważne są dla Ciebie idee i wartości, jakie może nieść ze sobą dla społeczności kultura? Jeśli tak, zapraszamy Cię na Kongres Kultury Pomorskiej – zaczynamy już 5 grudnia.

fot. mat. organizatora

To zaproszenie dla wszystkich zainteresowanych rozwojem kultury pomorskiej: artystów, twórców, przedstawicieli instytucji kultury, mediów, badaczy, organizatorów, animatorów, aktywistów, członków instytucjonalnych i obywatelskich rad kultury i innych.

Zakład Kulturalny, Gdańsk, ul. aleja Rzeczypospolitej 8

5 grudnia, godz. 11:00-14:00

Wstęp wolny

Strona wydarzenia na Facebooku

Celem idealnej dyskusji, jak ją tutaj definiuję, jest uczenie się (oraz nauczanie, co jest formą uczenia się). W przeciwieństwie do debaty, która jest grą o sumie zerowej, dyskusja jest grą o sumie dodatniej. Dyskusja jest podobna do wymiany rynkowej o tyle, że każda strona na niej korzysta. To dyskusja, a nie debata jest drogą do intelektualnego rozwoju.

Sanford Ikeda

Strona Kongresu Kultury Pomorskiej

Fundacja Pomysłodalnia przystąpiła do organizacji II Kongresu Kultury Pomorskiej pod hasłem „Kultura dobrych praktyk i pomysłów”. Finał odbędzie się w dwóch miejscach: 18 października 2024 r. w Gdańsku i 19 października w Wejherowie. Na Kongres złoży się kilkadziesiąt wydarzeń w różnych miejscach województwa pomorskiego. Główny nacisk zostanie położony na podnoszenie kompetencji oraz promocję dobrych praktyk i pomysłów z regionu i kraju w ramach warsztatów oraz spotkań praktycznych. Ważnym składnikiem przedsięwzięcia będą także dyskusje, w tym dyskusje panelowe na finał w obu dniach. Integralnym składnikiem będą manifestacje artystyczne oraz interwencje w przestrzeni publicznej.

– Sukces I Kongresu był zobowiązaniem, o którym wiedzieliśmy, że należy się z niego wywiązać, dlatego powołujemy II Kongres. Na przesunięcie czasowe wpłynęła oczywiście pandemia, ale też Kongres wymaga godnych przygotowań. Bardzo zależy nam na otwartości i transparentności całego procesu konstruowania Kongresu. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych rozwojem kultury pomorskiej do udziału w tworzeniu Kongresu w formie dla niego optymalnej i adekwatnej: od pomysłu, sugestii po deklarację organizacji wybranego modułu. Zależy nam na tym, by każdy, kto chce mieć wpływ na kształt Kongresu, mógł zabrać głos i uczestniczyć w nim na godnych prawach. Oczywiście mamy plan i koncepcję, ale jest dużo miejsca na nowe inicjatywy: warsztaty, spotkania, tematy, zaproszenie konkretnych osób. Zależy nam na promocji dobrych praktyk i realizacji dobrych pomysłów z Regionu, chcemy też zaprezentować najciekawsze idee z kraju. Nade wszystko zależy nam na ukazaniu ważności kultury dla naszych społeczności – zadeklarowała Magdalena Olszewska, prezeska Fundacji Pomysłodalnia, głównego organizatora Kongresu.

Idea Kongresu ponownie spotkała się z zainteresowaniem, czego wyrazem jest m.in. honorowy patronat Marszałka Pomorskiego Mieczysława Struka oraz przystąpienie do Kongresu Partnerów. Obecnie kompletujemy zespół programowy i organizacyjny, wśród potwierdzonych Partnerów znajdują się już: Gdański Teatr Szekspirowski, Instytut Kultury Miejskiej, Centrum Sztuki Współczesnej „Łaźnia”, Zakład Kulturalny, Gdański Archipelag Kultury, Goyki 3 Art Inkubator, Nadbałtyckie Centrum Kultury i Filharmonia Kaszubska (Wejherowskie Centrum Kultury), trwają jeszcze rozmowy z kilkoma potencjalnymi Partnerami, ale lista jest otwarta. Tak poważni Partnerzy i sprzymierzeńcy idei gwarantują jakość merytoryczną propozycji realizowanych w ramach Kongresu.

Dyskusja inicjująca będzie skoncentrowana wokół dwóch tematów. Pierwszy to prezentacja założeń Kongresu i poczynionych już starań. Organizatorzy zapraszają do wypowiedzi i zgłaszania tematów oraz pomysłów, które wejdą do ogólnej puli propozycji i będą realizowane w miarę możliwości.

Drugi temat to wizja rozwoju kultury pomorskiej. Organizatorzy mają nadzieję na rozpoczęcie transparentnej, poważnej dyskusji, której celem ma być stworzenie co najmniej wizji rozwoju kultury pomorskiej.

– Kongres ma przynieść katalog stale uzupełnianych dobrych praktyk i pomysłów, propozycje i promocję rozwiązań systemowych i trwałych. Proces będzie maksymalnie inkluzywny i transparentny, uwzględniający także potrzeby grup defaworyzowanych, pozainstytucjonalnych, nieformalnych, obywatelskich. Bardzo ważnym składnikiem będzie zakreślenie perspektywy po okresie przełomowych wydarzeń ostatnich lat i w obliczu szans oraz zagrożeń, jakie niosą ze sobą nowe technologie. Słowa klucze: subsydiarność, transparentność, inkluzywność, wyrównywanie szans, systematyka, rozwój zrównoważony, wspólnotowość, współpraca, porozumienie, synergia, dobro wspólne, trwałość. Dla nas te słowa nie są efektowną wyliczanką, ale zobowiązaniem. Czas, w którym żyjemy, woła o diagnozę i nowe standardy, dlatego zapraszamy na Kongres. Cieszymy się, że oddolna inicjatywa niezależnej organizacji pozarządowej została tak dobrze przyjęta za pierwszym razem, akceptacja Partnerów potwierdza sens zainicjowanej idei także tym razem – dodała Magdalena Olszewska.

Tytuł oryginalny

5.12 II Kongres Kultury Pomorskiej: Dyskusja inicjująca

Źródło:

www.pomyslodalnia.pl
Link do źródła