EN

6.10.2022, 12:22 Wersja do druku

Gdańsk. Androsz, Trzaska i Walicki w spektaklu „Obierając cebulę" na UG

Günter Grass, gdańszczanin, niemiecki laureat Literackiej Nagrody Nobla obchodziłby w tym roku 95 rodziny. Z tej okazji w czwartek, 6 października, na Uniwersytecie Gdańskim odbędzie się spektakl słowno-muzyczny "Obierając cebulę". Początek o godz. 19.00, wstęp wolny za okazaniem bezpłatnej wejściówki.

fot. mat. organizatora

Günter Grass - noblista z Gdańska

Urodził się 16 października 1927 roku w Gdańsku w rodzinie o korzeniach niemiecko-kaszubskich. Rodzice prowadzili osiedlowy sklep z towarami kolonialnymi przy ul. Lelewela 13 we Wrzeszczu. Tam też spędził dzieciństwo. Uczęszczał do szkoły przy ul. Pestalozziego we Wrzeszczu. W 1944 r. wcielony został do armii niemieckiej. Krótko przebywał w amerykańskiej niewoli. Po wojnie pracował w Niemczech jako robotnik rolny, górnik, muzyk jazzowy. Studiował rzeźbę w Akademii Sztuk Pięknych w Düsseldorfie.

Pierwsza jego powieść "Blaszany bębenek" ukazała się w 1959 roku, przetłumaczona została na wiele języków. Jej akcja - podobnie jak w wielu innych powieściach pisarza - po części dzieje się w Gdańsku.

Pierwszy raz po wojnie Günter Grass odwiedził swe rodzinne miasto w 1958 roku, potem przybywał do Gdańska wielokrotnie. W grudniu 1999 roku pisarz otrzymał Literacką Nagrodę Nobla.

Günter Grass upamiętniony w Gdańsku

Kilka lat wcześniej, bo 18 maja 1993 roku, Rada Miasta Gdańska przyznała mu Honorowe Obywatelstwo Miasta. Akt nominacji wręczyli pisarzowi 26 lipca tamtego roku w Sali Czerwonej Ratusza Głównego Miasta, ówcześni przewodniczący Rady Miasta Andrzej Januszajtis i prezydent Franciszek Jamroż.

Günter Grass jest doctorem honoris causa Uniwersytetu Gdańskiego a dom rodzinny pisarza w czerwcu 2000 roku otrzymał tablicę pamiątkową.

W 2002 roku bohatera powieści "Blaszany bębenek" - Oskara - upamiętniono ławeczką z siedzącym werblistą na Placu Wybickiego we Wrzeszczu. Sam Günter Grass na umieszczenie swojej postaci na ławeczce nie wyraził zgody, ale postać pisarza (z nieodłączną faką) pojawiła się tam już po jego śmierci. Pisarz jest też patronem ronda.

Spektakl w rocznicę urodzin pisarza

16 października 2022 roku Günter Grass obchodziłby 95. urodziny. Z tej okazji dziesięć dni wcześniej - w czwartek, 6 października - w Sali Teatralnej im. prof. Jerzego Limona w Budynku Neofilologii Uniwersytetu Gdańskiego przy ul. Wita Stwosza 51 odbędzie się spektakl słowno-muzyczny "Obierając cebulę".

Spektakl oparty jest na cytatach zaczerpniętych z książki pisarza "Przy obieraniu cebuli", w której autentyczność góruje nad fikcją, a pamięć nad wyobraźnią. Głównymi motywami książki są: bolesny rozrachunek z własną przeszłością, miłość do matki i spotkanych kobiet, rodzinnego Gdańska, walka o przetrwanie na froncie, w obozie jenieckim, w kopalni, wśród powojennych ruin i przemożna pasja tworzenia.

W wydarzeniu udział biorą: Dorota Androsz, Mikołaj Trzaska i Olo Walicki. Wstęp wolny za okazaniem bezpłatnej wejściówki. Wejściówki do pobrania na stronie Akademickiego Centrum Kultury Alternator.

fot. mat. teatru

Kim są artyści biorący udział w spektaklu "Obierając cebulę"

Dorota Androsz - aktorka, performerka i autorka tekstów. W latach 2004-2007 występowała w Teatrze Polskim im. Konieczki w Bydgoszczy. Od 2007 występuje w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku, gdzie grała m.in. w spektaklach Adama Orzechowskiego, Marcina Libera, Eweliny Marciniak, Jana Klaty oraz Radosława Rychcika. W 2018 roku debiutowała jako reżyserka w Teatrze Polskim w Bydgoszczy spektaklem „Koniec miłości” Pascala Ramberta.

Mikołaj Trzaska - saksofonista, klarnecista basowy i kompozytor muzyki filmowej. Był współzałożycielem najważniejszej grupy yassowej, czyli kultowego zespołu Miłość, który funkcjonował z przerwami od 1988 do 2002 roku oraz równie kreatywnej grupy Łoskot, który powstał w 1993 roku. Współpracuje m.in. z Volumen, Resonance Ensemble Kena Vandermarka, Magic z Joe McPhee czy trio Shofar z Raphaelem Rogińskim i Macio Moret, współpracował też z poetami i pisarzami Marcinem Świetlickim, Jurijem Andruchowyczem czy Andrzejem Stasiukiem.

Olo Walicki - kontrabasista, kompozytor, producent, Gra muzykę improwizowaną, komponuje do spektakli teatralnych i do filmu. Związany ze środowiskiem trójmiejskich i warszawskich artystów sceny offowej. Realizuje spektakle i projekty z teatrami tańca. Współpracuje z Gabą Kulką, Maćkiem Szupicą, Maciem Morettim, Wacławem Zimplem, Piotrem Pawlakiem, Kubą Staruszkiewiczem, Wojtkiem Mazolewskim, Kalle Kalimą, Tomkiem Ziętkiem, Teatrem Dada von Bzdülöw. Przez wiele lat grał w zespołach Leszka Możdżera.

Projekt dofinansowano ze środków Miasta Gdańska.  

Tytuł oryginalny

Walicki, Androsz i Trzaska w spektaklu słowno-muzycznym z okazji 95. rocznicy urodzin Güntera Grassa

Źródło:

Gdansk.pl

Link do źródła

Autor:

Waldemar Gabis

Data publikacji oryginału:

05.10.2022