EN

27.11.2024, 11:53 Wersja do druku

Gdańsk. „Anatomia ciszy” – premiera spektaklu Teatru Razem

Teatr Razem ponownie zaprasza do Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, gdzie od dwóch lat jest rezydentem. Ciało będzie głównym tematem spektaklu „Anatomia ciszy”.

fot. mat. teatru

Spektakl „Anatomia ciszy” to głęboka eksploracja cielesności, to przedstawienie o ciele – realnym i nieupiększonym.

Chcieliśmy, by ciało na scenie przemówiło samo za siebie, bez cenzury, bez obawy przed społecznymi oczekiwaniami. Skupiamy się na ciele jako codziennym doświadczeniu, które dla osób z niepełnosprawnościami często wiąże się z wyzwaniami, bólem i ograniczeniami, a jednocześnie – z siłą i prawdziwością. Każda z tych osób wnosi na scenę swoją wyjątkową historię ciała i codziennych wyzwań. Ciało to temat, który często pozostaje tabu – nie tyle dla osób z niepełnosprawnościami co dla otaczającego świata – mówi Dorota Bielska, reżyserka spektaklu.

Teksty oraz projekcje wykorzystane w spektaklu powstały na bazie rozmów z aktorami Teatru Razem i opierają się na ich bezpośrednich wypowiedziach. W przedstawieniu kluczową rolę odgrywają multimedia, wywiady oraz projekcje rysunków na ciele aktorów, które stanowią integralny element ich scenicznych kreacji. Choreografia bada możliwości motoryczne aktorów – od klasycznego tańca po floor work, gdzie ruch blisko podłogi pozwala poczuć ciężar ciała i swobodę. Zespół stara się odkrywać w ruchu to co naturalne i bliskie, ale też to co obce i trudne.

Muzykę tworzy beatboxer, łącząc dynamiczne brzmienia multiinstrumentalne i live looping, korzystając z dźwięków wody i głosu. Całość wzbogacają klasyczne partie wiolonczeli.

Projekt dofinansowany przez Gdańską Infrastrukturę Wodociągowo-Kanalizacyjną Sp. z o.o.

Spektakl dla widzów powyżej 16 r.ż.

Obsada:
Gosia Błaszczak, Łukasz Gawlik, Agata Komorowska, Marysia Krzempek, Agata Prud, Michał Tyburski, Jakub Moszyński, Kamil Marks

Twórcy:

Scenariusz, reżyseria, montaż filmów: Dorota Bielska
Muzyka: Jan Elf Czerwiński
Animacje, scenografia: Jarek Rebeliński
Choreografia: Filip Wójcik
Operator Marcin Zydek
Wiolonczelistka: Weronika Kulpa

Trigger warnings: nagość

Więcej informacji: https://teatrszekspirowski.pl/event/anatomia-ciszy/

Teatr Razem został założony przez Jarka Rebelińskiego w 2004 r., w ramach współpracy Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną z Gdańskim Archipelagiem Kultury, a jego zespół tworzą artyści z niepełnosprawnością intelektualną. Przez kilkanaście lat Teatr rezydował w Gdańskim Archipelagu Kultury. Przez ten czas zrealizował kilkanaście premier, występując na wielu festiwalach dla osób z niepełnosprawnościami. W 2019 r. Teatr Razem współpracował z Teatrem Miniatura w ramach projektu łączącego aktorów i trójmiejską młodzież licealną.

Od stycznia 2022 r. prowadzony przez Jarka Rebelińskiego Teatr Razem gości w ramach rezydentury artystycznej w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim. W 2022 odbyła się premiera spektaklu „Podchodzisz moją samotność”, według „Romea i Julii” Williama Szekspira. Spektakl prezentowany był podczas 27. międzynarodowego Festiwalu Szekspirowskiego. W 2023 Teatr Razem stworzył spektakl „Kto się boi Dzikich Stworów?”.

Jarek Rebeliński – szef i założyciel Teatru Razem, reżyser, grafik, arteterapeuta, edukator dramy i teatru. Absolwent Akademii Teatralnej w Warszawie. Prowadzi zajęcia z arteterapii dla osób z niepełnosprawnościami intelektualnymi. Przez dziesięć lat był Kierownikiem Teatru w Gdańskim Archipelagu Kultury, gdzie realizował autorskie projekty, Projekt Drama i Teatr Forum, koordynował działania na rzecz mieszkańców dzielnic Gdańska oraz tworzył teatr ze społecznością lokalną. Jest pomysłodawcą i dyrektorem festiwalu „Akcept”. Trener w PSONI Pruszcz Gdański oraz Fundacji Wspólnota Serc w Gdańsku. Otrzymał Nagrodę Prezydenta Miasta Gdańska w dziedzinie kultury w 2024 roku.

Dorota Bielska jest reżyserką teatralną, teatrolożką i certyfikowaną arteterapeutką. Ukończyła Akademię Sztuk Teatralnych w Krakowie na kierunku Reżyseria Dramatu oraz Teatrologię na Uniwersytecie Łódzkim. Pełniła funkcję Wicedyrektorki Poleskiego Ośrodka Sztuki w Łodzi oraz wykładowczyni w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej we Wrocławiu i na Katedrze Dramatu i Teatru Uniwersytetu Łódzkiego. Reżyseruje spektakle dla dzieci i dorosłych w teatrach instytucjonalnych oraz instytucjach. Otrzymała nagrodę Marszałka Województwa Dolnośląskiego za najlepszy debiut, jest stypendystką programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Aktywność obywatelska”. W kwietniu 2017 roku otrzymała tytuł Kobieta Niezwykła podczas Łódzkiego Tygodnia Kobiet Niezwykłych.

Od 2019 Dorota Bielska z Jarkiem Rebelińskim tworzy duet YouArt zajmujący się projektami artystyczno-społecznymi.

Jan Elf Czerwiński to mistrz loop stacji z Gdańska, multiinstrumentalista i beatboxer. Tworząc od lat w środowiskach hip hopu, jazzu, teatru, beatboxingu i wokalistyki jest postacią absolutnie unikalną. Komponuje muzykę do spektakli i na potrzeby wyjątkowych wydarzeń (Expo Dubai 2020, Festiwal Cyrkulacje, 75-lecie Empiku, spektakl kolektywu Mololo „Czerwony Kapturek” w gotik stajlu wyróżniony finałem konkursu Best Off), reprezentuje najwyższy światowy poziom live loopingu (17 lokata na światowych mistrzostwach w Berlinie) i współtworzy wiele projektów (Fala Zmiany - Edzio, Pięć Szóstych). W przeszłości miał już okazję tworzyć dla Teatru Razem muzykę do spektaklu „Podchodzisz moją samotność” (2022, Gdański Teatr Szekspirowski).

Filip Wójcik — absolwent Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej w Gdańsku, absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie, na Wydziale Teatru Tańca w Bytomiu. Wystąpił w dyplomie aktorskim „Jak Wam się podoba?” reż. Brian Michaels i dyplomie tanecznym „T R A N S D Y P T Y K” w choreografii Anny Piotrowskiej. Stworzył role aktorskie i taneczne m.in. dla Krakowskiego Teatru Tańca („Poliamoria”, „Estra i Andro”), Teatru Rozrywki w Chorzowie („Osobowość Zaburzona”), Narodowego Centrum Kultury („Święty”), Fabryki Kultury („Pan Tadeusz Muzycznie”, „Wszystko o Disco”), Konsulatu Kultury w Gdyni („Mayday. Run for your Wife”), Teatru Rozbark („Kanarki”), Teatru Małego („Woyzeck”). Obecnie współpracuje z Teatrem Gdynia Główna („Czy Pan istnieje, Panie Johns?” „Dojrzeć do dzieciństwa”, „Dlaczego nie lecimy do gwiazd?”, „Rybak i Geniusz”, „Tajemnica Króla Wysp Hebanowych”).

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne