EN

2.04.2024, 11:28 Wersja do druku

Francja. Zmarła Maryse Conde, pisarka z Karaibów, laureatka Alternatywnego Nobla

Francuska pisarka urodzona w Gwadelupie, Maryse Conde, zmarła w wieku 90 lat - podała we wtorek agencja AFP. Conde była autorką powieści, dramatów i esejów poruszających tematy kolonializmu i niewolnictwa. W 2018 roku otrzymała międzynarodową nagrodę literacką zwaną Alternatywnym Noblem.

O śmierci pisarki w nocy z poniedziałku na wtorek, w szpitalu na południu Francji, poinformował media jej mąż.

Conde urodziła się w Pointe-a-Pitre w Gwadelupie, departamencie zamorskim Francji, w 1934 roku. Była autorką ponad 30 powieści, kilkunastu sztuk teatralnych oraz esejów. Zajmowała się również badaniami porównawczymi z dziedziny literatury. Wykładała literaturę francuską i karaibską na uniwersytetach w Stanach Zjednoczonych.

Zadebiutowała w 1976 roku powieścią "Heremakhonon", a rozgłos zdobyła dzięki sagom rodzinnym, w tym opublikowanej w Polsce powieści "Ja, Tituba, czarownica z Salem". Charakterystyczne dla jej twórczości są wątki feministyczne, podejmowała w niej tematykę historycznej tożsamości czarnych kobiet z Karaibów.

Conde otrzymała Alternatywnego Nobla - nagrodę ustanowioną po rezygnacji z ogłoszenia w 2018 roku literackiej Nagrody Nobla. Jak podkreślała wówczas przyznająca nagrodę Nowa Akademia, pisarstwo Conde "należy do literatury światowej", a będąca wspaniałą narratorką pisarka "precyzyjnym językiem potrafi opisać chaos świata kolonialnego i postkolonialnego".

Źródło:

PAP

Wątki tematyczne