EN

30.12.2020, 10:53 Wersja do druku

Elbląg. 73 spektakle i 2 premiery. Teatr im. Sewruka podsumował rok

Wielkimi krokami zbliża się koniec roku 2020. Wszyscy wiemy, że nie należał on do najłatwiejszych, między innymi dla instytucji kultury. Pomimo wielu utrudnień Teatr im. Aleksandra Sewruka w Elblągu może pochwalić się jednak wieloma osiągnięciami.

fot. mat. teatru

Kiedy rok 2020 się rozpoczął, nie przypuszczaliśmy, że dość szybko będziemy musieli zmienić nasze plany. Nie tylko teatralne oczywiście. Większość zaplanowanych imprez nie odbyła się w planowanych terminach, inne nie odbyły się w ogóle - czytamy na stronie teatru.

Jednostka w miarę możliwości realizowała jednak swoje działania, o których dowiadujemy się z opublikowanego podsumowania. I tak, Teatr im. Aleksandra Sewruka wspólnie z Elbląskim Towarzystwem Kulturalnym zrealizował cykl spotkań artystycznych „Scena przy stoliku". Od stycznia odbyło się 5 spotkań w teatrze, 4 online i 7 podczas XXIII Letniego Salonu Muzycznego Bażantarnia 2020. - Od stycznia do ostatniego możliwego momentu zagraliśmy 73 spektakle i zrealizowaliśmy 2 premiery - przekazuje teatr. Wśród nich znalazły się „Niejaki Piórko" Henri Michaux w reż. śp. Andrzeja Burzyńskiego, „Burzliwe życie Lejzorka Rojtszwańca" llji Erenburga w reż. Artura Hofmana oraz zamknięty pokaz kolaudacyjny „Królowej Śniegu" Eugeniusza Szwarca w reż. Czesława Sieńko.

I w tym roku wręczono specjalne nagrody elbląskiego teatru, tzw. Aleksandry, które trafiły do Marty Masłowskiej za rolę Elizabeth Proctor, „Czarownice z Salem", reż. J. Buchwald, 2019 i Mikołaja Ostrowskiego za rolę Mistrza Ceremonii, „Cabaret", reż. P. Szkotak, 2019. W kategorii Najwierniejszy Widz Zbiorowy nagroda powędrowała do Polskiego Związku Rencistów i Inwalidów - Oddział Rejonowy w Nowym Dworze Gdańskim, a w kategorii Przyjaciel Teatru do firmy Stokota. Jednostce udało się otrzymać wsparcie ze środków Funduszy Przeciwdziałania Covid-19 i rozpocząć remont w ramach projektu „Rozbudowa, przebudowa i remont oraz termo-modernizacja Teatru im. Aleksandra Sewruka w Elblągu".

Celem realizowanego projektu jest dostosowanie teatru do nowoczesnej działalności kulturalnej, co wpłynie na rozwijanie współpracy międzynarodowej, poszerzenie oferty kulturalnej i udostępnienie oferty kulturalnej większej ilości odbiorców. Całkowita wartość projektu to 2172 616,61 zł, z czego wkład własny to 390 617,62 zł, a wkład Funduszy Europejskich—1664 183,11 zł.

Tytuł oryginalny

73 spektakle i 2 premiery

Źródło:

Gazeta Olsztyńska nr 300

Wątki tematyczne