EN
28.01.2022, 13:42 Wersja do druku

e-teatr. Ukazał się pierwszy numer RAPTULARZA w nowej formule dwutygodnika


Zapraszamy do lektury i słuchania pierwszego numeru „Raptularza” w nowej formule dwutygodnika – autorskiego, publicystycznego magazynu teatralnego, publikującego eseje, felietony, analizy, polemiki, wywiady i aktualne memy.

Każdemu wydaniu „Raptularza” towarzyszyć będzie jeden temat główny. Wśród stałych felietonistów znajdą się Dominika Kluźniak, Grzegorz Małecki i Michał Sufin. Jako ilustracje posłużą w „Raptularzu” rysunki Daniela Gutowskiego, a także szkice, zdjęcia i memy.

„Raptularz” redaguje kolegium w składzie: Małgorzata Piekutowa, Maryla Zielińska, Grzegorz Kondrasiuk, Paweł Płoski (do końca grudnia 2021) i Michał Smolis. 


„A więc wojna!” – to motyw przewodni pierwszej edycji.

W numerze: Ewa Dałkowska, Małgorzata Dziewulska, Janusz Opryński, Maciej Prus i Jerzy Trela wypowiadają się na temat czterdziestej rocznicy wprowadzenia stanu wojennego i jego odczuwanych do dziś konsekwencji dla kultury. Piotr Dobrowolski i Jakub Moroz dyskutują o sporach światopoglądowych w najnowszym polskim teatrze na przykładzie „Dziadów” w reżyserii Mai Kleczewskiej, wystawionych w Teatrze im. Słowackiego w Krakowie. Magdalena Raszewska, autorka pierwszej biografii Kazimierza Dejmka, opowiada Michałowi Smolisowi o nieznanych faktach z życia legendarnego artysty. Joanna Godlewska wspomina zmarłego niedawno Cezarego Niedziółkę, wybitnego człowieka teatru. Jako felietonista na łamach RAPTULARZA debiutuje Grzegorz Małecki.

RAPTULARZ wyobrażam sobie jako wolną trybunę, miejsce merytorycznego sporu o teatr różnych stron, od prawa przez środek do lewa – zapowiada Michał Smolis, członek kolegium redakcyjnego.Źródło:

Materiał własny