Prawie jednocześnie dwa teatry warszawskie wystąpiły z premierami sztuk współczesnych autorów radzieckich. Teatr Dramatyczny wystawił "Czas młodości" Leonida Zorina(tytuł oryginalny "Uwidiet wo wremia"),a Teatr Ludowy "Lata wędrówek" Aleksego Arbuzowa.
Z tych dwóch autorów Arbuzów jest u nas już znany. Oglądaliśmy jego "Godzinę dwunastą" w telewizji i "Irkucką historię" w wykonaniu moskiewskiego Teatru im. Wachtangowa w Polsce. Obie sztuki wystawiały już w Polsce teatry prowincjonalne. Natomiast przed paru laty wiele scen grało jego świetną sztukę zatytułowaną "Tania".
Pokazane w Teatrze Ludowym "Lata wędrówek" uzupełniają w naszych oczach literacką sylwetkę Arbuzowa - tym bardziej,że utwór ten ma wyraźny charakter biograficzny; jest to próba portretu pokolenia,które było młodzieżą w latach hiszpańskiej wojny domowej,a później przeszło wojnę z faszyzmem na radzieckich frontach i w tej wojnie zwyciężyło. Leonid Zorin pojawił się na polskich scenach po raz pierwszy. Spektakl w Teatrze Dramatycznym wyprzedziła tylko polska prapremiera tej samej sztuki w teatrze katowickim. Obaj autorzy,Arbuzow i Zorin,należą obecnie do czołówki współczesnych radzieckich dramatopisarzy. Jak wiadomo,teatry radzieckie coraz odważniej pozbywają się pewnych skostnień formalnych poprzedniego okresu,nawiązują do osiągnięć wybitnych inscenizatorów i reżyserów rewolucyjnej sztuki lat dwudziestych,coraz częściej konfrontują na swoich scenach dramaturgię własną z dramaturgią innych krajów. Jeśli zaś zauważ