28.05.2018 Wersja do druku

Czeska skrajna prawica przerwała spektakl Olivera Frljicia

Spektakl "Nasza przemoc i wasza przemoc" w reżyserii Olivera Frljicia wystawiony w sobotę w Brnie został przerwany. - Europa zapada coraz głębiej w ideologiczną ciemność - komentuje w rozmowie z "Wyborczą" twórca głośnej "Klątwy".

Działacze skrajnej prawicy weszli na scenę Teatru Husa na provázku w Brnie i artystów grających w spektaklu "Nasza przemoc i wasza przemoc" oddzielili kordonem od widowni. Szereg aktywistów w organizacyjnych koszulkach przez 40 minut zagłuszał przedstawienie gwizdkami. Widzowie próbowali rozmawiać z prawicowcami, a aktorzy - grać nadal. Gdy okazało się to niemożliwe, próbowali ogrywać na różne sposoby kłopotliwą sytuację, np. robiąc sobie zdjęcia na tle działaczy. Wcześniej władze Brna wzywały organizatorów festiwalu Divadelni svet do odwołania spektaklu. Oni postanowili jednak nie zdejmować przedstawienia z afisza. Przedstawiciele skrajnej prawicy kontestujący spektakl zorganizowali manifestację przed budynkiem teatru, a na sam spektakl kupili bilety. Poszło im o scenę, w której postać muzułmanki gwałcona jest przez postać przypominającą Jezusa. "Nasza przemoc i wasza przemoc" składa się z licznych przerysowanych, ironicznych obrazów. Mów

Zaloguj się i czytaj dalej za darmo

Zalogowani użytkownicy mają nieograniczony dostęp do wszystkich artykułów na e-teatrze.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Tytuł oryginalny

Czeska skrajna prawica przerwała spektakl Frljicia, reżysera "Klątwy". Chodzi o znaną z polskich scen "Naszą przemoc i waszą przemoc"

Źródło:

Materiał nadesłany

Gazeta Wyborcza online

Autor:

Witold Mrozek

Data:

28.05.2018

Tematy w toku

Realizacje repertuarowe