EN

10.03.2017 Wersja do druku

Co dziś dławi Polaków

Po zaplanowanej na 11 marca premierze "Wyzwolenia" Wyspiańskiego odbędą się Olsztyńskie Spotkania Teatralne. Początek 25 marca.
"Wyzwolenie" Wyspiańskiego reżyseruje w Teatrze im. Jaracza w Olsztynie Krzysztof Jasiński, legendarny twórca krakowskiego Teatru STU. W 2016 roku Krzysztof Jasiński został laureatem Nagrody im. Wyspiańskiego za tryptyk "Wędrowanie", złożony z rzadko granego "Akropolis", a także "Wesela" i "Wyzwolenia" właśnie - pisze Jacek Cieślak w Rzeczpospolitej.

Wyspiański powraca Nie tylko olsztyńska premiera świadczy, że ten dramatopisarz wraca w wielkim stylu. Najgłośniej było ostatnio o "Klątwie" w Teatrze Powszechnym w Warszawie, ale tragedia Wyspiańskiego o księdzu, którego kochanka przypłaciła romans życiem swoim i dzieci, wróciła wcześniej na deski teatru lubelskiego. "Wesele" wystawi w maju w Narodowym Starym Teatrze Jan Klata, a rozgrywający się w bronowickiej chacie arcydramat prezydent Andrzej Duda wskazał jako główną lekturę Narodowego Czytania w 2017 roku. Przed premierą olsztyńską "Wyzwolenie" wystawił w wolnej interpretacji Radosław Rychcik w Teatrze im. Słowackiego w Krakowie. Wszystko zaczęło się od prapremiery "Wesela" w 1901 roku, po której Wyspiański otrzymał wieniec z symboliczną liczbą 44, nawiązującą do "Dziadów" Adama Mickiewicza. W mniemaniu fundatorów wieńca miała ona być symbolem czwartego wieszcza narodowego. Wyspiański potraktował wyróżnienie jak zobowiązanie.

Zaloguj się i czytaj dalej za darmo

Zalogowani użytkownicy mają nieograniczony dostęp do wszystkich artykułów na e-teatrze.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Tytuł oryginalny

Co dziś dławi Polaków

Źródło:

Materiał nadesłany

Rzeczpospolita online

Autor:

Jacek Cieślak

Data:

10.03.2017

Realizacje repertuarowe
Festiwale