EN

26.10.2020, 07:59 Wersja do druku

Bytom. Opera Śląska świętwała Światowy Dzień Opery 2020

Z tej okazji na kanale You Tube pojawiła się premiera online uwertury opery „Monbar czyli Flibustierowie”.

W niedzielę 25 października, po raz drugi w historii obchodzony był Światowy Dzień Opery. Inicjatywa #WorldOperaDay zrodziła się podczas Światowego Forum Operowego. Ideą jest pokazanie magii teatru operowego, który jest syntezą wszystkich sztuk, łączy je ze sobą. Także Opera Śląska w Bytomiu włączyła się w te wyjątkowe obchody.

W dniu #WorldOperaDay - Światowego Dnia Opery - nasze motto #OperaBliskoCiebie, które przyświeca nam od kilku sezonów, nabiera innego wymiaru. Jesteśmy blisko naszych Widzów, także podczas tego trudnego okresu pandemii. Opera w każdym wymiarze jednoczy nas przez wspólnie przeżywane emocje i jest w naszych sercach. Razem z Franckiem Chastruss'e Colombierem, kierownikiem muzycznym i naszymi artystami, zapraszamy do wspólnego przeżywania tych emocji podczas premierowej prezentacji uwertury opery Ignacego Feliksa Dobrzyńskiego „Monbar czyli Flibustierowie” – mówi Łukasz Goik, dyrektor Opery Śląskiej w Bytomiu.

To pierwsza i jedyna ukończona operą Ignacego Feliksa Dobrzyńskiego. Prawykonanie odbyło się w Warszawie, 10 stycznia 1863 roku. Znajdziemy tu wpływy wielkiej opery francuskiej, a uwertura zachwyca romantyczną kolorystyką i ciekawą narracją muzyczną. Akcja opery toczy się w XVII i XVIII wieku. Głównym bohaterem jest Monbar - wódz piratów zwanych Flibustierami, żyjących głównie na wyspach w okolicy Haiti. Mamy tu wątki zdrady, walki oraz miłości.

Premierę uwertury zaplanowano na godzinę 15.00 w niedzielę 25.10. Jest dostępna na fanpage'u Opery Śląskiej, a także na YouTube.

Źródło:

Materiał własny

Wątki tematyczne