EN

1.07.2020, 18:15 Wersja do druku

Bytom. Opera Śląska dzięki modernizacji zyska nowy blask

mat. organizatora

Opera Śląska w Bytomiu przejdzie gruntowną modernizację - w środę z udziałem władz województwa podpisano umowę w tej sprawie. Całkowita wartość projektu to blisko 58 mln zł, z czego dofinansowanie z Unii Europejskiej wynosi blisko 20 mln zł.

"Opera Śląska zyska nowy blask" - powiedział PAP marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski.
"Takie środki pozwalają na przebudowanie Opery Śląskiej w Bytomiu do tego standardu, o jakim marzymy. Dzisiaj jest pierwszy krok, ciężka praca urzędników na różnych szczeblach, żeby do tego doszło, ale z drugiej strony za 2-3 lata Opera Śląska rozbłyśnie blaskiem, jestem o tym przekonany. Dla miasta Bytomia to bardzo dobra informacja" - dodał.
Projekt obejmuje przeprowadzenie prac konserwatorskich, restauratorskich oraz robót budowlanych. W planach jest m.in. modernizacja sceny oraz dostosowanie zabytkowego gmachu do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Twórcą Opery Śląskiej był światowej sławy artysta - Adam Didur. Za datę inauguracyjną działalność Opery Śląskiej przyjmuje się 14 czerwca 1945 roku, datę wystawienia "Halki" Stanisława Moniuszki - pierwszego przedstawienia operowego w powojennej Polsce. W kolejnych latach bytomski teatr zyskał opinię pierwszej sceny operowej w kraju oraz tytuł "kuźni talentów".
Promocję młodych talentów stanowią organizowane w Bytomiu od 1979 roku Konkursy Wokalistyki Operowej, noszące imię założyciela Opery Śląskiej - Adama Didura. Dotychczas w Operze miało miejsce sześć ogólnopolskich edycji konkursu oraz cztery o charakterze międzynarodowym.

Źródło:

Materiał nadesłany
PAP

Autor:

Anna Gumułka

Wątki tematyczne