Rozbark. Imponujący wielkością i przede wszystkim jakością wykonania mural ozdobił jedną ze ścian budynku mieszczącego pokoje gościnne Bytomskiego Teatru Tańca i Ruchu Rozbark przy ulicy Tuwima.
Widoczny już z daleka i niemożliwy do przeoczenia obraz powstał podczas ciekawego performance'u malarsko-teatralnego urządzonego w ramach obchodów Roku Bruno Schulza (szerzej piszemy o nim w innym miejscu tego wydania). Uczestniczyli w nim, doskonale się przy okazji bawiąc i zarazem integrując, młodzi ludzie z naszego miasta oraz z Ukrainy. To niezwykłe przedsięwzięcie artystyczne koordynowała Julia Lewandowska, znana tancerka Teatru Rozbark, która swoje oryginalne artystyczne wizje z wielkim powodzeniem realizuje nie tylko w tańcu, ale też w malarstwie. - Nasz projekt zakladal trzy etapy twórcze, a jednym z nich były warsztaty plastyczne inspirowane grafikami Brunona Schulza i kadrami ze spektakli „Podziemne słońca" oraz „Zamki na piasku" - mówi Julia Lewandowska. W działaniu wspierał ją tata, Andrzej Lewandowski.
Mural jest interesującą i robiącą wielkie wrażenie artystyczną wariacją, której tematem jest ciało uchwycone w tańcu. Umieszczono go na bocznej elewacji budynku o rozmiarach ponad 8 metrów wysokości i 13 metrów szerokości. Malowidło jest zatem imponujące gabarytowo. - Sama kompozycja ma oswajać ciało, pokazać naszą wrażliwość, ale też zaznaczyć obecność teatru w tym miejscu i misję, jaką niosą nasze dzialania performatywne - tłumaczy Julia Lewandowska. Jak sama podkreśla do realizacji wybrano najbardziej sugestywny projekt - ujęcia ciał tancerzy w dużej skali z mocną grą światłocienia.
Projekt zrealizowano w ramach programu Lato w teatrze Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego finansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.