EN
24.01.2023, 11:14 Wersja do druku

Bydgoszcz. Wznowienie baletowego „Snu nocy letniej" w Operze Nova

Opera Nova zaprasza na ponowne spotkanie z bohaterami komedii Szekspira: tym razem w balecie „Sen nocy letniej”. Karol Urbański pracuje aktualnie nad wznowieniem tego pięknego przedstawienia, w którym Baletu Opery Nova popisuje się klasyczną techniką baletową. Gramy od soboty do wtorku (28 – 31.01).

fot. Andrzej Makowski/mat. teatru

Felix Mendelssohn-Bartholdy w 1826 w wieku 17 lat skomponował uwerturę koncertową inspirowaną lekturą komedii Szekspira . Muzyka szybko zdobyła popularność. 16 lat później Mendelssohn wrócił do tematu, komponując dalsze ogniwa muzyki teatralnej przeznaczonej do Snu nocy letniej Szekspira . Wśród nich niewątpliwie najbardziej znanym  są Scherzo i Marsz weselny, które stały się najbardziej rozpoznawalnymi w kulturze masowej utworami kompozytora.

W komedii mistrza ze Stratfordu i w balecie do muzyki Mendelssohna oglądamy królestwo elfów, jego skłóconych władców Tytanię i Oberona, wszędobylskiego Puka, niebezpiecznie używającego soku z lubczyka , czapkę z oślimi uszami, mgłę zasnuwającą las… Jest też „wątek ludzki”, czyli rzemieślnicy przygotowujący teatralne przedstawienie z okazji ślubu ateńskiego króla Tezeusza z Hipolitą oraz  perypetie uczuciowe kilku zakochanych par.

Karol Urbański, tworząc premierę dla baletu Opery Nova w 2011 roku podążył wiernie tropami komedii Szekspira. Choreograf wykorzystując  technikę tańca klasycznego pokazał historię iście Szekspirowską: zawiłości ludzkich uczuć, bezradność człowieka wobec ich wygasania, wieczne poszukiwanie miłości i akceptacji drugich… Wszystko to jednak w nastroju pogodnej opowieści, z elementami wręcz  komediowymi.

Spektakl, który ma swoich wiernych wielbicieli  zostaje wznowiony po 6 latach nieobecności na afiszu Opery Nova. Podczas najbliższych przedstawień: 28, 29, 30 i 31 stycznia 2023 roku zobaczymy reprezentantów „dwóch światów”: jako elfy Angelika Wojciechowska i Abigail Cockrell (Tytania), jako Oberon Rafał Tandek i Jorge Gutierrez, jako Puk Kazuki Mitsuhashi. Świat ludzi ukażą: Olga Karpowicz i Gabriela Dąbek ( Hipolita),Wiktor Dierewianko i Rafał Tandek (Tezeusz), Maria Martins i Marta Kurkowska-Buritta (Hermia), Mizuki Higashino i Olga Markari (Helena), Paweł Nowicki i Artem Rybalchenko (Lizander),Mariusz Kowalczyk i Matthias Kastl (Demetriusz).

Dla potrzeb spektaklu, obok muzyki scenicznej Mendelssohna do „Snu nocy letniej” , wykorzystane zostały fragmenty jego Symfonii „Szkockiej” i „Włoskiej”, uwertura „Meluzyna” oraz kantaty „Lobesgesang” na chór żeński i soprany solo, których partie wykonywać będą: Magdalena Polkowska, Julia Pruszak, Marta Ustyniak-Babińska.

Za pulpitem dyrygenckim stanie Piotr Wajrak.

Źródło:

Materiał nadesłany

Autor:

Ewa Chałat