EN

21.11.2023, 11:09 Wersja do druku

Bydgoszcz. Wykład „Zanim Szwalbe zbudował filharmonię" w KPCK

23 listopada (czwartek) o godz. 18:00 w Salonie Hoffman KPCK odbędzie się LXXI Spotkanie z Historią u Hoffmana. Prelekcję „Zanim Szwalbe zbudował filharmonię. Z muzycznych tradycji Bydgoszczy"  wygłosi Bogna Derkowska-Kostkowska – historyk sztuki z Pracowni Dziedzictwa kulturowego KPCK.

fot. mat. KPCK

Bydgoszcz w XIX i 1. poł. XX wieku nie była pustynią kulturalną. Zagłębiając się w dzieje miasta tamtego czasu, odnotowujemy wiele rozmaitych przejawów życia muzycznego. Jego obraz świadczy o stałej obecności muzyki w mieście oraz jej niebagatelnym znaczeniu dla jego mieszkańców. Prelekcja będzie doskonałą okazją do naszkicowania różnych zjawisk muzycznych, które zaistniały w Bydgoszczy w czasach zaboru pruskiego oraz dwudziestolecia międzywojennego. Należą do nich m.in. miejsca odbywania się występów muzyczny i koncertów, sylwetki artystów, orkiestr i chórów – zarówno lokalnych, jak i występujących w mieście gościnnie, a także zagadnienia związane z kompozytorami, których utwory wykonywano oraz lokalnymi szkołami muzycznymi i wytwórniami instrumentów.

W efekcie stworzony zostanie wszechstronny obraz zjawisk związanych z muzyką, które obecne były w Bydgoszczy zanim pałeczkę kreatora życia muzycznego podjął Andrzej Szwalbe. Prelekcję wygłosi Bogna Derkowska-Kostkowska – historyk sztuki z Pracowni Dziedzictwa kulturowego KPCK.

Źródło:

Materiał nadesłany