EN

11.05.2021, 11:29 Wersja do druku

Bydgoszcz. Opera Nova w maju i czerwcu

Premiery Opery Nova , które odbyły się w bieżącym sezonie artystycznym, miały swe prezentacje najpierw w internecie, jako  filmy zarejestrowane z użyciem profesjonalnego sprzętu. Na premiery sceniczne czekały kilka miesięcy: albo w przerwie między lockdownami, albo po odwołaniu obostrzeń pandemicznych. Przed wakacjami  Opera Nova pokaże m.in. te najnowsze tytuły.

fot. Andrzej Makowski

Natychmiast po otwarciu teatru zapraszamy dzieci: Dzień Dziecka świętować będziemy w Operze Nova od 29 maja do 2 czerwca.

Po miesiącach edukowania się w domu przed ekranami tabletów zapraszamy na muzyczną lekcję na żywo, czyli „Operowy zawrót głowy”. Tempo nadawać będzie rezolutna Kropka, a energii nabierać będzie cichy (z pozoru! ) Wykrzyknik. Warto przekonać się, ile i jak łatwo można nauczyć się w teatrze operowym! Dziecięca opera z mini- orkiestrą i mini-baletem wprowadza dzieci w wieku od 6 do 12 lat w świat opery, zaprasza do zabawy z językowymi łamańcami, pojedynku na słowa i wspólnego śpiewania. Tempo nadawać będzie rezolutna Kropka, a energii nabierać będzie cichy (z pozoru! ) Wykrzyknik, w których wcielać się będą kolejno :Julia Pruszak/Magdalena Polkowska, Janusz Żak/Łukasz Jakubczak. Zachętą niech będą opinie młodych widzów, którzy już oglądali spektakl online:

Pouczające w tym przestawieniu były niektóre słowa po włosku oraz nasze polskie przysłowia.
Łukasz
Tancerze nie tylko tańczyli, bo przybierali też niektóre kształty z rekwizytami. Muzycy,
którzy grali na instrumentach mieli jedną z ważniejszych ról, ponieważ grali na instrumentach oraz rozmawiali ze sobą i aktorami czyli wykonywali dialogi.

Jowita
Wykrzyknik opowiada, że wiatr rozwiał kartki i nie ma libretta. Opera i libretto pochodzą z języka włoskiego. Kropka bez libretta nie zaśpiewa i bez tego nie ma opery.
Vanessa
W piękny sposób wyśpiewali jak ważne w języku są słowa i czystość ich wypowiedzi czyli dykcja.
Paweł

fot. Andrzej Makowski/ mat. teatru

Dorosłych także nie pozostawimy przed wakacjami bez pokazania  scenicznych premier baletów Jacka Przybyłowicza „Szepty i cienie” ( 12 i 13 czerwca).

Jeden z najlepszych choreografów tańca współczesnego zrealizował swój autorski spektakl z Baletem Opery Nova. Dla tancerzy jest to niewątpliwa nobilitacja posiadania prac choreograficznych tego wybitnego Artysty w repertuarze. Na przedstawienie składają się trzy odrębne, a jednak przenikające się i łączące części .Pierwsza to najnowsza realizacja znanego już na europejskich scenach „Barocco” do muzyki J.S.Bacha. Dwie pozostałe, do muzyki współczesnych kompozytorów: "Szepty i cienie" Pawła Szymańskiego  oraz "3 for 13" Pawła Mykietyna, stworzone zostały jako prapremiery  dla Baletu Opery Nova. W ten sposób najnowsze przedstawienie Opery Nova ukazuje panoramę świadomych przemian języka choreografii i rozpoznawalnego stylu Jacka Przybyłowicza na przestrzeni kilkunastu lat.

Miłośnicy tańca zapewne będą chcieli skonfrontować wersję filmową pokazywaną na YT z oglądaną ze sceny, z bezpośrednim  oglądaniem z widowni:  niezwykła aura, odczuwalna nawet przez ekran laptopów, niewątpliwie zostanie spotęgowana  odbiorem spektaklu na żywo.


Źródło:

Materiał nadesłany

Autor:

Ewa Chałat