EN
14.06.2022, 14:30 Wersja do druku

Bydgoszcz. W Teatrze Polskim ruszyły próby do „Ameryki” w reżyserii Julii Holewińskiej

Zespół Teatru Polskiego w Bydgoszczy rozpoczął prace nad najnowszym dramatem w reżyserii Julii Holewińskiej „Ameryka”, którego premiera już jesienią na deskach TPB.

fot. Adrianna Szymczak/mat. teatru

Autorami tekstu scenicznego są Julia Holewińska oraz Tomasz Szerszeń, który odpowiedzialny będzie również za przestrzeń i wideo. Oprawę muzyczną do „Ameryki” oddano w ręce Radosława Dudy.
W role bohaterów dramatu wcielą się aktorzy TPB: Żenia Doliak, Emilia Piech, Paweł L. Gilewski, Damian Kwiatkowski, Marcin Zawodziński.

Julia Holewińska o spektaklu: Ameryka to dramat, który napisaliśmy wspólnie z Tomaszem Szerszeniem. Jest to opowieść dekolonialna, podróż po Ameryce Południowej, w którą zabiera nas Witold Gombrowicz piszący swój nowy, nieznany dramat. To opowieść o różnych formach utopii, rewolucjach i zmianach, które realizują się bądź zachodzą w Ameryce Południowej znacznie wcześniej niż w Polsce. Na scenie poza Gombrowiczem zobaczymy Maradonę, Niewolnicę Isaurę, Kolumba i Amazonię - postaci niezwykle wymiarowe, współczesne i - jak się okazuje - bardzo bliskie Polsce. Polska bowiem przegląda się w tej opowieści - niczym w lustrze - w Ameryce Łacińskiej, a Ameryka Łacińska w Polsce.

Premiera spektaklu „Ameryka” zaplanowana jest na 9 września 2022 roku na Małej Scenie TPB.

fot. Adrianna Szymczak/mat. teatru

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne