EN

17.08.2021, 15:15 Wersja do druku

Bydgoszcz. W Operze Nova wznowiono próby do premiery „Bulwaru Zachodzącego Słońca"

Bydgoska scena operowa po raz pierwszy sięgnęła po ten gatunek w 1965 roku i był to „Hel” z muzyką Jerzego Lawiny-Świętochowskiego. Kolejne lata przyniosły jeszcze siedem realizacji, m.in. „Skrzypka na dachu”, ”Promises, promises”. Ostatnia produkcja musicalowa na scenie Opery Nova, ”My Fair Lady” w reżyserii Macieja Korwina, miała miejsce w 2008 r.

fot. mat. teatru

65. sezon artystyczny bydgoskiej sceny operowej otworzy musical Andrew Lloyda Webbera, który wywołuje słuszne konotacje z wielkim kinem - złotą epoką filmu i blaskiem Hollywood: „Bulwar Zachodzącego Słońca”.  Londyńska premiera musicalu Sunset Boulevard (do libretta i tekstów piosenek duetu: Don Black, Christopher Hampton) , który jest adaptacją legendarnego filmu Billy'ego Wildera, odbyła się w 1993 r. w Adelphi Theatre, gdzie przez kolejne lata Webber wystawiał swoje najgłośniejsze musicale.

Dla Opery Nova jest to największa i najbardziej wymagająca produkcja musicalowa w ciągu 56 lat, jakie mijają od pierwszego musicalu wystawionego przez bydgoską Operę  i  drugi „reprezentant” tego gatunku w bieżącym repertuarze.

Przypomnijmy, że pierwsze castingi dla solistów odbyły się w grudniu 2019 r. W ub. roku gotowa była już większość scenografii,  gdy pandemia pokrzyżowała losy premiery przewidzianej na inaugurację 27. Bydgoskiego Festiwalu Operowego.

Opera Nova podjęła  wielkie przedsięwzięcie realizacyjne oddając je z zaufaniem w ręce wytrawnego znawcy teatru musicalowego i twórcy najgłośniejszych przedstawień tego gatunku na scenach polskich w ostatnich latach, Jacka Mikołajczyka. Sukces, na który liczy Teatr, gwarantuje także kierownictwo muzyczne Krzysztofa Herdzina - kompozytora, dyrygenta, aranżera, pianisty, producenta, artysty pochodzącego z Bydgoszczy, który wreszcie zadyryguje orkiestrą bydgoskiej Opery.

Za scenografię odpowiada jeden z najlepszych autorów dekoracji do wielkich polskich produkcji musicalowych ostatnich lat, Mariusz Napierała. Wg jego projektów powstały gigantyczne schody w willi Normy Desmond, zadbał też o efektowne rekwizyty jak np. replika samochodu luksusowej marki. Kostiumy (kreacje Normy  iskrzą się od diamentów Svarovskiego) są dziełem Ilony Binarsch. Przygotowanie wokalne solistów spoczywa na  Annie Domżalskiej a chór pracuje pod kierunkiem Henryka Wierzchonia.

Wszystkich artystów wprawią w ruch  Jarosław Staniek i Katarzyna Zielonka. Cały efekt sceniczny zabłyśnie w światłach wyreżyserowanych przez Macieja Igielskiego, nie zabraknie także projekcji multimedialnych autorstwa Adama Kellera.

Licencji na wystawienie „Sunset Boulevard” udzieliła  The Really Useful Group Limited.

Próby trwają. Spektakle premierowe zaplanowane są na: 18 i 19 września 2021 r. Kolejne w dniach: 21, 22, 24, 25, 26 i 28 września. Bilety jeszcze w sprzedaży.


Źródło:

Materiał nadesłany

Autor:

Ewa Chałat