EN

14.05.2021, 09:45 Wersja do druku

Bydgoszcz. Umowa na rozbudowę gmachu Filharmonii Pomorskiej podpisana

Renomowana krakowska pracownia Kozień Architekci, ta sama, która wiosną ubiegłego roku wygrała konkurs na koncepcję architektoniczną, przystępuje do prac nad dokumentacją projektową dotyczącą rozbudowy i modernizacji gmachu Filharmonii Pomorskiej. W obecności marszałka Piotra Całbeckiego i przewodniczącej sejmiku Elżbiety Piniewskiej 13 maja w Bydgoszczy podpisano umowę w tej sprawie.

fot. Filip Kowalkowski/mat. UM

- Od teraz praktycznie rozpoczynamy rozbudowę Filharmonii Pomorskiej, inwestycję, na którą czekają melomanii i artyści, pracownicy tej wspaniałej instytucji. Wiem, w jakich warunkach państwo pracują. Dziękuję dyrekcji, która podjęła trud koordynacji tego projektu. Dziękuję panu prezydentowi Bruskiemu i Radzie Miasta Bydgoszczy oraz obecnym tu parlamentarzystom, a także mieszkańcom regionu za przychylność i wsparcie. To, co się tu właśnie rozpoczyna, to rewolucja, nowy rozdział w historii naszej filharmonii. Dziękuję autorom koncepcji rozbudowy, odważnej i jednocześnie pozostającej w wielkiej pokorze wobec obiektu, który już istnieje. Świątynia sztuki musi przemawiać również formą architektoniczną. Myślę, że osiągniemy ten efekt. Niech dobrze służy po wsze czasy! – mówił w swoim wystąpieniu marszałek Piotr Całbecki.

W spotkaniu z przedstawicielami mediów, które odbyło się przed gmachem FP, uczestniczyli także m.in. posłanka Iwona Kozłowska, poseł Dariusz Kurzawa, poseł Tomasz Latos, posłanka Magdalena Łośko, wicemarszałek województwa Zbigniew Ostrowski, prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski i dyrektor filharmonii Maciej Puto.

O tym, jak ma wyglądać nasza filharmonia po rozbudowie, zdecydował jeszcze w 2017 roku zarząd województwa. Na podstawie tych założeń program funkcjonalno-użytkowy opracowała poznańska firma Sound & Space, a krakowska pracownia Kozień Architekci koncepcję architektoniczną. Tuż obok istniejącego, powstałego w latach pięćdziesiątych budynku zostanie zbudowany połączony z nim nowy, z małą salą koncertową z widownią na co najmniej 350 miejsc, estradą dla trzydziestoosobowej orkiestry i trzydziestoosobowego chóru, profesjonalnym nagłośnieniem i oświetleniem, z zapleczem dla artystów. Zaplanowany został też system podziemnych parkingów dla gości i artystów. Nową jakością będzie połączony z kawiarnią artystyczną salon wydawniczy będący też miejscem ekspozycji dzieł sztuki. Wśród założeń jest też otwarcie ogólnodostępnej restauracji.

fot. mat. Kozień Architekci via Filharmonia Pomorska

Główna sala koncertowa, doceniana w kraju i za granicą ze względu na znakomitą akustykę, zostanie starannie, z zachowaniem najwyższych standardów, wyremontowana. Jednym z podstawowych założeń programu, któremu podporządkowane są wszystkie pozostałe posunięcia, jest bowiem zachowanie jej unikatowych walorów akustycznych. Tu pojawią się profesjonalne zaplecze do rejestracji koncertów oraz transmisji telewizyjnych i internetowych, system sterowania światłem i dźwiękiem oraz bardzo potrzebna klimatyzacja estrady i widowni.

Koszt dokumentacji to 14 milionów złotych (pokryje go budżet województwa); wartość całego przedsięwzięcia szacowana jest na 210 milionów.

Do rozbudowy (budowy czwartego kręgu) przygotowuje się także nasza druga flagowa instytucja muzyczna, bydgoska Opera Nova. Jeszcze tego lata zostanie ogłoszony przetarg wyłaniający wykonawcę robót. Kosztami inwestycji (wyniosą 114 milionów złotych) podzielą się po połowie samorząd województwa i miasto Bydgoszcz.

 

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne