EN
22.12.2021, 14:17 Wersja do druku

Bydgoszcz. Tygodnik "Polityka" wybrał 10 najlepszych spektakli roku. Wśród nich są dwie bydgoskie sztuki

"Przemiany" Michała Borczucha i "Maszyna" Jagody Szelc to spektakle Teatru Polskiego w Bydgoszczy, które znalazły się w zestawieniu 10 najlepszych teatralnych sztuk roku według tygodnika "Polityka".

"Maszyna" w reżyserii Jagody Szelc, fot. Natalia Kabanow / mat. teatru

Ranking przygotowała recenzentka teatralna Aneta Kyzioł. Stawkę otwierają "Dziady" w reżyserii Mai Kleczewskiej. To na tę sztukę w krakowskim Teatrze im. J. Słowackiego pod koniec listopada małopolska kurator oświaty Barbara Nowak odradziła szkołom organizację wyjść.

Wśród wyróżnionych sztuk są też m.in. "Klub" w reż. Weroniki Szczawińskiej, "Halka" w reż. Anny Smolar z Starego Teatru w Krakowie czy "Odyseja. Opowieść dla Hollywoodu" w reż. Krzysztofa Warlikowskiego w Nowym Teatrze w Warszawie. Są też dwa spektakle Teatru Polskiego w Bydgoszczy.
Jagoda Szelc: To nie ta maszyna, o której mówimy

Pierwszy z nich to  "Maszyna" w reżyserii Jagody Szelc. Debiut teatralny docenianej reżyserki filmowej brał niedawno udział w przeglądzie Paradiso, czyli Konkursie Młodych Twórców w ramach Festiwalu "Boska Komedia".

Tytułowa maszyna materializuje się na scenie jako działający, sprawnie zaprogramowany żuraw. Do udziału w eksperymencie z jej udziałem zgłasza się młoda dziewczyna, Teresa. Wyraźnie podekscytowana, niczym bohaterka popularnych programów telewizyjnych, przystępuje do zadania w towarzystwie najbliższych - są z nią rodzice, chłopak i przyjaciółka. Nie wie jeszcze, że niecodzienne doświadczenie stanie się dla niej prawdziwym koszmarem. "Ten spektakl jest o tym, jak zaszczepiają się nam mechanizmy. To właściwie prezentacja. Maszyna, ta zmaterializowana na środku sceny, nie jest tą maszyną, o której tak naprawdę mówimy. Ta maszyna, która torturuje, jest w nas. To, co zrobiła Natalia Giza, to najpiękniejsza scenografia, jaką kiedykolwiek widziałam. Ale mieliśmy nadzieję, że się ją gubi w trakcie. Nie patrzysz na nią. To wielkie zwycięstwo Gizy. Nie wiem, jak opowiedzieć o Krośnie Dźwiękowym. Trzeba usłyszeć" - opowiadała Jagoda Szelc w "Wyborczej".

"Przemiany" w reżyserii Michała Borczucha, fot. Bartek Warzecha / mat. teatru

Sztuka o dojrzewaniu

Drugi bydgoski spektakl w zestawieniu to "Przemiany" w reżyserii Michała Borczucha, czyli koprodukcja Teatru Polskiego w Bydgoszczy, Teatru Studio w Warszawie, Teatru Łaźnia Nowa w Krakowie oraz Festiwalu "Mała Boska Komedia". To przeznaczona dla młodzieży sztuka o dorastaniu, a na scenie obok zawodowych aktorów występuje młodzież z Bydgoszczy i Warszawy, która wspólnie z twórcami uczestniczyła w warsztatach poprzedzających prace nad spektaklem. "Teatralna rozmowa z nastolatkami o doświadczeniu dorastania, inspirowana antycznymi mitami, szczera i zaskakująco dojrzała" - czytamy w zestawieniu.

Sztuka była też pokazywana podczas ostatniej edycji festiwalu Boska Komedia oraz otrzymała Grand Prix 25. Międzynarodowego Festiwalu Teatrów dla Dzieci i Młodzieży "Korczak Dzisiaj".

Spektakl będzie można obejrzeć w Teatrze Polskim w Bydgoszczy 12, 13 i 14 stycznia 2022 roku.Tytuł oryginalny

Tygodnik "Polityka" wybrał 10 najlepszych spektakli roku. Wśród nich są dwie bydgoskie sztuki

Źródło:

„Gazeta Wyborcza - Bydgoszcz” online

Link do źródła

Wszystkie teksty Gazety Wyborczej od 1998 roku są dostępne w internetowym Archiwum Gazety Wyborczej - największej bazie tekstów w języku polskim w sieci. Skorzystaj z prenumeraty Gazety Wyborczej.

Autor:

sza