EN

18.08.2021, 15:08 Wersja do druku

Bydgoszcz. Trwa zbiórka na XX Festiwal Prapremier

Trwa zbiórka crowdfundingowa "Ocalmy Festiwal Prapremier" założona w czerwcu przez Teatr Polski w Bydgoszczy. Link do zbiórki - https://zrzutka.pl/x3vaca. Do końca zbiórki zostały 43 dni. Celem zbiórki jest zebranie funduszy, które pozwolą na organizację jubileuszowej, 20. edycji Festiwalu Prapremier w zaplanowanym kształcie.

fot. mat. teatru

Festiwal Prapremier odbywający się od 20 lat w Bydgoszczy jest jednym z najważniejszych festiwali teatralnych w Polsce. To tu prezentowali swoje spektakle najwybitniejsi twórcy i twórczynie z kraju i zagranicy.

Tak istotne przedsięwzięcie, które jest nie tylko wizytówką miasta, ale i wydarzeniem międzynarodowym o wysokiej randze, w bieżącym roku nie otrzymało wsparcia z Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Teatr Polski odwołał się od negatywnej decyzji – bezskutecznie. W tym roku na 18 złożonych przez nas do MKDNiS aplikacji grantowych żadna nie uzyskała dofinasowania.

Bez wsparcia ministerialnego organizacja zbliżającej się edycji poświęconej m.in. Białorusi w planowanym kształcie jest zagrożona. Wierzymy, że podstawowym celem każdego festiwalu jest łączyć ludzi, a w sytuacjach trudnych nieść także realną pomoc. Dlatego w ramach Festiwalu chcemy zorganizować turnusy rekonwalescencyjne dla Artystek i Artystów białoruskich, w obecnej sytuacji politycznej przeżywających każdego dnia sytuacje graniczne. Mamy głębokie przekonanie, że właśnie ten rodzaj pomocy jest teraz naszym przyjaciołom zza wschodniej granicy najbardziej potrzebny. Nie chcemy wykonywać symbolicznych gestów, korzystając z zasobów Teatru chcemy dać potrzebującym bezpieczną przestrzeń.

Pracujemy nad uzyskaniem pomocy finansowej z pełnym przekonaniem, że Festiwal Prapremier musi trwać. Dlatego zapraszamy Państwa do włączenia się w akcję crowdfundingową na rzecz Festiwalu Prapremier 2021. Mamy nadzieję, że z Państwa pomocą zorganizujemy jubileuszową edycję festiwalu w zaplanowanym kształcie. Każdy, nawet najdrobniejszy gest solidarności będzie nas mobilizował do dalszej pracy.

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne