EN
5.10.2021, 11:48 Wersja do druku

Bydgoszcz. Trwa Przegląd Niezwykłych Zjawisk Teatralnych "Z Innej Bajki"

W Bydgoszczy trwa Przegląd Niezwykłych Zjawisk Teatralnych "Z Innej Bajki".  Wbrew pozorom festiwal nie prezentuje wydarzeń dla dzieci, choć zobaczyć można podczas występów lalki i marionetki. Naszym celem jest pokazanie dorosłej widowni innego spektrum teatralnego, często zdystansowanego, ironicznego, krytycznego do samego siebie i otoczenia - informują organizatorzy z Fundacji Pozytywka.

fot. mat. teatru

Na pierwszy rzut oka wydaje się, że ironia i dowcip to zabawa. Wszyscy jednakowoż wiemy, że pod błazenadą kryją się sprawy, których na poważnie niekiedy nie da się wypowiedzieć. Nie stronimy od czystego tekstu poetyckiego, będącego na teatralnych deskach w poważnym zaniku. William Shakespeare i George Gordon Byron to wielcy mistrzowie, którzy zagoszczą podczas naszych pokazów. Nie boimy się zetknięcia teatru i modnego nurtu, jakim jest "Nowy Cyrk". Tu też widzimy znaki i przesłanki wywodzące się z zapomnianego nurtu  commedii dell’arte. Na zakończenie przeglądu znowu poezja, ale jakby "z dawno zapomnianego świata" ( cytat z "Incepcji" Christophera Nolana). Czy w dobie internetu, w którym jest wszystko, "starutki" Aleksander Fredro ze swoimi rubasznymi tekstami może wywołać rumieńce na twarzy?

06.10.2021, godz. 19.00 w Kinie Pomorzanin wizyjny, frapujący, poetycki, oniryczny i niestroniący od multimediów "GIAUR" na podstawie G.G.Bayrona Teatru Nemno z Rzeszowa. Spektakl osobisty, przepełniony melancholią i transcendencją. Artyści przyjeżdżają do nas dwa dni po prezentacji podczas Alternatywnych Spotkań Teatralnych "Klamra 2021" w Toruniu.

12.10.2021, godz.19.00 w Kinoteatrze Adria nagradzany na wielu festiwalach Teatr Malabar Hotel ze spektaklem "Baldanders". Pomieszanie teatru lalkowego, dramatycznego i plastycznego w stopniu zawsze zależnym od sensu - to dewiza teatralna i ideowa artystów z Warszawy. Kogo inspiruje obecnie Witkacy? Malabar Hotel deklarują stałą obecność lekko zapomnianych idei Witkacego w swojej twórczości.

fot. mat. teatru

17.10.2021. godz.17.00 w amfiteatrze przy Spichrzach na ulicy Mostowej zobaczymy tych, którzy stworzyli potęgę lubelskiego "Nowego Cyrku" czyli Fundację Sztukmistrze ze spektaklem plenerowym "Jemioła i Szwed". Absurdalne i pełne dowcipu, pure nonsensowne i z elementami surrealizmu widowisko, w którym dystans i ironia stają się marką samą w sobie. A wszystko polane pikantnym i prześmiewczym sosem postkuglarstwa.

17.10.2021. godz.19.30 w Kinie Pomorzanin gratka dla fanów mocniejszych wrażeń, czyli Retro Porno Bajka Teatru Bez Rzędów z Krakowa. Wszyscy wiemy, że polscy poeci potrafili pisać śmiesznie i rubasznie. "Monodram Walickiego to propozycja skierowana do wszystkich tych, którzy lubują się w lekkich konwencjach podszytych frywolnym humorem. Jest to intrygująca próba spojrzenia na twórczość Fredry z nieco innej strony – tej wyzutej z pruderii. Bo przecież w gruncie rzeczy, cielesne przyjemności (nawet te, które wywołują nieśmiałe rumieńce) nie są nam obce, zatem dlaczego nie mówić o nich w teatrze?"(Wiktoria Tabak, Teatralia Kraków)

https://www.facebook.com/zinnejbajki.przeglad
https://pozytywkafundacja.pl/projekt/z-innej-bajki/

Źródło:

Materiał nadesłany