EN

27.04.2021, 12:30 Wersja do druku

Bydgoszcz. Teatr Kameralny prawie gotów. Właśnie powstaje scena

Prace nad rewitalizacją Teatru Kameralnego dobiegają końca. Ich zakończenie planowane jest na jesień. Koszt inwestycji to około 28 milionów złotych.

fot. mat. teatru

Większość prac przy elewacji głównej części budynku Teatru Kameralnego jest już zakończona. Na ścianach dominuje szary kolor szary. Wokół wstawionych okien zastosowano opaski z szarego piaskowca. Wykończeniowe prace prowadzone będą jeszcze przy zrekonstruowanej  ścianie od strony ul. Podwale.

Teatr jak na starych fotografiach

Jak informuje Marta Stachowiak, rzeczniczka prezydenta Bydgoszczy po uzgodnieniach z konserwatorem zabytków wykonawca przygotowuje się również do wykonania elewacji zabytkowego budynku przy ul. Grodzkiej 16, który ma pełnić rolę sali wielofunkcyjnej. Będzie ona utrzymana w jasnej kolorystyce. Wykonana zostanie też imitacja szachulca, który pokazywały stare fotografie.

Montowane są urządzenia techniki scenicznej. Ta część budynku zyskuje wygłuszenie, które zapewni odpowiednią akustykę. Z kolei pod sufitami rozprowadzane są ostanie instalacje i montowane są podwieszane sufity. Budynek będzie wyposażony w nowoczesny system wentylacji/klimatyzacji. Ostatnie ściany zyskują tynki i gładzie. W toaletach rozpoczął się biały montaż. W kolejnych pomieszczeniach kładzione są posadzki.

Zgodnie z uwagami artystów, zmodyfikowano część instalacji, przystosowując ją m.in. do najnowszych typów oświetlenia. Wprowadzono też inne niewielkie zmiany, które poprawią funkcjonalność obiektu i ułatwią późniejsze przygotowywanie wydarzeń kulturalnych.
Obiekt będzie w całości dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Część korytarzy ma charakter pochylni.

Kultura dla każdego

Teatr, choć skierowany przede wszystkim do młodego odbiorcy, nie zamyka się na starszą widownię. Wiele realizowanych projektów ma mieć charakter familijny, innym ma towarzyszyć idea wielopokoleniowości.

- W Teatrze Kameralnym funkcjonować będzie nowa miejska instytucja kulturalna, z dominującą funkcją sceny teatralnej przeznaczonej dla dzieci i młodzieży. Teatr umożliwi też prezentację form dramatycznych i muzycznych. Będą w nim realizowane także funkcje z zakresu kreatywnej edukacji kulturowej adresowanej do wszystkich grup wiekowych odbiorców - mówi Marta Stachowiak.

Docelowo zespół aktorski będzie się składał z 12-16 aktorów. W gronie tym znajdą się m.in. absolwenci szkół teatralnych, akademii muzycznych i wydziałów teatru tańca.

Scena Teatru Kameralnego istnieje w Bydgoszczy od 1962 roku. Z końcem lat 80. przestała być użytkowana. W 2019 roku władze miasta na wniosek środowisk kulturalnych podjęły się rewitalizacji obiektu. Sposób wykorzystania zrewitalizowanego gmachu został określony w m.in. w konsultacjach społecznych, przeprowadzonych w 2016 roku.

Koszt prac budowlanych to około 28 milionów złotych. Wsparcie unijne w ramach funduszy na Zintegrowane Inwestycje Terytorialne to 12 min zł.

Tytuł oryginalny

Teatr Kameralny prawie gotów. Właśnie powstaje scena

Źródło:

Express Bydgoski nr 97

Wątki tematyczne