EN

21.10.2020, 10:55 Wersja do druku

Bydgoszcz. Pierwsza premiera Teatru Kameralnego już w sobotę

fot. mat. teatru

W sobotę o godz. 17 i w niedzielę o godz. 16 bydgoski Teatr Kameralny zaprasza w gościnne progi Opery Nova, w której wystawi swój pierwszy spektakl dla dzieci. „Czy ryby śpią?" porusza trudny i ważny temat godzenia się ze stratą. - Ta sztuka wzrusza, ale także bawi i uczy - zapowiada Kameralny. Bilety można rezerwować telefonicznie.

Śmierć oczami dziecka

W sztuce „Czy ryby śpią?" Jensa Raschke, bo o niej mowa, o procesie godzenia się ze stratą bliskiej osoby opowiada Jette 10-letnia dziewczynka, która rok wcześniej musiała pożegnać się z bratem. Rozmowa o stracie jest jedną z form jej terapii, dzieli się więc z widzami wszystkim, co przeżyła przez miniony rok. Ale nie tylko. Dzięki jej opowieści poznajemy też Emila - chłopca, który musiał się mierzyć z chorobą, miłośnika pizzy, oczko w głowie mamy.

Spektakl, pomimo trudnej tematyki, nie stroni od humoru. Pokazuje całą paletę emocji - tak dzieci, jak i dorosłych - postawionych w szczególnych okolicznościach. Jest tu miejsce na śmiech, czas na oddech, chwila na zabawę.

- Niewątpliwie jest to tekst o przełomowym doświadczeniu w życiu kilkuletniej dziewczynki, pokazujący całe spektrum emocji towarzyszących stracie. To tekst, który równocześnie wzrusza, bawi i uczy. Bardzo bogaty i - tak uważamy - bardzo potrzebny - wyjaśniał „Expressowi" dyrektor Mariusz Napierała.

Sztuka „Czy ryby śpią?" Jensa Raschke została uhonorowana nagrodą dla najlepszego niemieckojęzycznego przedstawienia dla dzieci. Za jej przekład na potrzeby polskiego widza odpowiedzialna była Monika Muskała, a za reżyserię adaptacji dla Teatru Kameralnego - Paweł Szkotak.

Zaloguj się i czytaj dalej za darmo

Zalogowani użytkownicy mają nieograniczony dostęp do wszystkich artykułów na e-teatrze.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Tytuł oryginalny

Teatr Kameralny zaprasza dzieci i opiekunów w ten weekend na pierwszą premierę spektaklu

Źródło:

Express Bydgoski nr 247

Autor:

Justyna Tota