EN

24.08.2023, 15:34 Wersja do druku

Bydgoszcz. Opera Nova baletowo: „Copernic 550” i „Niebezpieczne związki”

Na fali prezentacji dokonań młodych tancerzy, po czerwcowej premierze „Opowieści wędrowca”, które zachwyciły publiczność, Opera Nova zaprasza na występ podopiecznych Fundacji „Młody Duch Tańca”, którą stanowią uczniowie polskich i japońskich szkół baletowych.

fot. mat. teatru

Założycielem Fundacji jest Wiesław Dudek, polski tancerz, niegdyś solista Baletu Opery Narodowej, Opery w Berlinie - mieszkający od lat w Japonii.

W tym roku jest to już szósta edycja Młodego Ducha Tańca, podczas którego w kilku miastach Polski tancerze pokażą multimedialne widowisko pt. „Copernic 550”.

W Bydgoszczy wystąpią we wtorek, 29 sierpnia o godz.19.

W tegorocznej edycji wydarzenia Młody Duch Tańca zaprezentowany zostanie spektakl  „Copernic 550” - stworzony specjalnie z okazji 550. rocznicy urodzin wybitnego polskiego astronoma. To widowisko interdyscyplinarne, łączące różnorodne style i techniki tańca współczesnego do muzyki wybitnych kompozytorów.

Do realizacji spektaklu zaproszono sześciu polskich choreografów - zarówno młodych, jak i mających na swoim koncie znaczące kreacje w kraju i zagranicą. Są to: Bartłomiej Malarz, Emilia Sambor, Katarzyna Kozielska, Aleksandra Dziurosz, Przemysław Grządziela, Małgorzata Borowiec. Wartość dodaną stanowią projekcje multimedialne Daniela Stryjeckiego - jednego z najlepszych reżyserów widowisk artystycznych, reżyseria świateł,  dekoracje, nowatorskie kostiumy oraz głos narratora wprowadzający widza w nastrój podróży w kosmos.

W przygotowaniu projektu wezmą udział najzdolniejsi uczniowie ogólnokształcących szkół baletowych w Warszawie, Poznaniu i Bytomiu oraz ich rówieśnicy z szkół baletowych w Japonii.

Już drugi tydzień trwają próby do premiery baletu „Niebezpieczne związki”, do którego choreografię stworzył  w 2006 r. Krzysztof Pastor – jeden z najwybitniejszych twórców tańca współczesnego.  Libretto powstało wg znanej powieści epistolarnej Pierre’a Choderlosa de Laclosa, a także z inspiracji znanym filmem Stephana Frearsa  o tym samym tytule. Prapremiera odbyła się w Rydze, potem  choreografię tę realizował  Narodowy Teatr w Ostrawie oraz Teatr Wielki w Poznaniu. Orkiestra pracuje pod kierunkiem dyrygentki Agnieszki Nagórki nad partyturą  łotewskiego kompozytora Artursa Maskatsa . Bydgoska premiera odbędzie się 11 listopada. Balet przed  rozpoczęciem pracy z dyrektorem Pastorem przygotowuje się aktualnie pod  kierunkiem  jednego z asystentów , Stephana Aubry.

Realizatorzy:

Muzyka                    – Arturs Maskats
Choreografia                – Krzysztof Pastor
Libretto                    – Arturs Maskats i Krzysztof Pastor
Kierownictwo muzyczne         – Agnieszka Nagórka
Scenografia i kostiumy             – Anna Kontek
               
Asystenci choreografa                – Stephane Aubry , Jan Fousek
Asystent dyrygenta                – Jagoda Brajewska

Źródło:

Materiał nadesłany

Autor:

Ewa Chałat