19 i 20 lutego zapraszamy na wydarzenie "Oficerowie i robotnicy". W ramach weekendu poświęconego historii zaprezentujemy spektakle "Katyń. Teoria barw" w reżyserii Wojciecha Farugi oraz "Nic o nas bez nas" w reżyserii Daty Tavadze. Pokazom towarzyszyć będzie debata „Odzyskiwanie historii”.
Kim byli oficerowie pomordowani w Katyniu? Kim byli robotnicy przedstawieni w filmie Krzysztofa Kieślowskiego „Robotnicy 1971” i co dziś oznacza określenie „robotnik”? Te dwa tożsamościowe pytania towarzyszą prezentacji spektakli Teatru Polskiego w Bydgoszczy „Katyń. Teoria barw” w reżyserii Wojciecha Farugi i „Nic o nas bez nas” w reżyserii Daty Tavadze, która odbędzie się już 19 i 20 lutego w ramach wydarzenia „Oficerowie i robotnicy”.
Oba spektakle zostaną zaprezentowane dwukrotnie, a pokazom towarzyszyć będzie debata „Odzyskiwanie historii”.
„Katyń. Teoria barw” w reżyserii Wojciecha Farugi
W oficjalnej narracji dotyczącej zbrodni katyńskiej dominuje obraz pięknych polskich oficerów w pięknych mundurach. Przyczyniła się do tego na pewno polityka państwa polskiego promująca mit inteligenckiej, tragicznej ofiary Polaka poległego na Wschodzie, ale także filmy fabularne powstałe o Katyniu już w wolnej Polsce. Prawda jednak jest nieco inna – w Katyniu zginęli ludzie różnych profesji, z różnym poziomem wykształcenia, o różnym statusie społecznym czy ekonomicznym, ludzie różnych wyznań i płci.
Punktem wyjścia dla twórców spektaklu „Katyń. Teoria barw” jest życie i twórczość Józefa Czapskiego – polskiego malarza i pisarza, a także historie oficerów pomordowanych w Katyniu oparte na ich pamiętnikach i materiałach archiwalnych. Na pytania: jaki kolor ma historia, i czy artysta może opowiedzieć o doświadczeniu śmierci, twórcy spróbują odpowiedzieć podczas pokazów, które zaplanowano na 19 lutego (sobota) o godz. 17.00 i 20 lutego (niedziela) o godz. 16.00
„Nic o nas bez nas” w reżyserii Daty Tavadze
Spektakl „Nic o nas bez nas” inspirowany dokumentalną twórczością Krzysztofa Kieślowskiego opowiada o niewidzialnej pracy fizycznej ludzi, którzy na co dzień są pomijani, dopóki nie wydarzy się jakaś tragedia, na przykład śmierć w kopalni albo nie dojdzie do strajku. Kim jest dziś robotnik/robotnica? Co oznacza pojęcie klasa robotnicza? Jakie formy przyjmują przemoc pracownicza i wyzysk?
W swoim spektaklu gruziński reżyser podąża za historiami pojedynczych postaci i śledzi je „czułym okiem” próbując ukazać absurdy zmechanizowanego świata pełnego biurokracji. Pokazy spektaklu „Nic o nas bez nas” odbędą się 19 lutego (sobota) o godz. 20.00 i 20 lutego (niedziela) o godz.19.00 do auli I Liceum Ogólnokształcącego w Bydgoszczy.
Debata „Odzyskiwanie historii”
Pokazy spektakli „Katyń. Teoria barw” Julii Holewińskiej w reżyserii Wojciecha Farugi oraz „Nic o nas bez nas” w reżyserii Daty Tavadze stały się pretekstem do debaty pt. „Odzyskiwanie historii”. Podczas rozmowy, zaproszeni goście spróbują odpowiedzieć na pytania: jak dziś możemy myśleć o ofierze składanej ojczyźnie i pracy? Co łączy oficerów i robotników? To właśnie wokół tych zagadnień będą rozmawiać w trakcie debaty „Odzyskiwanie historii” zaproszeni goście. W debacie udział wezmą:
• Marek Beylin – dziennikarz i publicysta od wielu lat związany z „Gazeta Wyborczą”,
• dr hab. Tomasz Kaliściak – literaturoznawca autor wielu monografii i artykułów naukowych; Jego zainteresowania badawcze obejmują literaturę polską XIX i XX wieku ujmowaną w kontekście przemian tożsamościowych, cielesności, płci i seksualności,
• dr hab. Iwona Kurz – krytyczka i historyczka kultury, profesorka w Instytucie Kultury Polskiej na Uniwersytecie Warszawskim. Zajmuje się historią nowoczesnej kultury polskiej w perspektywie wizualnej, pamięcią wizualną, w tym pamięcią o Zagładzie, oraz problematyką ciała i gender.
Debatę poprowadzi dr Katarzyna Kasia, filozofka, wykładowczyni akademicka, publicystka i dziennikarka radiowo-telewizyjna.
Debata odbędzie się 19 lutego (sobota) na Małej Scenie Teatru Polskiego w Bydgoszczy po zakończeniu spektaklu „Katyń. Teoria barw”. Wstęp na debatę jest wolny.
Harmonogram wydarzeń:
19 lutego – sobota
g.17. 00 - spektakl "Katyń. Teoria barw" (mała scena TPB)
g. 18.30 - debata "Odzyskiwanie historii" (mała scena TPB)
g.20.00 - spektakl "Nic o nas bez nas" (aula I LO w Bydgoszczy, pl. Wolności 9)
20 lutego - niedziela
g.16.00 - spektakl "Katyń. Teoria barw" (mała scena TPB)
g.19.00 - spektakl "Nic o nas bez nas" (aula I LO w Bydgoszczy, pl. Wolności 9)
Bilety na spektakle Teatru Polskiego w Bydgoszczy dostępne są na stronie www.teatrpolski.pl w zakładce „KUP BILET ONLINE”. Przypominamy, że w sprzedaży internetowej dostępna jest jedynie pula biletów obowiązująca w ramach obostrzeń wprowadzonych w związku z pandemią COVID-19. Limit nie dotyczy osób zaszczepionych. W przypadku braku dostępnych biletów w sprzedaży internetowej prosimy o kontakt z kasą biletową: +48 885 60 70 90.