EN

5.05.2022, 11:29 Wersja do druku

Bydgoszcz. „Oficerki. O policji. Fantazja oparta na faktach” w maju w Polskim

Majowy repertuar Teatru Polskiego w Bydgoszczy otworzą pokazy spektaklu „Oficerki. O policji. Fantazja oparta na faktach” w reżyserii Anny Smolar. Na bydgoskie pokazy spektaklu zapraszamy 6, 7 i 8 maja.

fot. Natalia Kabanow/mat. teatru

Spektakl "Oficerki" jest fantazją opartą na faktach i świadectwach. Próbom towarzyszą spotkania zespołu z policjantkami.

Działają w zmaskulinizowanym świecie. Wiedzą, jak ważne jest stawianie granic, egzekwowanie reguł i panowanie nad sobą. Muszą radzić sobie z własnymi emocjami, nie zważając na agresję tych, których mają chronić. W dzień i w nocy, niezależnie od pogody i nastroju dbają o porządek. Toną w pracy. Policjantki – martwe pole feministycznego dyskursu.

Stoją murem za mundurem, czy to mundur stawia je pod ścianą? To on sprawia, że niczym za dotknięciem magicznej różdżki z realnych zapracowanych, zmęczonych, ambitnych, pokręconych, radosnych czy pedantycznych kobiet stają się nosicielkami państwowego monopolu przemocy. Ich ciała – te naznaczone bliznami po cesarskich cięciach, przemocowych związkach i wypadkach przy pracy – przeobrażają się w znak w równaniu demokracji i patriarchatu. Znak, który w istocie jest niewiadomą, pod którą różne strony społecznego sporu podstawiają własne wartości.
Co bowiem niesie ze sobą policjantka – bezpieczeństwo? Przemoc? Porządek? Władzę? Jest profesjonalistką, która pokonała bariery w męskim środowisku? Opiekunką, która zgodnie z hasłem polskiej policji „pomaga i chroni”? Strażniczką sprawiedliwości? Figurą systemowego zła i opresji państwa? Zdrajczynią kobiecej sprawy? Ofiarą seksizmu i dyskryminacji? Czy w ogóle potrafimy oddać głos jej samej – zakładniczce naszej wyobraźni?
Zderzenie naszych, cywili, wyobrażeń i stereotypów z ich opowieściami, stało się punktem wyjścia do przyjrzenia się umowie społecznej, w ramach której rzekomo poruszamy się wszyscy. Czy rzeczywiście ją zawarliśmy? W co gramy, kiedy zawieramy ze sobą rozmaite umowy – w domu, w szkole, w pracy, w szpitalach i w urzędach, na ulicach? Czy dają one nam poczucie bezpieczeństwa czy wręcz odwrotnie? I czy potrafimy umówić się na coś innego?

Terminy:
6 maja (piątek), godz. 19.00
7 maja (sobota), godz. 19.00
8 maja (niedziela), godz. 19.00

telefoniczna rezerwacja biletów: 52 339 78 18;  +48 885 60 70 90;
e-mail: [email protected],
Kasa biletowa: czynna od środy  do piątku w godzinach 14.00 -18.00 oraz godzinę przed spektaklem, (wejście główne od ul. 20 stycznia 1920)

Źródło:

Materiał nadesłany