EN
9.08.2022, 14:51 Wersja do druku

Bydgoszcz. Nowy sezon w Teatrze Polskim: modernizacja dużej sceny, wyjście w miasto

Teatr Polski w Bydgoszczy  poinformował na konferencji prasowej o modernizacji gmachu oraz o swoich planach artystycznych i funkcjonowaniu Teatru podczas remontu.

fot. mat. teatru

teatr w remoncie

Nasz Teatr stoi przed poważnym wyzwaniem, jakim jest remont głównej sceny i przebudowa foyer. W ciągu najbliższych miesięcy w Bydgoszczy powstanie nowoczesna, funkcjonalna przestrzeń przeznaczona do działań artystycznych i edukacyjnych.

BędzieMY Remontować, Grać, Działać. Teatr artystycznie pozostanie dostępny i otwarty dla widowni przez cały okres trwania modernizacji - jedyną zmienną będzie lokalizacja. Kampania "Wyjście w miasto" komunikowana będzie wizualnie w przestrzeni Bydgoszczy, informując o nieprzerwanym zaangażowaniu w tworzenie kultury.

działalność teatru

Remontujemy

Projekt modernizacji TPB przewiduje rozbudowę głównej bryły budynku - w ramach zadania przewidziane są roboty ogólnobudowlane, wymiana konstrukcji dachu oraz instalacji wodno-kanalizacyjnej, centralnego ogrzewania, elektrycznej i wentylacji mechanicznej.

Budynek teatru zostanie dostosowany dla osób z niepełnosprawnościami dzięki zastosowaniu windy, podnośników, odpowiednich urządzeń sanitarnych oraz mobilnych foteli teatralnych.

Głównym celem inwestycji zaplanowanej w TPB jest poprawa komfortu widza, funkcjonalności obiektu oraz przywrócenie użyteczności balkonu. Poprawi się również estetyka całej przestrzeni wokół teatru oraz akustyka obiektu. Podpisana umowa zakłada, że przebudowa potrwa 15 miesięcy.

Sezon artystyczny 2022/23

Przystąpienie do gruntownej modernizacji gmachu teatru nie jest równoznaczne z przerwą w działalności kulturalnej. Teatr Polski rozpocznie sezon artystyczny 2022/23 9 września premierą dramatu w reżyserii Zastępczyni Dyrektora ds. programowych Julii Holewińskiej „Ameryka”. Inspiracją dla "Ameryki" jest wyzwolicielskie dekolonialne spojrzenie, polegające na oduczaniu się oczywistości, podważaniu świętości, odkrywaniu skrytej przemocy wpisanej w naszą kulturę i system społeczno-ekonomiczny opresji. Jeszcze we wrześniu na afisz powróci spektakl „Ach, jeżeli przyjdę dać, tak okrutne, moje ostatnie pożegnanie” w reżyserii Klaudii Hartung-Wójciak, inspirowany "Antygoną" Sofoklesa i powstały na bazie zespołowego researchu oraz improwizacji. Nie zabraknie spektakli dla najmłodszych - w drugiej połowie września powróci „Plastusiowy pamiętnik” w reżyserii Leny Frankiewicz - urocza historia nieporadnego, pomarańczowego ludzika, którego przygody opisała Maria Kownacka i które cieszyły pokolenia naszych rodziców i dziadków.

fot. mat. teatru

Festiwal Prapremier 2022

Od 14 do 29 października, już tradycyjnie, Teatr Polski zaprosi na XXI edycję Festiwalu Prapremier. Tegoroczna edycja Festiwalu jest dla nas szczególnie istotna - hasłem przewodnim będzie bowiem “Oświecenie” rozumiane jako kwestia dotycząca kształtu i perspektyw istnienia świata, w którym żyjemy. W kontrze do obecnego we współczesnym świecie kultu irracjonalizmu połączonego z nieufnością wobec nauki, chcemy pokazać Oświecenie jako epokę, która cały czas trwa jako żywa rama definiująca kształt naszej teraźniejszości oraz jako zaproszenie do krytycznego myślenia o aktualnej sytuacji zarówno w Polsce, jak i na całym świecie.

Festiwal otworzy spektakl "Życie na wypadek wojny" w reżyserii Uli Kijak - interdyscyplinarny projekt, który tworzą ukraińskie artystki zmuszone uciekać przed wojną. Głównymi punktami festiwalu będą pokazy „Wstydu” w reżyserii Małgorzaty Wdowik oraz „Matki Joanny od aniołów” w reżyserii Wojciecha Farugi, a także premiera spektaklu "Fucking in Brussels” w reżyserii Mikity Ilyinchyka - laureata AURORY. Nagrody Dramaturgicznej Miasta Bydgoszczy 2021 i performance „Żegnaj Wołyniu” Mikołaja Sobczaka - laureata Paszportu Polityki w dziedzinie Sztuka.

AURORA. Nagroda Dramaturgiczna Miasta Bydgoszczy

Rok 2022 to także II edycja AURORY. Nagrody Dramaturgicznej Miasta Bydgoszczy, przyznawanej za wybitny dramat współczesny. Zaprezentujemy pięć finałowych tekstów w formie szkiców scenicznych podczas XXI edycji Festiwalu Prapremier, zaś gala wręczenia AURORY. Nagrody Dramaturgicznej Miasta Bydgoszczy odbędzie się 29 października w Pałacu w Ostromecku.

Laureatkę wyłonią uznane osobowości filmu i teatru: Agnieszka Holland (polska reżyserka i scenarzystka filmowa), Natalia Worożbyt (dramatopisarka ukraińska, reżyserka, scenarzystka, kuratorka projektów teatralnych i społecznych), Davit Gabunia, Julia Holewińska i Agnieszka Lubomira Piotrowska.

Wśród finalistek AURORY 2022 znalazły się:

· Staša Bajac «Ova će biti ista» (Serbia)

· Marta Sokołowska “Proszę, niech zapanuje pokój.” (Polska)

· Luda Tymoshenko «ПЯТЬ ПІСЕНЬ ПОЛІССЯ» (Ukraina)

· Elise Wilk «Disapariţii» (Rumunia)

· Nina Zakhozhenko «Я, війна і пластикова граната» (Ukraina)

festiwale teatralne

Działalność artystyczna TPB w nadchodzącym sezonie artystycznym nie ograniczy się do przestrzeni samej Bydgoszczy. Już dzisiaj wiemy, że nasze spektakle zostały zaproszone na najważniejsze festiwale teatralne w kraju:

· „Oficerki. O policji. Fantazja oparta na faktach” reż. Anna Smolar – 27. Edycja Festiwalu Konfrontacje Teatralne w Lublinie

· „Kierunek zwiedzania” reż. Aleksandra Bielewicz – 12. Forum Młodej Reżyserii w Krakowie

· „Ameryka” reż. Julia Holewińska – XV Międzynarodowy Festiwal Gombrowiczowski w Radomiu

· „Maszyna” reż. Jagoda Szelc – 21. Edycja Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Reżyserskiej INTERPRETACJE

· "Katyń. Teoria barw" reż. Wojciech Faruga - w Poznaniu

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne